استانی شدن انتخابات بین نظام و مردم فاصله ایجاد می‌کند/ بنده با اصل این طرح مخالفم - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 58108
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۴:۳۴
نماینده مردم بوئین‌زهرا و آوج در مجلس:
شاخص : نماینده مردم بوئین‌زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح استانی شدن انتخابات مشکلات امنیتی ایجاد می‌کند، گفت: طرح استانی شدن انتخابات بین نظام و مردم فاصله ایجاد می‌کند.

روح‌الله عباس‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی شاخص‌ در رابطه با موضوع استانی شدن انتخاب نمایندگان بیان کرد: اگر منافع شخصی خود را در نظر بگیریم نسبت  به وضع رای‌آوری و ارتباطاتی که نمایندگان فعلی مجلس دارند به نفع آن‌ها خواهد بود.

وی افزود: خیلی از افرادی که امروزه در شهرستان‌ها کاندیدا می‌شوند نسبت به افراد شناخته شده نمی‌توانند رای بیاورند اما بنده با اصل این طرح مخالفم! چراکه به نظام ضربه می‌زند و مشکلات امنیتی ایجاد می‌کند.

نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی در ادامه توضیح داد: در آن‌صورت رقابت شدت گرفته و هزینه انتخابات بالا می‌رود زیراکاندیدایی که تاکنون تنها حوزه انتخاباتی‌ خود را پوشش می‌داد اکنون باید کل استان را پوشش تبلیغاتی بدهد.

این مسئول تاکید کرد: موافقین طرح ادعا دارند که ائتلاف صورت گرفته و هزینه‌ها کاهش می‌یابد؛ بر فرض معرفی چند کاندیدای اصلاح طلب و اصولگرا،  باقی کاندیدا مورد بی‌عدالتی قرار گرفته و افرادی که ظرفیت مالی بهتری دارند برای تبلیغات موفق‌تر خواهند شد.

وی در ادامه عنوان کرد: مهم‌ترین مولفه و امتیاز نظام ما توجه به مقوله مردم‌داری است و اینکه همیشه مسئولین در متن مردم هستند اما در صورت استانی شدن نمایندگان ارتباط آن‌ها با نظام و مردم تضعیف می‌شود.

عباس‌پور ادامه داد: در صورت محدود بودن منطقه، دسترسی نماینده به منطقه تحت پوشش افزایش یافته و نماینده‌ها به طور مستقیم نظرات و دیدگاه‌های مردم را می‌گیرند و بی‌واسطه در جریان مشکلات مردم قرار خواهند گرفت.

نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس افزود: در سفری که به انگلستان داشتیم مجلس این کشور به‌خاطر سرکشی نماینده‌ها به حوزه‌ انتخابی خود تعطیل بود و این بدان معناست که این روال تنها در ایران مرسوم نبوده و در کشورهای دیگر هم سرکشی به حوزه‌ها و بین مردم قرار گرفتن وجود دارد.

وی گفت: این ظلم در حق مردم است که نماینده‌ها در هر جایگاهی به واسطه رای مردم جایگاه حقوقی پیدا کرده و در تعامل با سران قوا قرار گرفته و برو و بیای آن‌چنانی داشته باشند آن‌گاه به مردم بگویند دیگر سراغ ما نیایید! این منطقی و درست نیست.

عباس‌پور خاطر نشان کرد: قانون می‌گوید نماینده مجلس به عنوان یک شخصیت حقوقی تعریف شده در جایگاهی برابر با وزرا و معاونین رئیس جمهور قرار دارد. البته به استثنای معاونین اول! هنگامی که یک نماینده با این ظرفیت در بین مردم قرار می‌گیرد آیا درست است که به‌دنبال کار قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای آن رفته و هیچ توجهی به مشکلات و گرفتاری‌های مردم نداشته باشد؟!

این مسئول استدلال کرد: این‌کار موجب می‌شود مردم کم‌کم از نظام فاصله گرفته و مشارکت کاهش می‌یابد؛ مردم پایه‌های نظام‌ هستند و ما باید در بین مردم باشیم.

وی در ادامه بیان کرد: شفاف بگویم دولت با این طرح مخالف است؛ شورای نگهبان هم مخالف این طرح است. دلیل مخالفت جریان اصلاحات بر این اساس است که جریان فعلی در مجلس شناخته شده هستند و اصلاح‌طلبان اگر بخواهند در این مدت نیروی جدیدی را معرفی کرده و به جامعه بشناسانند موفق نخواهند بود و در نتیجه مجلس دوباره در دست اصولگراها قرار خواهد گرفت.

عباسپور در پایان گفت: یکی از توصیه‌هایی که حضرت علی(ع) خطاب به استاندار مصر دارند این است که دارالولایه‌‌ها را به‌روی مردم باز بگذارید تا مردم به‌راحتی رفت ‌و آمد کنند. اگر محافظ دارید از اطرافتان دور کنید و بگذارید مردم در بیان مطالباطشان به لکنت نیفتند؛ ما که ادعای حکومت علی را داریم بدانیم که این مشی و سیره علوی است.

انتهای پیام/۶۰۰/ت۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار