عجیب‌ترین کلکسیون جهان در مطب یک ‌پزشک - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 119606
تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۷
شاخص : کلکسیونرهای جهان، به جمع آوری سکه ها و تمبرهای قدیمی معروف می شوند، اما یک پزشک ترکیه ای، به سبب داشتن مجموعه ای بی سابقه، معروف شد.

به گزارش شاخص نیوز، «عزالدین زان» پزشک متخصص مجاری ادرار و بیماری های کلیوی است که در اقدامی بی سابقه، به جمع آوری سنگ کلیۀ بیماران همت گماشته است.

زان، از سال ۱۹۸۳ شروع به جمع آوری سنگ کلیۀ بیمارانی کرد که به درمان آنان پرداخت.

عزالدین در این خصوص گفت: از کودکی دربارۀ سنگ کلیه کنجکاو بودم، تا این که به تحصیل در این زمینه پرداختم و پس از فارغ التحصیلی مطبی دایر کردم و به جمع آوری این سنگ ها پرداختم.

وی افزود: در زمان تحصیل، به دست آوردن حتی یک سنگ کلیه هم برایم دشوار بود اما بعدها شگفت زده متوجه شدم آن چه آن را نایاب می پنداشتم، تقریبا در بدن اکثر مردم وجود دارد.

این پزشک ترکیه ای، در طول دورۀ پزشکی خود موفق شده است ۲۵۰ سنگ را در اندازه های مختلف، از کلیه های بیماران خود خارج کند و برای این کار، دستکم ۳ هزار عمل جراحی را پشت سر گذاشته است.

به گفتۀ او، بزرگ ترین سنگی که تاکنون از کلیه های بیماران بیرون آورده، ۶۵۰ گرم و کوچک ترینِ آن ها ۰٫۸ میلی متر طول دارد.

وی برای جمع آوری مجموعۀ عجیبش، صندوقی چوبی ساخت و هر سنگ را بر کاسه ای فنجان شکل گذاشت و هر یک از کاسه ها را به یکی از دو رنگ قرمز و آبی مشخص کرد. رنگ قرمز به بیمارانی تعلق داشت که در تشخیص بیماری تأخیر کردند و دچار نقص عضو شدند و رنگ آبی به بیمارانی تعلق دارد که به موقع برای درمان مراجعه کرده و بدون عوارض ناگوار موفق به دفع سنگ شدند.

عجیب‌ترین کلکسیون جهان در مطب یک ‌پزشک

عجیب‌ترین کلکسیون جهان در مطب یک ‌پزشک

عجیب‌ترین کلکسیون جهان در مطب یک ‌پزشک

عجیب‌ترین کلکسیون جهان در مطب یک ‌پزشک

منبع: شفاف

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار