فتنه انگیزی آمریکا و آل سعود علیه ایران در عراق
کد خبر: 101417
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۶
شاخص : عراق اکنون علاوه بر خطر تروریست های تکفیری، با دو تهدید جدی دیگر نیز مواجه است. خطر تجزیه عراق و فتنه انگیزی آمریکا و آل سعود از طریق برخی جریان های داخلی این کشور، این یادداشت تحلیل فتنه آمریکایی-سعودی در عراق است.

به گزارش شاخص نیوز، دکتر رضا سراج کارشناس مسایل استراتژیک در کانال تلگرامی‌اش نوشت:

عراق اکنون علاوه بر خطر تروریست های تکفیری، با دو تهدید جدی دیگر نیز مواجه است. خطر تجزیه عراق و فتنه انگیزی آمریکا و آل سعود از طریق برخی جریان های داخلی این کشور، این یادداشت تحلیل فتنه آمریکایی-سعودی در عراق است.

فتنه آمریکایی-سعودی برای خلاء قدرت در عراق :
به نظر می رسد صف بندی خیابانی که در بغداد آغاز شده، فتنه انگیزی آمریکا و آل سعود از طریق تزریق دلارهای نفتی ریاض به برخی جریان های داخلی(شیعه و سنی) عراق است که هدف آن ایجاد خلاء قدرت در این کشور می باشد. آمریکا و آل سعود با سنگ اندازی در مسیر روند سیاسی عراق و تضعیف دولت مرکزی و تعطیلی نهادهای این کشور خصوصا پارلمان عراق، به دنبال تصاعد بحران در این کشور و  تاثیر آن بر ایران هستند. فتنه انگیزی اخیر در عراق با برخی تحولات میدانی این کشور در طوزخرماتو و اقلیم کردستان و همچنین صحنه مبارزه با داعش نیز هم افزا و مرتبط است.

هداف آمریکا و آل سعود از فتنه انگیزی در عراق :
کمک به تروریست ها با درگیرسازی حاکمیت عراق
ایجاد فتنه شیعی-شیعی و ایرانی-عراقی (عربی)
ایجاد خلاء قدرت برای دولت سازی مجدد در عراق
باز شدن دست آل سعود برای مداخله بیشتر در عراق
ایجاد خلاء قدرت در عراق و تسریع روند تجزیه این کشور

نتیجه :
به نظر می رسد فتنه اخیر در عراق، ادامه اقدامات ضد ایرانی آل سعود در منطقه و بویژه اجماع علیه ایران در نشست کشورهای اسلامی در ترکیه است. آمریکا و آل سعود می کوشند با تصاعد بحران (تشدید بی ثباتی و تجزیه) در عراق و انتقال آن به سوریه، روند تصاعد بحران و تجزیه سوریه را نیز تسریع نمایند. این توطئه در نهایت می خواهد محیط عراق و سوریه را به صحنه فشار هم افزا علیه ایران تبدیل نماید تا رهاورد آن علاوه بر ایجاد توازن راهبردی بین ایران و عربستان و کمک به حل مشکل آل سعود در یمن، ایران را وادار به تعامل راهبردی با آمریکا ( برجام ۲ و ۳ و ۴ و…) سازد.

منبع: مشرق 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار