ظهور پدیده‌ای به نام شاعر عریان در میان بچه‌های گریان! - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 82352
تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱:۳۹
شاخص : صادقی در کتاب «مغز نوشته‌های یک نوزاد»،‌ ادعا کرده که زبان بچه‌ها را می‌فهمد و مغز و ذهنشان را هم می خواند.

شاخص نیوز:  بچه‌ها قبل از اینکه زبان باز کنند، راه ارتباطی ضعیفی با دنیای بزرگترها دارند و با گریه همه حرف‌هایشان را به بقیه می‌فهمانند البته اگر بزرگترها حرفشان را بفهمند! برای همین است که معمولا بزرگترها حرف توی دهان بچه‌ها می‌گذارند و سعی می‌کنند گریه‌هایشان را تفسیر کنند و بگویند حرف بچه‌های بی‌زبان را می‌فهمند.

یکی از کسانی که اخیرا حسابی پایش را در کفش بچه‌ها کرده و حسابی حرف در دهان این زبان بسته‌ها گذاشته،‌ مهرداد صدقی است؛ نویسنده و طنز پرداز خوش ذوق کشورمان که پیش از این با آب نبات هل دار و میرزا ربات و مغز نوشته‌های یک جنین و … خوش درخشیده است.

 

صدقی در کتاب «مغز نوشته‌های یک نوزاد» که اخیرا انتشارات چرخ و فلک آن را منتشر کرده است،‌ نه تنها ادعا کرده که زبان بچه‌ها را می‌فهمد بلکه مغز و ذهنشان را هم خوانده و از زبان آنها با بزرگترها صحبت کرده و سعی کرده کمی از شکاف عمیق بین نسلی را با این کتاب پر کند.

کتاب، با تفکرات نوزاد از لحظه تولد شروع می‌شود:

«چون شنیده بودم که در دنیای واقعی باید کلی آمپول بخورم، کلی مشق بنویسم،‌ کلی کار کنم و تازه زورکی هم باید به سربازی بروم، توی شکم مامان مخفی شده بود و نمی‌خواستم به دنیا بیایم؛ اما یک پرستار زرنگ با دستگاه جایم را پیدا کرد و به زور مرا از مخفیگاهم کشید بیرون…

خب حالا که مرا پیدا کردید لااقل یک لباس بدهید بپوشم!»

بعد مغز نوشته‌ها سراغ لحظه‌های ابتدایی نوزاد در بیمارستان می‌رود،‌ بین کلی نوزاد که همه به زبان مادری گریه می‌کنند و منتظرند وزنشان کنند و اتفاقا این نوزاد پیشنهاد شگفت انگیزی برای به دست آوردن وزن خودش دارد. بعد همه نوزادان منتظر مامان خودشان هستند تا ببینند مامان چه کسی از همه بهتر و خوشگل تر است!

و این نوزاد همه چیز را از زاویه دید خودش می‌بیند و تفسیر می‌کند:

«یک پرستار با ماژیک رویم پایم نوشته و در رفته. چون نمی‌توانم بخوانم چه نوشته، خیلی ناراحتم و بی اختیار گریه می‌کنم…

افسردگی بعد از زایمان که می‌گویند،‌ همین است؟»

ماجرای مغز نوشته‌ها با فکرهایی درباره جیغ زدن بچه‌ها و شنای بچه قورباغه و سور تولد ادامه پیدا می‌کند. بعد هم ذهن این نوزاد درگیر مسائلی چون خدمات پس از فروش و اضافه وزن و خنده‌های معنا دار و نظریه‌های فلسفی و حرف‌های پدر و مادرش می‌شود.

البته مغز این نوزاد پر از استعدادهای خارق العاده است. مثلا فکر می‌کند شاعری بالفطره است و برای همین از خودش شعرهایی هم سر هم می‌کند:

«بعضی از شاعرها ادعا می‌کنند از زمان نوزادی و حتی وقتی که توی شکم مادرشان بوده‌اند، قریحه شاعری داشته‌اند. حالا که این طور است من هم همین طور. اصلا چه کسی می‌گوید یک نی نی نمی‌تواند شعر بگوید؟

این هم بخشی از شعر تازه یک غنچه نو شکفته:

عاقبت یک شب

در شبی به درازای قد یک بابا

و بلندای جیغ یک مامان

بر می‌دارم کوله بارم را

و همچون کوهنوردان برعکس

و یا میمون و شاید هم خرس کوالا

به آرامی پایی می‌آیم از گهواره خود…»

به هر حال کتاب مغز نوشته‌های یک نوزاد با هر آنچه که آقای نویسنده در دهان یک نوزاد گذاشته و با فکرهای خنده‌دار یک کودک، می‌تواند برای بزرگترها و به خصوص پدران و مادرانی که با بچه‌های کوچک سرو کار دارند، لحظه‌های خوشی را رقم بزند و تصویرگری های جذاب کتاب توسط لاله ضیایی به همواره نوشته‌های خلاقانه مهرداد صدقی کتاب خوب و خواندنی را برای مخاطبان و علاقه مندان طنز به ارمغان آورده است.

منبع : فارس

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار