بیش از ۹۰درصد آسانسورهای ادارات دولتی قزوین استاندارد نیستند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 148716
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۴:۲۵
مدیر کل استاندارد قزوین:
شاخص : مدیر کل استاندارد قزوین با بیان اینکه تله سیژ استان حداقل استاندارد لازم را ندارد، گفت: سال گذشته از ۴۲ دستگاه دولتی بازدید به عمل آمد که فقط ۴ مورد با استانداردسازی‌ها انطباق داشتند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، محمود رضا طاهری مدیر کل استاندارد قزوین در نشست خبری با اصحاب رسانه که ظهر امروز در سالن جلسات این اداره برگزار شد با اشاره به “استانداردها شهرها را هوشمند می‌کنند” به عنوان شعار روز جهانی استاندارد، اظهار کرد: شعار مطرح شده نشان می‌دهد که استاندرد فقط در زمینه تولید نیست بلکه باید در تمامی زمینه‌های مختلف بر اساس ۶ معیار (اقتصاد، حمل و نقل، محیط، شهروندان، روش زندگی و مدیریت  اداری) مورد توجه قرار گیرد.

این مسوول از افتتاح ساختمان جدید اداره کل استاندارد و پژوهشگاه منطقه‌ای استاندارد قزوین خبر داد و گفت: از ۲۲ واحد نمونه استانی در صنایع هفت گانه، ۱۱ مدیر کنترل کیفیت، یک آزمایشگاه همکار تجلیل به عمل خواهد آمد.

طاهری با اشاره به قصور برخی افراد در استانداردسازی‌های مختلف تصریح کرد: تمامی مدیران دولتی و صنایع باید به منظور حفظ حقوق مصرف کنندگان، امنیت و سلامت جامعه به رعایت استانداردها پایبند باشند اما متاسفانه می‌بینیم که در موارد بسیار ضروری به راحتی از استاندارد چشم پوشی می‌شود.

بیش از ۵۵۰ واحد تولیدی تحت پوشش استاندارد اجباری هستند

وی با اشاره به عملکرد یک ساله اداره استاندارد تشریح کرد: در حاضر بیش از ۵۵۰ واحد تولیدی تحت پوشش استاندارد اجباری داریم که  برای بیش از یک هزار و هشتاد واحد پروانه استاندارد صادر شده است.

این مسوول ادامه داد: ۹۹ درصد از واحدهای مشمول مقررات استاندارد اجباری، ضریب نفوذ استانداردسازی را دارند و مابقی واحدها ممکن است به دلیلل تعلیق پروانه ، ابطال و یا تعطیلی استانداردستزی نشده باشند.

وی عنوان کرد: تاکنون ۲ هزار و ۱۸۶ نفر ساعت آموزش برای کارکنان و ۱۶ هزار و ۸۱۰ نفر ساعت آموزش برای مدیران کنترل کیفیت و ۱۷۴ پروانه کاربرد علامت استاندرد در یک ساله گذشته صادر شده است.

طاهری با اشاره به تکرار نمونه برداری ها در ۴ فصل سال از واحدهای تولیدی و بازار، تشریح کرد: هزار و ۴۷۶ مورد نمونه برداری از واحدهای تولیدی و ۲۸۱ نمونه برداری از بازار طی یکسال گذشته انجام شده است.

کلیه تجهیزات بازی در استان دارای پروانه بهره‌برداری هستند

مدیر کل استاندارد قزوین بیان کرد: خوشبختانه کلیه تجهیزات بازی در استان دارای پروانه بهره‌برداری هستند و موارد بدون پروانه پلمپ خواهند شد.

طاهری با اشاره به  لزوم استانداردسازی آسانسورهای دولتی و عمومی گفت: سال گذشته از ۴۲ دستگاه دولتی بازدید به عمل آمد که فقط ۴ مورد با استانداردسازی‌ها انطباق داشتند.

این مسوول افزود: همچنین از ۲۰۹ آسانسور دراماکن عمومی بازرسی شد که از این تعداد ۴۴ مورد وضعیت بحرانی داشتند و با دستور دادستان پلمپ شدند.

برق آسانسورهای غیراستاندارد در صورت عدم همکاری قطع می‌شود

طاهری با اشاره به تشکیل پرونده برای ۹۶ مورد آسانسور غیر استاندارد ابراز کرد: ۳۵ مورد دیگر هیچ اقدامی برای برفع نواقص خود نکردند که در نهایت منجر به قطع برق آن‌ها خواهد شد.

وی با اشاره به  ۱۵ پرونده حقوقی دارای جعل علامت و فک پلمپ گفت: در یکسال گذشته ۸۰ پرونده از حیث تعزیرات داشتیم که به دنبال تخلفاتی نظیر تخطی در عیار طلا، کم فروشی در فروش کالا و غیره بوده است.

وی تصریح کرد: تولیدکنندگان باید استاندردسازی‌ها و افزایش کیفیت را در کالاهای ایرانی جدی بگیرند و همچنین نگرش مشتریان باید نسبت به خرید کالاهای ایرانی تغییر کند.

طاهری از راه اندازی آزمایشگاه مرجع شوینده در استان خبر داد و گفت: متاسفانه با توجه به محدودیت بودجه در زمینه‌های فرهنگسازی و تبلیغات استفاده از کالای ایرانی و استاندارد سعی داریم از طریق آموزش در مهدهای کودک و فضای مجازی مردم را به خرید از کالاهای ایرانی استاندارد ترغیب نماییم.

مدیر کل استاندارد قزوین تصریح کرد: تله سیژ استان هنوز از نظر ما حداقل استاندارد لازم را نداشته و نباید فعالیت کند و از مردم خواهشمندیم که از این ابزار استفاده نکنند.

وی بیان کرد: شهرداری‌ها و واحدهای عمرانی بر اساس قانون؛ بدون تاییدیه ایمنی آسانسور حق صدور گواهی پایان کار را ندارند.

این مسوول ادامه داد: اما متاسفانه در مقطع کوتاهی از زمان این قانون طبق تصمیم شورای فنی استان نادیده گرفته شد و سازمان نظام مهندسی گواهی پایان کار برای مسکن مهر را صادر کرد.

انتهای پیام/۱۰۰۳

 

مطالب مرتبط

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

آخرین اخبار