خانواده امروز ایرانی با معیارهای مطلوب فاصله دارد
کد خبر: 115526
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۱
مدیرکل بهزیستی استان قزوین عنوان کرد
شاخص : مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه رسانه‌های جمعی و مجازی الگوهای ناسالم و غیر بومی از خانواده را ارائه می‌کنند،گفت:خانواده‌های ایرانی باتوجه به سبقه فرهنگی و تاریخی با معیارهای مطلوب اسلامی فاصله دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، علیرضا وارثی مدیرکل بهزیستی استان قزوین صبح امروز در همایش منطقه‌ای روز ملی خانواده که در سالن اجتماعات کتابخانه امام خمینی (ره) برگزار شد، با اشاره به اینکه خانواده نهادی ارزشمند و محبوب در اسلام است، اظهار کرد: خانواده نهادی اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می‌رود.

وی افزود: نظام خانواده به عنوان کوچک‌ترین واحد اجتماعی یک جامعه است که اساس و زیرساخت واحدها و نهادهای دیگر جامعه را فراهم می‌کند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین تصریح کرد: اگر اشخاص و چهره‌های توانمند علمی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه ظهور می‌کنند به برکت همین نهاد کوچک خانواده است.

وارثی عنوان کرد: نظام خانواده و کانون گرم پدر و مادر این فضا را فراهم می‌کند تا یک فرد وارد جامعه شود و توانایی‌ها و بضاعت‌هایش را به عنوان سرمایه‌ای از یک خانواده برای جامعه عرضه ‌کند.

این مسوول در ادامه گفت: رشد و شکوفایی بی نظیر نظام جمهوری اسلامی مرهون شناخت و رعایت دقیق حقوق هر یک از اعضای خانواده نسبت به یکدیگر و به جامعه است.

وی اذعان داشت: همان طور که نظام‌های بزرگ اجتماعی قوانین و حقوق خاصی را در بین خود جاری و در مسیر استحکام و رشد تلاش می‌کنند؛ خانواده نیز چنین ساختار و نظام منسجمی را درون خود دارد.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین اضافه کرد: مهم‌ترین رکن نظام خانواده پدر، مادر، زن و شوهر می‌باشد که هر کدام حقوق ویژه‌ای در ارتباط با یکدیگر و ارتباط با فرزندان دارند؛ رعایت این حقوق منجر به پربار و مستحکم شدن نظام خانواده می‌شود.

وارثی با اشاره به روایات و آیات قرآنی در خصوص شکل‌گیری نظام خانواده ادامه داد: بی شک خانواده امروزی ایران باتوجه به سبقه فرهنگی و تاریخی مذهبی کشور با خانواده متعادلی که باید مطلوب باشد فاصله فراوانی دارد.

نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی کشور در تحکیم خانواده دچار نقصان هستند

این مسوول افزود: درگذشته بعضی سنت‌های غلط مانند بی‌عدالتی و ستم در حق زنان به نظام خانواده ایرانی آسیب وارد می‌کرد و امروزه آموزه‌های مدرنی همچون انکار تفاوت‌های جنسیتی، در هم آمیختگی نقش‌ها، فردگرایی و اسارت در لذت‌های دنیوی سلامت و ثبات خانواده ایرانی را به خطر انداخته است.

وی توضیح داد: از نظر جامعه شناسان اگر هر خانواده بخواهد مطلوب باشد مانند هر نهادی نیازمند ساختار است و از نظر جامعه شناسان غربی ساختار خانواده مدل ثابت و برتری ندارد بلکه تحت تاثیر نهادهای دیگر به جز نهاد خانواده است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین با بیان اینکه در خانواده ۳ عامل می‌تواند موجب استحکام یا تزلزل آن شود، عنوان کرد: ضعف مهارت‌ها و انحراف در نگرش‌های اعضای خانواده آسیب‌های جدی به دنبال دارد.

وارثی افزود: عامل دوم ضعف در ساختار حقوقی و اخلاقی خانواده است که در جامعه ما به فراموشی سپرده شده و عامل سوم نقص در ساختار دیگر نظام‌های اجتماعی است که مستقیما بر نهاد خانواده تاثیر دارد.

این مسوول گفت: رسانه‌های جمعی و مجازی از خرده نظام‌هایی است که به عنوان یکی از اجزای نظام فرهنگی و آموزشی کشور امروز به عنوان رقیب جدی و مهم در کارکرد تربیتی خانواده محسوب می‌شوند.

وی اضافه کرد: با وجود اینکه این رسانه‌ها یکی از بزرگترین منابع اطلاعاتی و اطلاع رسانی آموزشی به شمار می‌روند اما علاوه بر رواج آموزه‌های نامناسب و تهدید معنوی جامعه نیز الگوهای ناسالم و غیر بومی از خانواده را ارائه می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین عنوان کرد: نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی ما در تحکیم خانواده دچار نقصان هستند لذا برنامه های آموزشی کشور در سطح کلان نیازمند بررسی و بازنگری است.

وارثی در پایان بیان کرد: متاسفانه نظام اقتصادی در بحث سیاست گذاری، برنامه ریزی و قانون گذاری آنچنان که باید در حمایت خانواده نیست.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار