ضرورت توجه به حفظ طبیعت در برنامه‌های توسعه‌ای/ باغستان‌های قزوین در معرض فراموشی قرار دارند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 95663
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۲:۰۹
استاندار قزوین:
شاخص : استاندار قزوین با اشاره به پیشینه تاریخی شهر قزوین در وجود باغستان‌های سنتی، گفت: این ویژگی یکی از مولفه‌های معرفی استان است که متاسفانه نسبت به آن بی‌توجهی می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، مراسم بزرگداشت روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی صبح امروز با حضور استاندار، شهردار قزوین، مدیر عامل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، اعضای شورای شهر و جمعی از مسئولان در بوستان ملاخلیلا برگزار شد.

فریدون همتی در این مراسم با اشاره به اهمیت درخت و درختکاری در آستانه سال جدید، اظهار کرد: مسئولین و رسانه‌ها نقش موثری در فرهنگ سازی و تشویق مردم به درختکاری و حفظ طبیعت دارند.

وی افزود: محیط زیست به خصوص درخت، گل و گیاه در طراوت و شادابی بخشیدن به زندگی انسان‌ها بسیار حائز اهمیت هستند.

استاندار قزوین ابراز کرد: در دین اسلام و سیره معصومین (ع) آیات و روایات گوناگونی در خصوص کاشت درخت و حراست از آن بیان شده که تبیین آن‌ها در جامعه به توسعه درختکاری کمک می کند.

این مسئول اذعان داشت: با توجه به زندگی ماشینی و صنعتی امروز چالش‌ها و استرس‌های متعددی گریبان گیر انسان‌ها شده که وجود طبیعت و محیط زیست پاک تامین کننده آرامش خواهد بود.

همتی با بیان اینکه همه افراد جامعه موظف به حفظ محیط زیست هستند، گفت: اقدامات توسعه‌ای امروز نباید موجب تخریب فضای سبز و طبیعت شود بلکه باید در کنار آن تمهیدات لازم برای حفظ محیط زیست و احیاء آن انجام داد.

وی با اشاره به فرهنگ احترام به منابع طبیعی در کشورهای اروپایی، عنوان کرد: ترویج کاشت گل و گیاه در مجتمع‌های آپارتمانی فرهنگی شایسته و الگویی مناسب‌ است که هم از نظر بصری و هم توسعه فضای سبز اهمیت دارد.

استاندار قزوین با اشاره به پیشینه تاریخی شهر قزوین در وجود باغستان‌ها، اضافه کرد: این ویژگی یکی از مولفه‌های معرفی استان است که متاسفانه نسبت به آن بی‌توجهی می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه شهر قزوین در مسیر تردد گردشگران نوروزی قرار دارد، تاکید کرد: از شهرداری، شورای شهر و متولیان امر انتظار می‌رود توجه ویژه‌ای به آماده سازی فضای شهر برای استقبال از مسافرین نوروزی انجام دهند.

همتی ادامه داد: متاسفانه در برخی ورودی‌های شهر شاهد انبوهی از زباله‌ و پلاستیک هستیم که باید سازمان‌های مردم نهاد و دستگاه‌های دولتی برای پاکسازی و زیباسازی این اماکن اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر اقدامات لازم در بخش منابع طبیعی و توسعه آن معیوب باشد قطعاً دیگر برنامه‎‌های توسعه‌ای ناپایدار خواهد بود.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار