ایران جانبی

» ازدواج و فرزندآوری موجب افزایش رزق و روزی می‌شود/ بیمه‌ها نسخه ماما را قبول ندارند
کد خبر: 134834
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۵
گفت‌وگو با یک ماما قزوینی؛
شاخص : مامای قزوینی گفت: منکر مشکلات اقتصادی نیستم ولی این موضوع که می‌گویند؛ فرزند روزی را با خود می‌آورد به عینه دیده‌ام زیرا بسیاری از مراجعین بعد از به دنیا آوردن فرزندشان اذعان دارند که مشکلات اقتصادیشان حل شده است.

به گزارش خبرنگار سلامت شاخص، ۱۵اردیبهشت ماه مصادف با پنجم ماه می از سوی سازمان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین‌المللی مامایی، روز جهانی ماما نامگذاری شده است و هدف از بزرگداشت این روز افزایش آگاهی و تبادل اطلاعات بین ماما و والدین در راستای سلامت مادر و نوزاد است.

روز جهانی ماما فرصت مناسبی برای جلب توجه هر چه بیشتر مردم و مسوولان نسبت به جایگاه و اهمیت حرفه مامایی در تامین سلامت خانواده و در نهایت ارتقا سلامت جامعه است.

به بهانه این روز به گفت‌و‌گو با معصومه نظری، مامای فعال در زمینه درمان ناباروری در قزوین پرداخته‌ایم.

در چه سالی وارد دانشگاه شدید؟ و در کدام دانشگاه تحصیل کردید؟

سال۷۷ پس از پذیرش در کنکور در دانشگاه ملی سمنان شروع به تحصیل کردم و پس از پایان دوره ۴ ساله به عنوان دانشجوی ممتاز برگزیده و با معدل بالا از این دانشگاه فارغ التحصیل شدم.

آیا بر حسب علاقه خود این رشته را انتخاب کردید؟

به این رشته علاقه بسیاری داشتم و هدفم از تحصیل در رشته تجربی راه‌یابی به یکی از گرایش های پزشکی بود، بسیاری از همکارانم به علت شرایط محیط کار و بیمارستان از این رشته استعفا دادند اما همین علاقه و عنایت خداوند سبب ماندگاری و فعالیت من در رشته مامایی شد.

هدف شما از انتخاب این رشته چه بود؟

با هدف خدمت به مردم و کشورم وارد رشته مامایی شدم و به لطف خدا از سالی که شروع به فعالیت کردم در زمینه ناباروری و فرزندآوری خانواده‌های ایرانی موثر واقع شدم.

پس از فارغ التحصیلی در کجا مشغول به کار شدید؟

در ابتدا به علت امتیاز بالایی که داشتم در دانشگاه علوم پزشکی قزوین به عنوان استاد مدعو و به مدت دوسال برای گذراندن طرحم تدریس کردم و همزمان با آن در مرکز درمانی امام خمینی (ره) مشغول به فعالیت شدم ولی پس از تولد فرزندم به علت تغییر شرایط تنها در مطب شخصی خود فعالیت می‌کنم.

حیطه کاری شما کدام یک از زمینه‌های مامایی است؟

در این رشته دو گرایش زایمان و زنان به صورت مجزا وجود دارد و من به دلیل برخی از سختی‌های کار در بیمارستان همچون کشیک‌های شبانه و ساعات کاری زیاد، فعالیت در رشته زنان و مشاوره را ترجیح دادم چراکه برای افراد متاهل و دارای فرزند کار در بیمارستان دشواری‌های بسیاری را به دنبال دارد.

اولین عمل زایمان که انجام دادید را به یاد دارید؟ در چه سالی بود؟

تا زمان فارغ التحصیلی۸۰ عمل زایمان انجام دادم و در دوره تدریس در دانشگاه علوم پزشکی هم زایمان‌های بسیاری با همکاری دانشجوها داشتیم اما اولین تجربه مربوط به زمان دانشجویی و سال۷۹ می‌شود که یک نوزاد تپل و دارای وزن نسبتا بالا به دنیا آمد.

از خاطرات تلخ و شیرین این رشته برای ما می‌گویید؟

تولد نوزاد همیشه برای من یادآور خاطرات شیرینی است زیرا مادرها پس از به ثمر رسیدن زحمات ۹ماهه خود حس خوبی دارند و بسیار خوشحالند اما زمانی که جنین به علت شرایط مادر سقط شده و یا مرده به دنیا می‌آمد برای من بسیار ناراحت کننده است.

سختی‎ها و مشکلات رشته مامایی و حقوق و مزایای این حرفه چگونه است؟

در کشورهای دیگر تمام مراقبت‌های مادر و نوزاد برعهده ماما است اما در کشور ما مامایی بسیار مظلوم واقع شده است زیرا تسهیلات بیمه به آزمایش و سونوگرافی که ماما تجویز می‌کند تعلق نمی‌گیرد لذا بیمار ترجیح می‌دهد که پزشک متخصص مراجعه کند.

در حال حاضر بیمه با متخصصین همکاری می‌کند بنابراین یک متخصص سالاری در کشور به وجود آمده است و این تفاوت‌ها باعث اجحاف در حق ماماها شده است .

شما به عنوان یک مادر چگونه محیط کار و خانواده را مدیریت می‌کنید؟

به مدت ۸سال است که ازدواج کرده ام و دارای یک فرزند پسر هستم و همسرم در زمینه عمران فعالیت می‌کند.

خوشبختانه همسرم شرایط کاری من را به خوبی درک می‌کند و در این راه بعد از خدا بسیار همراه و کمک حال من بوده است چراکه اگر این همکاری زن و مرد در خانواده نباشد اشتغال زن در خارج از خانه ممکن نمی‌شود.

سیاست‌های جمعیتی در چند سال اخیر به سوی افزایش جمعیت رفته است، آیا در این زمینه به مراجعه‌کنندگان پیشنهادی دارید؟

در رابطه با اینکه سریع اقدام به بارداری کنند و یا افزایش تعداد فرزندان سعی در تشویق زوجین دارم. در سال‌های گذشته به علت افزایش جمعیت روش‌های پیشگیری از بارداری پیشنهاد می‌شد اما در چند سال اخیر به علت پیر شدن جمعیت سیاست‌های جمعیتی به سمت افزایش فرزند رفته است.

فرزند بیشتر زندگی بهتر که در حال حاضر در کشور مطرح می‌شود آیا امکان‌پذیر است؟

معتقد هستم ما به عنوان یک کشور اسلامی باید دارای جمعیت بیشتری باشیم اما امروزه متاسفانه آمار ازدواج پایین و آمار طلاق بالا است و این عامل سبب رشد کند جمعیت شده است و در بسیاری از کشورها سیاست افزایش جمعیت را برای مقابله با پیری جمعیت پیاده می‌کنند.
یکی از مراجعان من که اهل فلاند است با داشتن سه فرزند در سن ۴۳سالگی برای بارداری اقدام کرده است و این به دلیل اهمیت زیاد بعضی از فرهنگ‌ها به فرزندآوری و تعدد فرزندان است.

آیا در زمینه مقابله با تک فرزندی نیز توصیه‌ای دارید؟

به خانواده‌ها توصیه می‌کنم بیشتر از یک فرزند داشته باشند زیرا توجه بسیار به یک فزرند در تک فرزندی ناخود آگاه باعث خود خواهی کودکان می‌شود.

همان طور که می‌دانید رهبر معظم انقلاب هم در زمینه فرزندآوری توصیه‌هایی دارند اما بسیاری از زوجین نداشتن شرایط اقتصادی مناسب را دلیلی برای عدم فرزندآوری خود مطرح می‌کنند. آیا از نظر شما قابل توجیه است؟

منکر مشکلات اقتصادی نیستم ولی این موضوع که می‌گویند؛ فرزند روزی را با خود می‌آورد به عینه دیده‌ام زیرا بسیاری از مراجعین بعد از به دنیا آوردن فرزندشان اذعان دارند که مشکلات اقتصادیشان حل شده است لذا فرزند برکت زندگی والدین است.

وضعیت فرزندآوری در قزوین و در محیط فعالیت شما چگونه است؟

مراجعین در قزوین به ویژه در حوزه فعالیت من یعنی مینودر، کوثر و اسماعیل آباد در سال‌های اخیر برای اقدام به بارداری بیشتر شده است.

آیا این رشته در چند سال اخیر پیشرفت‌هایی داشته است؟

امروزه طب سنتی که به عنوان عمل پزشکی نوین شناخته می‌شود پیوند بسیار موثری با مامایی برقرار کرده و در زمینه ناباروری بسیار موثر واقع شده است لذا به خانم‌ها و آقایان پیشنهاد می‌کنم پس از ازدواج  تا در صورت بروز مشکل سریعا از این طریق مورد معالجه قرار گیرند.

آیا مراجعین برای درمان از طریق طب سنتی به دکتر مربوطه ارجاع داده می‌شوند؟

دوره‌هایی در این زمینه گذراندم اما به دلیل علم و تجربه بیشتر و اطلاعات جامع تری که پزشکان طب سنتی در این زمینه دارا هستند مراجعین در صورت نیاز به دکتر مربوطه ارجاع داده می‌شوند تا ویزیت از طریق آن‌ها صورت گیرد.

به عنوان کلام پایانی در رابطه با روز ماما اگر نکته‌ای باقی مانده، بفرمایید؟

برای همه همکارانم در این رشته آرزوی موفقیت می‌کنم و از مسوولان خواستارم که به مامایی بهای بیشتری داده شود تا بتواند در زمینه داروها و آزمایش‌ها تحت پوشش بیمه قرار گیرد لذا نیاز به توجه بیشتری از جانب نظام پزشکی به این رشته احساس می‌شود.

انتهای پیام /۱۰۰۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار