ایران جانبی

طرح «رسم ابرار» ترویج مکارم اخلاقی است/ فرهنگ غلط اسراف باید از جامعه حذف شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 194002
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲:۵۸
مدیر حوزه علمیه خواهران استان قزوین:
شاخص : مدیر حوزه علمیه خواهران استان قزوین گفت: سنت کمک به فقرا باید در جامعه به عنوان رسم جا بیفتد اما منتهی به شرط اینکه بنا را بر این نگذاریم که روز چند ساعت نخوریم و تلافی را شب در بیاوریم پس باید در این مسئله مواظبت کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، معاونت سازمان بسیج در نظر دارد به مناسبت روزهای ۲۳ تا ۲۵ ذی الحجه ایام نزول سوره هل اتی (انسان) و ماجرای اعطای افطار به مسکین و یتیم و اسیر توسط حضرت زهرا (س) و حضرت علی (ع) که داستان آن در سوره مبارکه انسان آمده است طرحی به نام “رسم ابرار” اجرا کند.

این طرح از روز یکشنبه سوم تا سه‌شنبه پنجم شهریورماه ادامه دارد؛ طبق این طرح بناست خانواده‌ها روزه بگیرند و هر خانواده هزینه افطار خود را با همکاری کمیته امداد حضرت امام، سازمان زندان‌ها وستاد دیه به حسابهای مشخصی جهت کمک به مساکین، ایتام و آزادی زندانیان واریز کند.

حجت السلام رضا کاظم‌لو در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، درباره شان نزول سوره “انسان” اظهار کرد : روزی امام حسین(ع) و امام حسن(ع) بیمار شدند و امیرالمومنین(ع) و حضرت زهرا(س) بنا گذاشتند تا برای شفا گرفتن از درگاه خداوند نذری داشته باشند که یکی از نذرها روزه گرفتن بود که این نذر را به جا آوردند و فرزندانشان شفا گرفتند.

وی افزود: این خانواده در اولین فرصت شروع به عملی شدن نذر خود کردند و غذایی که هر شب تهیه می‌کردند به اندازه حداقل نفرات بود که در هر سه شب به اصطلاح میهمان ناخوانده‌ای از جمله فقیر یا یتیم وارد می‌شدند و حضرت علی(ع) زمانی که متوجه می‌شدند غذا کم است، سهم خود را در اختیار میهمانان می‌گذاشتند که حضرت زهرا(س) و فرزندانش به تبعیت از حضرت علی(ع) سهم خود را به گرسنگان اختصاص می‌دادند.

امروزه اسراف در زندگی‌ها رایج شده است

مدیر حوزه علمیه خواهران استان قزوین بیان کرد: این عمل شایسته خانواده حضرت علی (ع) باعث شد که جبرئیل بر پیامبر اکرم نازل شود و داستان سوره انسان که نام دیگر آن “دهر” است مطرح شود که پیامبر اکرم(ص) در خانه حضرت علی(ع) رفتند و بر این کار شایسته در محضر حق افتخار کردند.

کاظم‌لو اضافه کرد: پیامبر اکرم (ص) فرزندان حضرت علی(ع) را درحالی می‌بیند که شکم‌هایشان به پشتشان چسبیده‌ است و طعام خود را به میهمانان داده‌اند و اصل داستان این است که در سوره انسان مطرح شده‌است.

کارشناس مذهبی بیان کرد: انسان می‌تواند با اراده خود کاری کند که ملائکه عالم تعجب کنند و این سنت باید در مملکت ما به عنوان رسم جا بیفتد منتهی به شرط اینکه بنا را بر این نگذاریم که در روز چند ساعت نخوریم و تلافی را شب در بیاوریم؛ پس باید در این مسئله مواظبت کرد.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان قزوین: گاهی در افطاری‌ها، اسراف‌هایی که پیش می‌آید دور از اصل موضوع است و این سنت بسیار زیباست که افراد در جامعه اسلامی نیز به جای اسراف، بخشی از هزینه طعام خود را به فقرا، اسرا و مسکاکین اختصاص دهند.

کاظم‌لو در پایان گفت: امروزه اسراف در زندگی‌ها رایج شده که سبک زندگی‌ها را تحت تاثیر قرار داده است؛ مردم می‌توانند بخشی از تنقلات و تفریحات اضافه خود را حذف و در راه مستمندان کمک کنند و طرح “رسم ابرار” بسیار مناسب است اما الزاما نیازی به روزه‌داری نیست و ما می‌توانیم بخشی از سفره خود را کم کرده و به افراد نیازمند کمک کنیم.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار