عده‌ای پایبندی به شئونات اسلامی را افسردگی می‌دانند
کد خبر: 100326
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۲:۱۰
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : افسردگی شهر قزوین با کدام استانداردها مطرح می‌شود؟! طبق استانداردهای اسلامی است یا اروپایی؟! آیا پایبندی به شئونات اسلامی را افسردگی می‌پندارند؟!

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، هر از چند گاهی شاهد رشد قارچ‌گونه بنرهای تبلیغاتی کنسرت‌های موسیقی در سطح شهر هستیم، بنرهایی که رنگ و لعابش هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

کنسرت‌هایی که قرار است دوای درد افسردگی مردم باشد… حالا اینکه مسئولان فرهنگی چطور و بر حسب کدام پژوهش‌ها و آمارها شهر قزوین را شهری افسرده می دانند برای بسیاری جای سوال دارد!

از طرفی آیا واقعا برگزاری کنسرت‌هایی که مغایر با فرهنگ دینی و بومی شهر قزوین است در نشاط جامعه اثر گذار خواهد بود؟! یا اینکه سایش فرهنگی بر بدنه جامعه وارد می‌کند که بدون هیچ وصله و پینه‌ای ترمیم نخواهد یافت!

اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که هیجان و شادی ایجاد شده در این برنامه‌ها بسیار مقطعی و زودگذر بوده و چه بسا  لذت و هیجان ایجاد شده به سرعت به نقطه اشباع رسیده و روح لطیف انسان دیگر پذیرای آن نباشد.

از طرفی اگر این گونه کنسرت‌ها در جهت ارتقاع شادابی جامعه باشد باید گفت معدود افرادی که از تمکن مالی برخوردار هستند قادر به خرید بلیت‌ با هزینه بالا بوده و قشر ضعیف یا متوسط جامعه باز هم محکوم به بی نصیب ماندن از برنامه‌های مفرح خواهند شد.

حالا بماند اگر این برنامه‌ها برای مردم آبی نداشته باشد قطعا برای متولیان آن نانی هنگفت در چنته دارد که حاضرند به خاطر سودجویی خود ارزش‌های انسانی و سلامت فرهنگی جوانان را زیر پا بگذارند.

خبرنگار اجتماعی شاخص برای بررسی این موضوع به گفت و گو با مردم، مسئولین و فعالان فرهنگی پرداخته است.

افسردگی شهر قزوین بی‌پایه و اساس است

حسین صلح جو عضو شورای شهر قزوین با بیان اینکه حال فرهنگی شهر قزوین وضعیت مناسبی ندارد، بیان کرد: متاسفانه با وجود تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص مسائل فرهنگی اما همچنان شاهد عملکرد مغایر برخی از مسئولین هستیم.

وی با بیان اینکه غافل شدن از خداوند و کم رنگ شدن موازین دینی زمینه افسردگی جامعه است، افزود: افسردگی شهر قزوین با کدام استانداردها مطرح می‌شود؟! طبق استانداردهای اسلامی است یا اروپایی؟! آیا پایبندی به شئونات اسلامی را افسردگی می‌پندارند؟!

این مسئول در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه سرانه فرهنگی برای شهروندان در نظر گرفته نمی‌شود، گفت: دستگاه‌های فرهنگی شهر باید در پی ارتقاع سطح شعور فرهنگی مردم جامعه باشند.

غفلت مسئولان نفوذ فرهنگی را هموار می‌کند

علی ابوالقاسمی مدیر فرهنگی حوزه علمیه قزوین اظهار کرد: آموزه‌های دینی همچون نماز نه تنها مایع آرامش هر انسانی است بلکه موجب تربیت ایمانی و اخلاقی می‌شود و جای تاسف دارد که مسئولان نسبت به این مسائل بی‌توجه هستند.

وی افزود: چطور می‌شود از طریق کنسرت‌هایی که منشا آن فرهنگ غربی است زمینه آرامش انسان را فراهم کند، در صورتی که همین جامعه غربی امروزه خود به دنبال راهی برای رسیدن به کمال و آرامش است!

این مسئول تاکید کرد: مسئولینی که زمینه برگزاری چنین کنسرت‌هایی را فراهم می‌کنند قطعا از نظر دینی و اعتقادی ضعیف هستند و این اقدامات موجب به انحراف کشیدن جامعه به خصوص قشر جوان خواهد شد.

مدیر فرهنگی حوزه علمیه قزوین ابراز کرد: بی توجهی مسئولین به مسائل فرهنگی و اعتقادی راه نفوذ فرهنگی دشمن را تسهیل کرده و بر اثرات منفی آن دامن می‌زنند.

برگزاری کنسرت دردی از دردها دوا نمی‌کند

یکی از فعالان فرهنگی در گفتگو با شاخص عنوان کرد: برگزاری این کنسرت‌ها نه تنها دردی را از دردها دوا نمی‌کند بلکه بر دردهای جامعه که برخی از جوانان هم درگیر آن هستند می‌افزاید.

وی اذعان داشت: نمی‌دانم مسئولان با چه توجیهی دست به این کارها می‌زنند در حالی که ما باید برای برگزاری یک برنامه یا نصب بنر مذهبی هزاران باید و شاید را بشنویم.

این فعال فرهنگی با بیان اینکه به جامعه‌ای مصرف‌گرا تبدیل شده‌ایم گفت: اگر مسئولان می‌خواهند کار فرهنگی انجام دهند چرا به میزان مطالعه که در پایین‌ترین سطح از دنیا قرار داریم نمی‌پردازند؟! چرا به کارهایی که موجب پیشرفت جامعه می‌شود توجه نمی‌کنند؟!

وی تاکید کرد: از برخی مسئولان فرهنگی استان که خود در راستای اهداف دشمنان که همان نفوذ فرهنگی است هستند جز این انتظار نمی‌رود.

چرا مسئولان آگاهانه به مشکلات فرهنگی دامن می‌زنند؟!

یکی از شهروندان قزوینی که دانشجو هنر است گفت: با توجه به اینکه شهر قزوین از قدمت فرهنگی و مذهبی برخوردار است برنامه‌های مفرحی که برگزار می‌شود باید مطابق با فرهنگ بومی ما باشد.

وی اذعان داشت: قطعا جامعه ما نیازمند روحیه شاد و امیدوار است و ما مخالف برنامه‌های تفریحی نیستیم اما برنامه‌ای که برگزار می‌شود باید دارای ویژگی‌های مورد قبول شهروندان باشد.

مسئولین معضل بیکاری و ازدواج جوانان را حل کنند تا افسرده نباشیم

شهروند دیگری ابراز کرد: با توجه به اینکه این کنسرت‌ها با اختلاط دختران و پسران برگزار می‌شود ما چگونه و با چه اطمینانی فرزندانمان را به آنجا بفرستیم.

وی بیان کرد: تهاجم فرهنگی که در جامعه شاهد هستیم به اندازه کافی بلای جان فرزندان ما شده است چرا مسئولان آگاهانه به این مشکلات دامن می‌زنند؟!

این پدر قزوینی در پایان گفت: چرا عده‌ای فقط با تجویز کنسرت دنبال رفع افسرگی هستند؟ این همه راهکار برای شادی مردم هست چرا فقط کنسرت؟ مسئولین چرا راهکاری برای معضل اقتصادی، شغل و ازدواج جوانان ندارد؟ اگر واقعا اعتقاد به افسردگی جوانان دارد بهتر است معضل بیکاری و ازدواج جوانان را حل کنند تا افسرده نباشیم.

کلام آخر؛

باید توجه کرد که فرهنگ کالایی برای خرید و فروش نیست بلکه سرمایه‌ای ارزشمند برای حفظ هویت ملی و دینی هر جامعه است که در هیچ بازاری پیدا نمی‌شود.

اما باید ترسید از آن روزی که این گوهر ناب را به تاراج ببرند و مطلا را به جای طلا قالب کنند و اگر این تاراج از روی غفلت باشد بسیار ناگوار و اگر از روی آگاهی باشد بسی ناگوارتر خواهد بود.

امید است مسئولان چشم‌های خود را روی واقعیت‌ها باز کنند و به داد تب تند فرهنگی که زیر سم‌های ابتذال خرد می‌شود برسند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار