فاز اول واکسیناسیون آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان اجزا شد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 172966
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور قزوين:
شاخص : رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور استان قزوين گفت: فاز اول واکسیناسیون هدفمند علیه بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در قزوین اجرا شد.
دکتر وحید ابراهیم نژاد حمیدی رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت شاخص، اظهار کرد: در راستای سیاست های سازمان دامپزشکی کشور و با هدف بالا بردن سطح ایمنی طیور در زمان مواجهه با ویروس، پیشگیری و کنترل بیماری و کاهش تلفات و انتشار ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در جمعیت طیور صنعتی استان، فاز اول واکسیناسیون بر علیه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از ابتدای تیرماه ۹۷ در گروه های مشخصی از جمعیت طیور هدف استان شامل مزارع مرغ مادر  تخمگذار صنعتی  و پولت تخمگذار انجام شد.
وی افزود: در فاز اول واکسیناسیون هدفمند ۱۰ مزرعه صنعتی طیور واجد شرایط سنی استان شامل ۹ مزرعه پرورش پولت تخمگذار و ۱ مزرعه پرورش پولت مادر تخمگذار در شهرستانهای آبیک  تاکستان و بوئین زهرا تحت پوشش قرار گرفت که در مجموع ۲ میلیون و هشتصد هزار دز واکسن در ۲ و ۳ نوبت بر اساس دستورالعمل های سازمان دامپزشکی کشور مورد استفاده قرار گرفت.
حمیدی تصریح کرد: با توجه به وضعیت تراکم مزارع مرغ مادر و تخمگذار در کشور، استان قزوین در گروه ۹ استان حساس کشور به لحاظ وقوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بوده که این موضوع اهمیت انجام واکسیناسیون را برای حفظ جمعیت و صنعت طیور کشور، محافظت از بهداشت عمومی از طریق کاهش سرعت گردش و شیوع بیماری و فراهم نمودن امنیت و ایمنی مواد غذایی کشور دوچندان می نماید.
لازم به ذکر است بر اساس دستورالعمل شرکتهای سازنده واکسن، برنامه های کنترلی قبل و بعد از انجام واکسیناسیون در قالب اخذ نمونه از طیور واجد دریافت واکسن نیز به صورت کامل صورت گرفته است.
انتهای پیام/ ۱۳۰۰/د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار