عبارات، اشارات، لطایف و حقایق از مراتب فهم معارف قرآن است
کد خبر: 117304
تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۱
نماینده ولی فقیه در استان:
شاخص : نماینده ولی فقیه در استان گفت: ابعاد قرآن شناسی در چهار مرحله عبارات ،اشارات، لطایف و حقایق تقسیم بندی می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین روز گذشته در بیستمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشگاه‌های پیام نور کشور که در سالن شهید رجایی دانشگاه فرهنگیان برگزار شد، اظهار کرد: خوشحال هستیم که استان قزوین شایستگی  این را داشته است که میزبان حضور قاریان و حافظان قرآنی کشور در این استان باشد.

وی افزود: ما این حضور را فرصتی ارزشمند می‌دانیم و به عنوان تاریخی به یادماندنی در استان حفظ خواهیم کرد.

نماینده ولیه فقیه در استان در ادامه به بیان حدیثی از امام حسین (ع) پرداخت و افزود: ابعاد قرآن شناسی در چهار مرحله عبارات ،اشارات، لطایف و حقایق تقسیم بندی می‌شود.

عابدینی توضیح داد: عبارات قرآن کریم شامل کلمات، لغات، حفظ، تفسیر است که به ظواهر آن می‌پردازد و باید تلاش کنیم تا از این مرحله به مرحله بالاتر، که همان اشارات است برسیم.

امام جمعه ادامه داد: اشارات قرآن نیز در بطن آن نهفته است که داستان‌های قرآنی به بیان آن می پردازد که نیاز به تفسیر و تشریح بسیار دارد و خواص قادر به درک آن هستند.

وی خاطرنشان کرد: سلیم در برابر خدا یکی از مصادیق اشارات است که نمونه آن را می‌توان در تسلیم ابراهیم (ع) و اسماعیل (ع) در برابر فرمان الهی در ماجرای قربانی کردن اسماعیل دید.

نماینده ولی فقیه در استان اضافه کرد: لطایف قرآن توسط اولیا خداوند و حقایق آن توسط انبیا قابل  فهم است که مرحله سوم قرآن‌شناسی است.

عابدینی در پایان به مرتبه آخر قرآن شناسی که مرتبه حقایق است نیز اشاره و بیان کرد: قرآن کریم علاوه بر راه کمال و آرامش نیز تفریحی آموزنده ، علمی و معنوی است که با توجه به عبارات و اشارات آن می توانیم به درستی راه سعادت را در پیش بگیریم.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار