ایران جانبی

» طرح پایش الکترونیکی شهر در دستور کار قرار دارد/ برخی پارک‌ها محلی برای اراذل نوظهور شده است
کد خبر: 208904
تاریخ انتشار: 21 اکتبر 2020 - 11:26
فرمانده انتظامی استان قزوین:
شاخص : فرمانده انتظامی استان قزوین گفت: در بعضی از جرائم محیط موجب ایجاد بزه خواهد شد و در این خصوص پارک‌ها را بررسی کردیم و دیدیم که برخی از پارک‌ها محیطی برای وقوع بزه هستند و اراذل نوظهور در چنین محیط‌هایی اتفاق می‌افتند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، سردار مهدی حاجیان در نشست گرامیداشت هفته نیروی انتظامی با حضور رئیس کل دادگستری و مسئولین قضایی استان که صبح امروز در سالن جلسات دادسرای عمومی و انقلاب قزوین برگزار شد، ضمن تبریک هفته نیروی انتظامی و آغاز ماه ربیع الاول اظهار کرد: این هفته به عنوان هفته نیروی انتظامی نام گذاری شده و به دلایلی برگزاری این گرامیداشت به تاخیر افتاد و لذا در این هفته باید نیروی انتظامی عملکرد خود را در سطح جامعه بازگو کند.

وی افزود: از کارمندان نیروی انتظامی تشکر می‌کنیم که حقیقتا با ایثارگری و فداکاری در همه بحران‌ها و وضعیت‌های سخت پای کار هستند و از جان خود مایه می‌گذارند تا امنیت در جامعه حاکم باشد.

فرمانده انتظامی استان قزوین ابراز کرد: تعامل و همکاری که در سطح استان با درایت، هوشمندی و تدبیر نیروی انتظامی برقرار است موجب شده که جزو استان‌هایی باشیم که از رتبه بالایی برخوردار است و این موفقیت به این دلیل است که نسبت به وظایف خود نگاه، قانون مداری داریم.

حاجیان عنوان کرد: ما پلیس‌های تخصصی و ماموران انتظامی با تدابیر دادستان محترم اکنون به طور تخصصی در حوزه کشف جرم فعالیت می‌کنیم و این فرصت خوب در اختیارمان قرار گرفته تا با برنامه‌ریزی‌های لازم از وقوع جرم پیگشیری کنیم.

این مقام مسئول تاکید کرد: نیروی انتظامی مظهر حاکمیت در کشور است و این نگاه نگاهی است که باید همه افراد، پاسگاه‌های نیروی انتظامی در داخل شهر را یک نیروی حاکمیتی بدانند و به این منظور در حفظ رفتار خود دقت کنیم و جامعه‌پذیری را در دستور کار خود قرار دهیم.

وی ادامه داد: ایجاد نظم، امنیت و قانون‌پذیری جامعه نیاز به این دارد که وظایف خود را بدانیم و حقوق شهروندی را رعایت کنیم و لذا هر شهروندی حق دارد در یک محیط آرام به فعالیت‌های اجتماعی بپردازد و ایجاد این محیط بر عهده تولید کنندگان و حافظان نظم و امنیت است.

فرمانده انتظامی استان قزوین تاکید کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد ما اگر در هر مرحله‌ای از کارمان آسیبی ببینیم به این دلیل است که آموزش ضعیفی داشته‌ایم چراکه اگر آموزش صحیح را در هر وضعیتی سر لوحه کار خود قرار دهیم می‌توانیم وظایف خود را به خوبی انجام دهیم.

اقدامات پیش دستانه باید اولویت ایجاد امنیت پایدار باشد

حاجیان خاطرنشان کرد: پیشگیری از وقوع جرم، مبارزه با جرم و اقدامات پیش دستانه در وقوع جرم سه مورد از اهداف مهم است که در این راستا برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده و ارتباط‌های موثری صورت گرفته و اکنون آنچه که مهم است باید به اقدامات پیش دستانه بپردازیم چراکه این اقدام یک گام جلوتر از پیشگیری است.

این مقام مسئول تاکید کرد: زمانی که فضای استان را رصد می‌کنیم و می‌بینیم جرائم در حال افزایش است باید علت رابطه معلوم، محیط پیرامونی و برآوردهای اطلاعاتی را بررسی کنیم تا مشکلات برطرف شود.

