غفلت از پیشینه تاریخی و فرهنگی قزوین/راهکاری منسجم برای مقابله با نفوذ فرهنگی دشمن توسط دولت ارائه نشده‌است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 84793
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱:۵۶
نویسنده و فیلمنامه نویس قزوینی عنوان کرد:
شاخص : فیلمنامه نویس قزوینی با اشاره به عدم ارائه راهکاری منسجم برای مقابله با نفوذ فرهنگی توسط دولت گفت: متاسفانه پیشینه تاریخی و فرهنگی قزوین دچار بی‌مهری و غفلت شده‌ است.

به گزارش شاخص، فرهنگ بومی و تاریخ دیرینه هر شهر و دیاری روایت‌گر سبک زندگی و اصالت مردم آن منطقه است که سینه به سینه از گذشته‌گان به نسل جدید رسیده است.

در واقع می‌شود گفت همین پیشینه فرهنگی است که ملت‌ها را دارای هویت می‌کند؛ اما امروزه با گسترش جمعیت و فاصله گرفتن مرزهای بشری از یکدیگر، انسان‌ها نیازمند شناساندن هویت فرهنگی خود به جهانیان هستند.

پیشینه و ظرفیت‌های فرهنگی و ادبی قزوین بر هیچ کس پوشیده نیست. تئاتر و سینما نقش بسیار مهمی در شناساندن و ترویج فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی دارد.

برای بررسی وضعیت این هنر در استان پای صحبت‌های یکی از نویسندگان و فیلمنامه‌نویسان قزوینی نشسته‌ایم؛

حمیدرضا سبحانی نژاد نویسنده و فیلمنامه نویس استان قزوین در گفتگو با خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی کشور در دولت جدید بر مسائل فرهنگی چیره شده است، بیان کرد: روزبه روز امکانات کمی در زمینه هنر به ویژه سینما و تئاتر اختصاص داده می‌شود که نا امید کننده و کم رنگ است.

وی افزود: شاید اتفاقاتی گذرا در عرصه تئاتر رخ دهد اما در نهایت نوعی درجا زدگی و پس رفت نسبت به گذشته احساس شده و متاسفانه فراگیری ضعیفی در جذب مخاطب وجود دارد.

فیلمنامه نویس قزوینی با بیان اینکه از ابتدای انقلاب رویکرد تاریخی در فعالیت های فرهنگی بسیار مهم بوده است، ابراز کرد: همان گونه که امام راحل فرمودند؛« تاریخ معلم انسان‌ها است»، رجوع به تاریخ باعث شناخت هویت بشری و منطقه‌ای شده و داستان گویی در غالب تاریخ می‌تواند روشی برای بیان انتقادها در شرایط روز جامعه باشد.

این نویسنده با اشاره به اینکه قزوین از نظر جغرافیایی و جمعیتی کوچک تر از استان‌های دیگر است اما بضاعت فرهنگی و تاریخی بالایی دارد، اظهار کرد: قزوین از نظر تاریخی دوشادوش شهرهایی چون اصفهان و شیراز پیش آمده و در دوران صفویه به عنوان پایتخت و در دوران قاجاریه دارای اقتصاد فعال و مدارس علمیه به ویژه با برخورداری از حضور علمای تراز اول جهان تشیع بسیار خوش درخشیده است.

سبحانی نژاد یادآوری کرد: شخصیت‌هایی مانند ملامحمدتقی برغانی (شهید ثالث)، حسن خان و حسین خان سردار که در جنگ ایران و روس تاثیر فراوانی داشته‌اند ، سعدالسلطنه و مولاوردیخان داستان‌های واقعی تاریخی قابل توجهی دارند که می توان آنها را آغازی برای کارهای نمایشی قرار داد.

وی اضافه کرد: وجود بناهای بی‌نظیری که می‌توانند به لوکیشن‌های خوبی در سینما و تلویزیون تبدیل شوند از جمله فرصت‌های مناسبی است که به نظر می رسد فیلمسازان کشور می توانند به خوبی از آنها بهره‌مند شده و در نتیجه بدینوسیله در راستای شناساندن گذشته بالنده و بضاعت‌های این سرزمین در داخل و حتی خارج از کشور موثر باشند.

پیشینه تاریخی و فرهنگی قزوین مورد بی‌مهری قرار گرفته است

وی با ابراز تاسف از بی‌مهری قرار گرفتن پیشینه تاریخی و فرهنگی قزوین، گفت: برای توسعه همه جانبه استان قزوین بستر سازی فرهنگی و بیدار نمودن حس علاقه و افتخار مردمان این استان ، می تواند اولین قدم‌های اساسی در این زمینه باشد.

images12

وی با اشاره به اینکه قزوین دارای گنج‌های بی‌نظیر فرهنگی در عرصه‌های گردشگری ، سبک زندگی ، معماری اسلامی و … است، تاکید کرد: مسئولان استان به خصوص استاندار که از اهالی رسانه و صدا و سیما هستند در آشکارسازی این گنجینه‌ها همکاری و سرمایه گذاری مطلوبی را با فعالان فرهنگی داشته باشند.

این نویسنده با بیان اینکه هنرمندان فعال در عرصه هنر ارزشی و متعهد علاوه بر شناخت و آموزش باید نسبت به مباحث ارزشی باورمند باشند، اضافه کرد: آموزش آکادمیک و دانشگاه لازم است اما کافی نیست بلکه میزان آشنایی به ایدئولوژی اسلامی و علاقه‌مندی به تاریخ اسلام از اهمیت بالایی برخوردار است.

جوانان با استعداد تشنه‌ چشمه‌ای زلال هستند

سبحانی نژاد با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص خطر نفوذ فرهنگی، تصریح کرد: متاسفانه به صورت ساختاری و منسجم راهکار مناسبی برای مقابله با نفوذ ارائه نشده و جوانان پرشور و با استعداد در عرصه فرهنگ و هنر مانند ماهیان بیرون افتاده از آب هستند که به امید چشمه‌ای زلال دست و پا می‌زنند.

این فیلمنامه نویس با بیان اینکه خلاء فرهنگی به وجود آمده در طولانی مدت می‌تواند ضربه ای جدی به بدنه فرهنگی کشور وارد کند، استدلال کرد: ابتدایی‌ترین راهکار این است که نباید کعبه آمال جوانان هنرمند ایرانی خارج از کشور باشد بلکه باید تصویری زیبا از هنر اصیل ایرانی اسلامی در ذهن آنان نقش ببندد تا آن را به عنوان هدف اصلی خود قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه برگزاری جشنواره‌‌ها در معرفی و شکوفایی هنرمندان جوانان کمک‌کننده است ابراز کرد: نحوه برگزاری جشنواره‌ها بسیار مهم است چرا که جشنواره‌هایی با نیت خیرخواهانه و ارزشی اما با جوایز اندک برگزار می‌شوند و شأن هنر و هنرمندی که ماه‌ها برای ساخت فیلم و تئاتر زمان صرف کرده را زیر سوال می‌برد.

سبحانی نژاد با بیان اینکه آثار فاخر ارزشی در جشنواره‌ها کم فروغ شده اند، بیان کرد: جشنواره‌های سطح استان بدون حضور نخبگان هنری، با عدم حضور و بی‌توجهی مسئولین برگزار می‌شود که ارزش معنوی هنرمندان را تضعیف می‌کند.

این هنرمند افزود: اگر جشنواره‌ها هدفمند و حساب شده باشند به گونه‌ای که جوانان هنرمند را در معرض دید مخاطبان قرار داده و شخصیت ویژه هنری برای آنها ایجاد کند قطعا بستری برای ایجاد انگیزه و رقابت سالم به وجود خواهد آمد.

تعطیلی کارگاه‌های هنری و ادبی ضعف فرهنگی را به دنبال دارد

این نویسنده قزوینی با اشاره به کمبود مراکز آموزشی در زمینه سینما و تئاتر به عنوان مشکل عمده استان، گفت: مراکزی که در حال حاضر وجود دارد هنر را فقط از بعد تکنیکی آموزش می‌دهند ولی عاری از تغذیه روحی، فکری و ترویج مباحث ارزشی با هویت ایرانی اسلامی است.

وی با بیان اینکه بسیاری از کارگاه‌های هنری و ادبی مانند مرکز هنرهای ادبی «عبید» که نویسندگان و شاعران نام آوری وارد جامعه ادبی کشور کرده است تعطیل شده‌اند، اظهار کرد: تعطیلی و کم رنگ شدن جلسات، کلاس‌ها و محدودیت تولیدات سینمایی و سریالی بدنه فرهنگی استان را به ضعف کشانده است.

۸۸

سریال ساختمان پدر به روی آنتن می‌رود

فیلمنامه نویس قزوینی خبر داد: یک سریال مفرح خانوادگی به نام «ساختمان پدر» در صدا و سیمای مرکز قزوین تولید شده است که برای اولین بار در چنین بستر روایی ، از لهجه قزوینی به صورت قابل قبولی استفاده شده و بسیاری از هنرمندان آن قزوینی هستند.

این هنرمند با بیان اینکه فیلمنامه این سریال توسط خود او نوشته شده است، گفت: این سریال به تهیه کنندگی و کارگردانی فرزاد محلوجی و تلفیقی از بازیگران مطرح کشوری و استانی به تولید رسیده و تا پایان سال پخش خواهد شد.

سبحانی نژاد در پایان تاکید کرد: از استاندار، نمایندگان مجلس و مدیران کلان استان درخواست می‌کنم تا برای شناساندن سبک زندگی ایرانی اسلامی که در فرهنگ دیرینه سرزمین قزوین نهفته است و از تاکیدات رهبری معظم انقلاب اسلامی به شمار می رود ، همت مضاعفی داشته و با هنرمندان استان برای تولیدات نمایشی مناسب و در شأن سوابق درخشان این دیار ، همکاری و پشتیبانی داشته باشد.

کلام پایانی؛

سوابق فرهنگی هر جامعه‌ای جزء سرمایه‌های بی پایان و اصیل است که از جهات مختلف می‌شود از آن بهره‌مند شد. سرمایه‌ای که نه تنها برای شناساندن هویت انسانی بلکه به عنوان یک تجارت سالم هم می‌شود از آن استفاده کرد.

سینما و تئاتر بهترین عرصه برای به کارگیری ظرفیت‌های فرهنگ بومی و اعتقادات مردم برای ارتقاء و پایداری تاریخ و فرهنگ‌ می‌باشد و در شرایطی که نفوذ و ضربه دشمن در این زمینه شهر و کشور ما را تهدید می‌کند نباید از به کار گیری این هنر در پیش‌برد اهداف ارزشی و مقابله با نفوذ فرهنگی غافل شد.

امیدواریم با تصمیمات و اقدامات کاربردی سابقه خفته تاریخی و فرهنگی استان قزوین به دست هنرمندان فاخر و با استعداد این سرزمین دوباره بیدار شده و در برابر همگان بدرخشد.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار