عدم توجه به برگزاری نماز جماعت در مدارس قزوین / سهل انگاری مسئولان از عوامل بی‌رغبتی نوجوانان به نماز است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 95076
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۸:۲۸
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : با توجه به اینکه کودکان و نوجوانان روزانه بخش اعظمی از ساعات خود را در مدارس و مراکز آموزشی می گذرانند گاهاً شاهد بی توجهی یا عدم برگزاری نماز جماعت در این مراکز هستیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، سه عنصر اصلی خانه، مدرسه و رسانه های گروهی نقش اساسی و محوری در گرایش نوجوانان و جوانان به نماز دارد لذا تربیت و آموزش تنها انتقال اطلاعات نیست، بلکه تغییر در جهان بینی افراد نیز هست.

شرکت در مراسم مذهبی از قبیل نماز جماعت، نماز جمعه، مراسم اعیاد مذهبی، مراسم سوگواری در ماه محرم، مراسم شب های قدر، جلسات دینی و … در پرورش عواطف دینی کودکان و نوجوانان بسیار موثر است.

نوجوانان اهل نماز  در صورت لغزش با اتکاء به این ارتباط راحت تر از لغزش ها برمی گردند از این رو نباید از نقش اساسی نماز در تربیت کودکان و نوجوانان غفلت کرد.

امروزه بخش عظیمی از جوانان که بهترین و مهم ترین، قشر جامعه محسوب می شوند از ضعف اعتقادی رنج می برند. در کتب درسی خوانده اند که خدا و قیامتی هست و مسائل دینی تا حدودی به آنان گفته شده اما به باور و یقین  نرسیده‌اند.

با توجه به اینکه کودکان و نوجوانان روزانه بخش اعظمی از ساعات خود را در مدارس و مراکز آموزشی می گذرانند گاهاً شاهد بی توجهی یا عدم برگزاری نماز جماعت در این مراکز هستیم.

برای اطلاعات بیشتر به گفت و گو با عده‌ای از دانش‌آموزان و والدین‌ آن‌ها پرداختیم.

یکی از دانش‌آموزان با بیان اینکه برگزاری نماز جماعت در مدرسه آن‌ها تنها به هفته‌ای یک بار محدود شده است،گفت: با توجه به اینکه ظرفیت نمازخانه مدرسه ما کم است کلاس‎‌ها برای شرکت در نماز جماعت نوبت بندی شده اند.

یکی از والدین دانش‌آموز دوره ابتدایی تصریح کرد: به دلیل سهل انگاری مسئولان مدرسه در برگزاری نماز جماعت فرزندان ما رغبت چندانی به شرکت در این فریضه الهی نشان نمی‌دهند.

دانش‌آموز دختر پایه متوسطه بیان کرد: ساعات برگزاری نماز به گونه‌ای است که با زمان رفت و آمد سرویس دانش‌آموزان تداخل داشته و همه نمی‌توانند شرکت کنند.

والدین یکی دیگر از دانش‌آموزان اظهار کرد: در مدارس به بحث آموزش مطالب درسی پرداخته و هزینه‌ زیادی بابت آن دریافت می‌شود اما این میزان توجه و هزینه در زمینه پرورشی به خصوص نماز وجود ندارد.

پس از شنیدن سخنان جمعی از دانش‌آموزان و والدین، در گفت و گو با حجت الاسلام و المسلمین علی عباسی رئیس حوزه علمیه قزوین به بررسی اهمیت نماز در جامعه به خصوص نوجوانان و جوانان پرداختیم.

۵۴۲_IMG12480188

این مسئول با اشاره به علل کمرنگ شدن حضور مردم در برپایی نماز جماعت، اظهار کرد: ورود تدریجی فرهنگ غربی از طریق سایت‌ها و فضا‌های مجازی به کشور و تاثیر آن بر فکر و دل افراد موجب عدم لذت از عبادت می‌شود.

عباسی ادامه داد: دنیا طلبی و داشتن حرص مال اندوزی نیز سبب دوری انسان از خدا و آخرت می‌شود در حالی که مظهر تجلی آخرت در زندگی دنیوی اقامه نماز است و با آن می‌توان بندگی خود را به اثبات رساند.

وی در خصوص  تاثیر مال حرام بر عدم خلوص در بندگی خداوند، افزود: کسب درآمد از راه‌های نامشروع همچون ربا و دست اندازی به بیت المال برای جمع ثروت و رسیدن به اهداف خود موجب سیاهی دل و کمرنگ شدن بندگی انسان می‌شود.

 رئیس حوزه علمیه استان با اشاره به وظایف حوزه در گسترش آئین نماز خوانی، ابراز کرد: حضور مسئولین نظام به ویژه علماء، هیئت امنا‌ها و بزرگان صاحب نفوذ در صفوف نماز جماعت سبب الگو پذیری  می‌شود.

 این مسئول در خصوص نقش روحانیون و رسانه‌ها در بهبود برگزاری نماز جماعت، بیان کرد: اگر تعطیلی کار‌ها در هنگام نماز به صورت عرف و فرهنگ در ادارات و اصناف مختلف تبلیغ شود حضور حداکثری افراد را به دنبال دارد.

عباسی با اشاره به برنامه‌های اجرایی برای توجه بیشتر دانش آموزان به نماز، افزود: روحانیون جهت اقامه نماز و بیان آموزه‌های دینی در مدارس حضور می‌یابند و علاوه بر آن در برخی مراکز روحانیونی با عنوان “مبلغان امین”  به صورت کادر رسمی و ثابت در مدرسه حاضر و اقامه نماز را نیز بر عهده دارند.

وی اضافه کرد: بیشتر این مبلغان، خواهران طلبه بوده و در مدارس دخترانه استقبال خوبی از این طرح به عمل آمده است.

عباسی در خصوص همکاری مدارس با حوزه، بیان کرد: گاهاً فراز‌ و نشیب‌هایی در میزان استقبال وجود داشته ولی مشکل کمبود روحانیون و مبلغین مزید بر علت است.

وی با اشاره به ایجاد انگیزه توسط مسئولین مدارس، یاد آور شد: مدیران و معاونین باید به این مقوله توجه داشته باشند چرا که دانش آموزان نیز از آن‌ها الگو می‌گیرند.

images

حجت الاسلام علی انصاری معاون فرهنگی و پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به نحوه برگزاری نماز در مدارس اظهار کرد: نماز درمدارس به صورت جماعت و به عنوان برنامه ملی اجرا می‌شود ولی باید این موضوع در دانش آموزان نهادینه شود تا نه از سر اجبار بلکه با میل و به طور مستمر شرکت کنند.

این مسئول در خصوص برنامه‌های اجرایی در این زمینه، اذعان داشت: دانش آموزان از دوره ابتدایی با ارکان، واجبات، مقدمات نماز، مرجع شناسی و… آشنا می شوند.

انصاری با اشاره به راهکار‌های رسیدن به نقطه مطلوب، بیان کرد: گام اول آگاهی بخشی به دانش آموزان در خصوص جایگاه نماز برای دستیابی به سعادت دنیوی و اخروی از طریق اولیاء و مربیان است.

وی با بیان نقش الگو‌ها در پیشبرد اهداف، افزود: حضور پر رنگ افراد صاحب نفوذ در مدرسه و شرکت آن‌ها در نماز جماعت باعث گرایش هر چه بیشتر نوجوانان به این موضوع می‌شود.

معاون فرهنگی و پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین ادامه داد: اجرای برنامه‌هایی جهت خود شناسی، تحریک امیال معنوی و روحیه حقیقت جویی، ظرفیت سازی و تشویق دانش آموزان موجب ترغیب آن‌ها برای انجام فرائض دینی می‌شود.

این مسئول با اشاره به جایگاه نماز در تعلیم و تربیت افراد معتقد، ابراز کرد: نماز با روحیه وحدت بخشی، شاخصی برای سنجش آموزه‌های دینی است و اگر در اجرای آن موفق باشیم در این زمینه گام‌های رو به جلو برداشته‌ایم.

انصاری اضافه کرد: توانمند سازی نیروی انسانی، برگزاری دوره‌های ضمن خدمت برای معلمان و مدیران، ساخت و تجهیز نماز خانه‌ها و تشویق دانش آموزان به برگزاری هر چه با شکوه تر نماز در مدارس کمک می‌کند.

وی در خصوص رسیدگی مجریان به مسائل پرورشی، توضیح داد: توجه به نماز در اولویت برنامه‌ها پرورشی بوده و امیدواریم در دیگر زمینه‌ها نیز به نقطه مطلوب دست یابیم.

کلام پایانی؛

با توجه به اینکه در جامعه‌ای دینی اسلامی زندگی می‌کنیم لازمه آن پرورش افرادی پایبند به اصول دینی و معتقد است.

از طرفی با وجود تهاجم فرهنگی و نفوذ بیگانگان در اعتقادات و ارزش‌های اصیل جوانان و نوجوانان باید به امر تعلیم و تربیت در بخش پرورشی به خصوص فرایض دینی مانند نماز توجه ویژه‌ای شود.

امیدواریم مسئولان نظام آموزشی ارتقاء سطح کیفی آموزش‌های دانش‌آموزان را فقط در زمینه درسی و تحصیلی منحصر نکنند و مسائل دینی را در آموزش‌ها بگنجانند.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

آخرین اخبار