وی درباره گفتمان‌های انجام شده بین قوه قضائیه و نیرو انتظامی، افزود: در سطح استان برای موضوع فرهنگ و گفتمان بین قوه قضائیه و نیروی انتظامی به صورت مشترک جلساتی را برگزار کردیم و نتیجه این است که اگر نگاه مومنانه داشته باشیم بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

حاجیان ادامه داد: در اقدامات پیش دستانه نیاز به کار جدید است و باید در اتاق‌های وضعیت ماهانه با حضور رئیس پیشگیری و معاون مربوطه تحلیل‌های لازم صورت گیرد و اگر این اتفاق بیفتد و نگاه علمی به جرائم داشته باشیم می‌توانیم مسیر پیشرفت به آسانی را طی کنیم.

این مقام ارشد انتظامی استان تصریح کرد: باید به دنبال اقدامات پیش دستانه در وقوع جرم باشیم؛ اقتدار توام در مهربانی نگاه نیرو انتظامی است که با این تعامل، تدبیر پلیس مقتدر همراه با مهربانی ایجاد شده و تمامی این موارد توسط آموزش در رفتار حاصل شده است.

وی افزود: زمانی که وضعیت نارضایتی در سطح جامعه را رصد می‌کنیم می‌بینیم که برخی اقدامات عمدی است و گاهی حتی نظارتی صورت نگرفته و در هر مغازه قیمت‌های متفاوت برای اقلام خوراکی در نظر گرفته شده است.

فرمانده انتظامی استان قزوین تاکید کرد: نیروی انتظامی به عنوان بازوی اجرایی بر اساس سیاست‌هایی که دارد کاملا در اختیار سیستم قضایی است و پلیس باید بر اساس درخواست‌های قضایی وظایف خود را انجام دهد.

حاجیان گفت: آنچه که مقام قضایی به عنوان عدلیه مشخص می‌کند پلیس باید در خصوص خواسته‌های قضایی اجرایی کند
و در بحث دیتاها به دنبال ابزارهایی هستیم که به عنوان ابزارهای دیجیتال و هوشمند از آن‌ها استفاده کنیم.

این مقام مسئول بیان کرد: به دلیل ایجاد امنیت پایدار طرح پایش الکترونیکی شهر را در دستور کار قرار دادیم،در خصوص امنیت پایدار برنامه‌ریزی کردیم و نهادها را در موضوع امنیت و حفظ آن مسئول سازی کردیم تا شرایط بهتری بر جامعه حاکم شود.

نیروی انتظامی به عنوان مجری قانون در استان در خدمت مقامات قضایی است

وی افزود: همه این اقدامات تنها بر عهده نیروی انتظامی نیست چراکه بیش از 27 دستگاه در تولید امنیت دست دارند؛ قوه قضائیه به عنوان مقام بالاتر و نیروی انتظامی به عنوان ضابط این وظیفه را دارند اما ما نگاه می‌کنیم و می‌بینیم که در بحث جرائم اخلاقی، عفت عمومی و ناهنجاری‌های اجتماعی حقیقتا در میدان تنها هستیم ولی زمانی که پای میز جلسات حاضر می‌شویم می‌بینیم که نهادهای بسیاری باید گزارشات تحویل دهند.

فرمانده انتظامی استان قزوین تاکید کرد: در بعضی از جرائم محیط موجب ایجاد بزه خواهد شد و در این خصوص پارک‌ها را بررسی کردیم و دیدیم که برخی از پارک‌ها محیطی برای وقوع بزه هستند و اراذل نوظهور در چنین محیط‌هایی اتفاق می‌افتند و باید این موارد را در نطفه پایان داد و اقدامات بازدارنده در خصوص این موضوع بسیار مهم است.

حاجیان گفت: باید در بحث پاکسازی محیطی برنامه‌ریزی کنیم چراکه در بسیاری از موارد محیط پیرامون موجب وقوع بزه می‌شود لذا پارک‌هایی که نور و روشنایی کمی دارند موجب وقوع مشکل می‌شوند.

وی ادامه داد: باید نگاه ما در تولید و زایش بزه باشد و بررسی کنیم که در چه نقاطی از حاشیه شهر تولید جرم اتفاق می‌افتد و در هر منطقه جرم خیزی یک نفر خاصی برای آن مشخص کنیم، داده‌ها را به اشتراک بگذاریم و برای آن مشکل راه حلی پیدا کنیم.

این مقام مسئول در پایان گفت: نیروی انتظامی به عنوان مجری قانون در استان در خدمت مقامات قضایی است و به عنوان خدمت گذار در نیروی انتظامی با تعامل خوبی که با دادگستری داریم وظیفه خود را تحت تعلیم دادستان محترم انجام خواهیم داد.

انتهای پیام/ 1700

مطالب مرتبط

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار