عدم حمایت مسئولین از تئاتر ویژه بانوان/ به دلیل اعتقادات مذهبی در جشنواره هایی که داوران آن مرد هستند شرکت نمی کنیم - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 76427
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۹:۳۰
اولین کارگردان گروه تئاتر بانوان در قزوین:
شاخص : زهره حبیب وند با اشاره به عدم حمایت از تئاتر بانوان در استان گفت: در محیطی که مختص خانم‌هاست هیچ آسیب اجتماعی و روحی زنان را تهدید نمی کند.

زهره حبیب وند کارگردان و بازیگر تئاتر استان قزوین صبح امروز در گفت گو با خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص با بیان اینکه کار خود را از سال ۸۱ آغاز کرده است، گفت: بعد از ایفای نقش در گروه‌های متعدد تئاتر به دلیل اعتقادات مذهبی که برایم مهم بود، نمی توانستم در هر گروهی همکاری کنم و به همین دلیل کمی از تئاتر دور شدم.

وی با اعلام این‌که اولین گروه تئاتر بانوان را در استان تشکیل داده است، اضافه کرد: دغدغه های اعتقادیم باعث شد بعد از گذراندن دوره های کارگردانی اقدام به تشکیل گروهی کنم که تمامی عوامل آن خانم بوده و همین طور تماشاگران آن هم بانوان باشند.

حبیب وند با بیان این‌که حضور بانوان در تئاترهای عمومی از نظر عرف و جامعه هیچ مشکلی ندارد و این اعتقاد کاملا شخصی است، ادامه داد: درمحیطی که مختص خانم‌ها است هیچ آسیب اجتماعی و روحی زنان را تهدید نمی کند و همه برای یک هدف واحد تلاش می کنند.

وی با بیان این‌که خیلی از اعضا بعد از ورود به این گروه دچار تحول معنوی و تغییر مسیر در زندگی شده اند، افزود: دخترانی که در سنین نوجوانی تمایل به کار تئاتر دارند بهتر است ابتدا جذب گروههای بانوان شوند تا در محیطی سالم و معنوی به ثبات شخصیتی و هدفی مشخص برای آینده خود برسند.

حبیب وند با توضیح این‌که در نمایشنامه خوانی موفق به کسب رتبه اول استانی شده و در شهرهای مختلف اقدام به اجرای تئاتر کرده است، ابراز کرد: با توجه به این‌که این گروه و تئاتری که اجرا میشود مخصوص بانوان است در هیچ یک از جشنواره های تئاتر به دلیل حضور داوران مرد شرکت نداشته اند.

وی با اعلام این‌که نمایش‌های نی‌های بی‌صدا و احرام خون از کارهای مخصوص ماه محرم بوده است، ادامه داد: کار نی‌های بی صدا از اقبال حداکثری مردم روبه رو شد طوری که به علت ازدحام جمعیت مجبور به چیدن صندلی در حاشیه سالن شدیم.

حبیب وند در خصوص موضوع نمایش نی‌های بی صدا توضیح داد: نمایش یک روال تاریخی از انتظار را دنبال می‌کند که از زمان حضرت اسماعیل و انتظار و جست جوی هاجر برای آب شروع می‌شود ودر پایان به سفر حج امام حسین (ع) و واقعه کربلا می‌رسد.

وی ادامه داد: نمایش در نهایت با این دیالوگ ” اگر باران نبارد مردم همگی مستر می شوند… نماز استفتاح می خوانند… اما سالیان دراز است که او نیامده، آب حیات است او… نیامده.. پس چرا کسی مستر نمی شود؟ پس چرا کسی نماز استفتاح نمی خواند؟ ” به انتظار امام زمان (عج) می‌رسد.

حبیب وند در پایان خاطرنشان شد: متاسفانه در حال حاضر هیچ گونه حمایتی از چنین گروه هایی نمی شود و از نظر سالن و ساعت اجرا دچار مشکل می شوند.

انتهای پیام/۱۳۰۰/ت۱

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار