عدم قاطعیت در مسائل اقتصادی موجب ترس از حذف یارانه‌ها شده است/ دولت برای بعد از لغو تحریم‌ها برنامه‌ای ندارد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 57932
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۴:۱۳

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان یکی از خطاهای دولت را نداشتن برنامه برای بعد از برداشت تحریم‌ها دانست که ممکن است کل دست‌اوردهای توافق هسته‌ای را تحت‌الشعاع قرار دهد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شاخص، محسن رنانی از صاحب نظران اقتصاد کشور ظهر امروز در سمینار دولت که در فرهنگسرای بانو برگزار شد با اشاره به نقش بخش خصوصی و اقتصاد ایران در دوره پساتحریم به بررسی شرایط اقتصاد روز و پیش‌بینی وضعیت آینده اقتصاد پرداخت و گفت: با توجه به شرایط و تگناهای اقتصادی به نظر می‌رسد که اجماع سیاسی برای دسترسی به این توافق وجود دارد.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد و دارایی دانشگاه اصفهان افزود: عدم توافق در سال ۸۳ موجب این شد که ما هزینه زیادی در این زمینه بدهیم اما هنوز هم دیر نشده است و چاره و مسیری جز توافق نداریم.

وی افزود: بدون توجه به بهره‌وری نظامی از انرژی هسته‌ای باید گفت که کمتر از ۳ درصد از نیاز کشور از این انرژی از جمله دارو پاسخ داده می‌شود.

رنانی مهم‌ترین مشکل دولت امروز را گره زدن  اقتصاد به انرژی هسته‌ای  عنوان کرد و ادامه داد: این خطا موجب شد تا همه سرمایه‌گذاران منتظر این توافق بمانند و اقتصاد کشور دچار رکود شود.

وی یادآور شد: اگر دولت نتواند این توافق را ایجاد کند موجب بی‌اعتمادی مردم به دولت و ناامیدی آن‌ها از همه جناح‌ها خواهد شد.

رنانی به نگرانی‌های خود پس از توافق هسته‌ای اشاره داشت و اظهار کرد: توافق هسته‌ای شرط لازم است اما شرط کافی نیست زیرا تحریم تنها یک مانع را برمی‌دارد و آنچه که سرنوشت بعد از تحریم را مشخص می‌کند رفتارهای و حرکت ما است.

مولف کتاب اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران یکی دیگر از خطاهای دولت را نداشتن برنامه برای بعد از برداشت تحریم‌ها بیان کرد و گفت: اگر دولت نتواند به درستی اقتصاد را بعد از تحریم هدایت کند این موضوع دست آویز مخالفانش خواهد شد و اگر جنین شود ممکن است تمام دست آوردهای توافق را از دست بدهیم.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد و دارایی دانشگاه اصفهان هم‌چنین وجود اسکله‌های غیررسمی را از مشکلات بعد از تحریم بیان کرد و گفت: در کشور بالای ۱۵۰ اسکله وجود دارد که دولت تنها بر روی  ۹۰ اسکله  نظارت دارد و این موضوع موجب خواهد شد تا بقیه اسکله‌ها کار قاچاق انجام گیرد.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری‌های پراکنده ممکن است پس از لغو تحریم شروع شود، گفت: در کشور سرمایه‌گذاری‌های ناتمام بسیاری وجود دارد که این نگرانی وجود دارد که پس از لغو تحریم، بخواهند تمام این سرمایه‌گذاری‌ها را تکمیل کنند.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد و دارایی دانشگاه اصفهان ادامه داد: باید قانون گذاشته شود که سرمایه‌گذاری روی بخشی از پروژه‌ها ممنوع باشد. وگرنه رها شدگی پس از تحریم موجب می‌شود در بسیاری از پروژه‌ها، پول اختصاص یابد، تورم ایجاد شود اما تولیدی از قبل آن حاصل نشود.

وی حلقه بسته رکود را از دیگر مشکلات در این زمینه عنوان کرد و گفت: در صورت فعال شدن شهرک‌های صنعتی ۴ برابر وضع موجود تولید افزایش خواهد یافت اما فعالیت آن‌ها نیازمند بانک‍‌ها و دولت است که آن‌ها به دلیل نداشتن نقدینیگی و بدهی‌ها نمی‌توانند کمک کنند.

رنانی راه حل این موضوع را وارد کردن سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور که به ۳ هزار میلیارد دلار می رسد اعلام کرد و یادآور شد: اگر تنها ۵ درصد از این سرمایه به ایران آورده شود بخشی از مشکلات اقتصادی حل خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: برای وارد کردن سرمایه‌های خارجی نیاز است تا عفو عمومی برای عوامل فتنه ۸۸ صادر شود.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد و دارایی دانشگاه اصفهان اضافه کرد: ایران دچار بیماری هلندی است به این معنا که به یک منبع طبیعی همچون نفت وابستگی دارد.

۵۵۴۶۳_۱۶۴

رنانی اضافه کرد: این موضوع سبب شده تا ما به دنبال کالاهایی که قابلیت صادارات دارند نباشیم.

وی رانت‌خواری و فساد مالی در نظام اداری را از دیگر نتایج این وابستگی بیان کرد.

مولف کتاب اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران با بیان اینکه  امروز ۲۵ میلیارد دلار درآمد نفتی داریم، خاطرنشان کرد: اعتقاد براین است که با برداشتن تحریم قیمت نفت افزایش می‌یابد اما این موضوع کاملا اشتباه است حتی با کنار رفتن عربستان هم قیمت نفت کاهش می‌یابد.

رنانی علت این موضوع را طراحی نقشه مناقشه اتمی از سوی غرب عنوان کرد و گفت: برای این‌که هرچه سریع‌تر قیمت نفت افزایش یابد و هرچه سریع‌تر مرحله گذار از انرژی‌های فسیلی به انرژی‌های نو رخ دهد این کار را انجام دادند که  به مدت  ۷ تا ۱۰ سال قیمت افزایش و بعد از با کاهش نفت روبرو شدیم.

مولف کتاب «بازار یا نابازار» یادآور شد: بعد از تحریم ارز ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش  پیدا خواهد کرد اگر اقدامات مناسبی در این زمینه انجام نگیرد با بالا رفتن نرخ ارز روبرو خواهیم شد و تنها را ه حل آن تامل در مدیریت وارداتی است.

این کارشناس مسایل اقتصادی با اشاره وضعیت بی‌ثباتی فضای سرمایه‌گذاری گفت: آن چیزی که موجب این بی‌ثباتی در جامعه شده است سخنرانی‌های مقام‌های مختلف در رابطه با کشورهاست که موجب می‌شود سرمایه‌گذاران خارجی و بخش صادرات ما به مشکل بربخورند.

وی عدم برنامه‌ریزی و غیرقابل پیش‌بینی بودن شرایط حاکم بر جامعه را یکی دیگر از عوامل بی‌ثباتی عنوان کرد.

رنانی حزب‌ها را عامل ثبات این فضا عنوان کرد و افزود: اگر رئیس جمهوری از یک حزب نماینده شود مجبور است در چارچوب آن برنامه‌های خود را بچیند و این‌گونه سرمایه‌داران می توانند با آینده‌نگری سرمایه‌گذاری کنند.

وی با بیان اینکه نظام سیاسی در مورد انرژی هسته‌ای قاطع عمل می‌کند، گفت: ای کاش در مورد نظام اقتصادی هم با قاطعیت برخورد می‌شد.

رنانی نمونه این مورد را ترس از حذف ثروتمندان در یارانه‌ها بیان کرد.

مولف کتاب اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران ادامه داد: اقتصاد کشور روبه بن‌بست است به طوری که میزان تقاظا از میزان تولید پایین‌تر است.

وی افزود: برای حل این مشکل نیاز است تا بخش خصوصی به عنوان بازوی دولت برای کمک وارد عرصه شود و به تولید تئوری در شرایط پساتحریم مطابق نیازها بپردازد.

 رنانی خاطرنشان کرد: امروز دولت با شراطی که وجود دارد تنها به فکر پرداخت حقوق‌‎ها است و شما می توانید با برنامه‌ریزی برای دولت تعیین سیاست کنید.

این کارشناس مسایل اقتصادی عنوان کرد: برای رسیدن به یک انسجام لازم است بخش خصوصی خود را پیدا کنند و برای نتیجه‌گیری بهتر با یکدیگر به گفتمان بپردازند.

انتهای پیام/۷۲۳۱/خ۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار