عامل هتک حیثیت شهروند قزوینی در تلگرام دستگیر شد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 158545
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۲:۴۰
رییس پلیس فتا استان قزوین:
شاخص : رییس پلیس فتا استان قزوین از دستگیری عامل هتک حیثیت یک شهروند در شبکه اجتماعی تلگرام خبر داد.

سرهنگ فخرالدین توکلی در گفت و گو با خبرنگار  اجتماعی شاخص، از دستگیری عامل هتک حیثیت یک شهروند در شبکه اجتماعی تلگرام خبر داد.

وی افزود: با ارائه شکایت یک شهروند به پلیس فتا مبنی بر اینکه فردی با انتشار تصاویر شخصی وی در فضای مجازی باعث هتک حیثیت وی و خانواده اش شده خواستار رسیدگی به موضوع شد.

وی ادامه داد: ماموران پلیس فتا پس از انجام تحقیقات مقدماتی دریافتند شخص مجرم با سوء استفاده از اعتماد شاکی به تصاویر خصوصی وی دست یافته و ضمن انتشار در تلگرام ، وی را تهدید به انتشار بیشتر اطلاعات کرده است.

رئیس پلیس فتا افزود : پس از انجام یکسری اقدامات فنی و تخصصی متهم را در یکی از استان های همجوار شناسایی و پس از هماهنگی با مقام قضایی وی را در محل اختفای خود دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی به قانون سپردند.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: هیچ حیاط خلوتی برای افراد در فضای مجازی وجود ندارد و کاربران نباید فضای مجازی را محلی امن و بی خطر تصور کرده و تصاویر شخصی و خانوادگی خود را در آن بارگزاری کنند و از این طریق راه را برای سوء استفاده مجرمان در فضای مجازی باز کنند.

سرهنگ توکلی یادآور شد :برابر ماده ۷۴۵ قانون جرایم رایانه ای هرکس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی فیلم یا صوت یا فیلم خصوصی یا خانوادگی دیگری را منتشر کنند به نحوی که موجب هتک حیثیت او شود به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

وی به کاربران فضای مجازی توصیه کرد: از تصاویر شخصی خود بعنوان عکس پروفایل استفاده نکنند و از ارسال این تصاویر در گروه های تلگرامی و صفحات اینستاگرام خودداری و همچنین شهروندان می توانند در صورت مواجهه با موارد مشابه در فضای مجازی مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به نشانی cyberpolice.ir گزارش کنند.

انتهای پیام/۱۰۰۳/د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار