کشور در حوزه فضای مجازی و سایبری با تهدید مواجه است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 118817
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۵:۳۵
رییس کمیسیون اصل 90:
شاخص : رییس کمیسیون اصل 90 با بیان اینکه کشور در حوزه فضای مجازی و سایبری با تهدید مواجه است،گفت: غفلت از آمایش سرزمینی پدافند غیرعامل در گذشته موجب افزایش مهاجرت از روستاها و بالا رفتن شهرنشینی شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، داوود محمدی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک پیش از ظهر امروز در همایش رابطین پدافند غیرعامل مدارس استان که در دانشگاه فرهنگیان برگزار شد، اظهار کرد: پدافند غیرعامل مجموعه تدابیر غیر نظامی برای ارتقاء ضریب امنیت و مصونیت جامعه در ابعاد مختلف است.

وی افزود: مقام معظم رهبری بر اجرای پدافند غیرعامل تاکید دارند؛ در برنامه پنجم چندین ماده قانونی به آن اختصاص داده شده و در برنامه ششم توسعه هم به این موضوع به طوری جدی پرداخته می‌شود.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در ادامه گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تحقیقات جدی در این زمینه انجام داده و قابل توجه است.

غفلت از آمایش سرزمینی در پدافند غیرعامل موجب افزایش مهاجرت از روستاها شده است

محمدی با بیان اینکه در گذشته نسبت به موضوع پدافند غیرعامل توجه کافی نشده است، تصریح کرد: یکی از این موارد آمایش سرزمینی است که مورد غفلت واقع شده زیرا اگر دقت کافی می‌شد امروز با مهاجرت‌ها مواجه نبودیم.

رییس کمیسیون اصل ۹۰ یادآور شد: در اوایل سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی جمعیت شهری کم‌تر از ۳۰ درصد و جمعیت روستایی بالای ۷۰ درصد بود اما امروز این وضعیت بر عکس است.

وی افزود: استان قزوین دارای ۷۳ درصد جمعیت شهری و ۲۷ درصد جمعیت روستایی است و این نشان دهنده این است که پدافند غیرعامل را بر اساس آمایش سرزمینی رعایت نکرده‌ایم.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک عنوان کرد: پراکندگی جمعیت، تاسیسات،زیرساخت‌ها، امکانات و صنایع باید به طوری باشد که در شرایط بحرانی قابلیت دفاع داشته باشد و برای دشمنان کار را سخت کند.

محمدی بیان کرد: یک چهارم جمعیت کشور در استان‌های تهران و البرز متراکم است؛ کارشناسان معتقدند در صورت بروز بلایای طبیعی مانند زلزله، در زمینه پدافند غیرعامل با مشکل مواجه خواهیم شد.

رییس کمیسیون اصل ۹۰ با تاکید بر اینکه پدافند غیرعامل بدون آمایش سرزمینی مفهوم مشخصی نخواهد داشت گفت: اگر تلاش می‌شود به روستاها راحت‌تر خدمات رسانی و امکانات داده شود در جهت این است تا مهاجرت معکوس از شهر به روستا اتفاق بیفتد.

کشور در حوزه فضای مجازی و سایبری با تهدید مواجه است

وی ابراز کرد: امروز در حوزه‌های فضای مجازی و سایبری با تهدیدات جدی مواجه هستیم که شاید سخت‌تر از صدمات جنگ‌های سخت دیروز است.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در پایان اضافه کرد: باید در ایمن سازی مدارس، ساخت و سازها و زیرساخت‌های اساسی کشور موضوع پدافند غیر عامل در اولویت و ضریب ایمن سازی و امنیت جامعه را ارتقاء دهیم.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار