فرسودگی ۶۰درصدی ناوگان اتوبوسرانی قزوین/ خاموش کردن سیستم سرمایشی اتوبوس‌های درون شهری ممنوع است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 143339
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱:۱۹
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : این روزها با بالاتر رفتن تب گرما و افزایش دما بعضی مردم گلایه مند روند نظارتی بر فضاسازی‌های شهر هستندو البته این در حالی است که مسئولان مرتبط معتقد هستند نظارت کافی وجود دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، گرمای طاقت فرسای تابستان و افزایش دمای هوا در طول روز، تردد در سطح شهر را با دشواریی‌هایی مواجه کرده است و از طرفی بسیاری از شهروندان از نحوه کار امکانات و سیستم‌های سرمایشی موجود در وسایل نقلیه عمومی گله‌مند بوده و معتقدند علی رغم تاکید بر استفاده از وسایل نقلیه عمومی، تمهیدات لازم جهت رفاه حال مسافران درون‌شهری فراهم نشده است.

گلایه مردم ما را بر آن داشت تا به میان مسافران با رده‌های سنی گوناگون رفته و مشکلات آن‌ها را جویا شویم تا بتوانیم به صورت قاطع و با پیگیری مجدانه، التیامی بر دردهای مردم باشیم و دغدغه‌ها و خواسته‌های آن‌ها را به گوش مسوولان برسانیم.

بانوی ۴۵ ساله‌ای که هر روز مسیر قزوین به شهرصنعتی و بالعکس را با اتوبوس طی می‌کند می‎گوید: کولر اتوبوس‌ها تنها در بازه زمانی خاصی روشن است و من که باید ساعت ۱۱ به سمت محل کارم حرکت کنم با گرمای شدید هوا دست و پنجه نرم می‌کنم.

وی افزود: اگرچه بارها برای روشن کردن کولر اعتراض کرده‌ایم اما راننده جز اینکه می‌گوید به ما ابلاغ شده فقط در بازه زمانی خاصی سیستم سرمایشی را روشن کنیم، توضیح بیشتری نمی‌دهد.

این شهروند اضافه کرد: عدم استفاده از کولر موجب می‌شود تا مردم خصوصا در فصول گرم سال تمایل به استفاده از وسایل نقلیه عمومی نداشته باشند.

علی نوجوان ۱۴ ساله‌ای بود که برای رفتن به کلاس‌های تابستانی خود از اتوبوس‌های درون‌شهری استفاده می‌کرد و با ابراز نارضایتی از هوای گرم و صندلی‌های داغ اتوبوس‌ها گفت: من هر روز از اتوبوس‌های درون‌شهری به جهت امنیت و راحتی در رسیدن به مسیرهایی که دارند استفاده می‌کنم.

وی افزود: از آنجایی که من به تنهایی در طول روز به کلاس‌های متعدد می‌روم، خانواده‌ام به دلیل مسائل امنیتی فقط اجازه استفاده از وسایل نقلیه عمومی را به من می‌دهند چراکه دیگر از این بابت نگرانی ندارند اما تنها مشکلی که هر روز با آن مواجه هستم گرمای اتوبوس‌هاست.

آقای رضایی یکی دیگر از مسافران بود که مشکل اساسی در حوزه اتوبوسرانی را نبود ایستگاه‌های اتوبوس مجهز به سیستم سرمایشی اعلام کرد و گفت: باید مدت زمان زیادی را زیر آفتاب برای انتظار اتوبوس سپری کرد.

اگرچه مسافران دغدغه‌های متعددی را عنوان می‌کردند و هریک خواسته‌ها و انتظاراتی را از مسوولان مرتبط داشتند اما به نظر می‌رسید زمان آن رسیده تا حدودی تغییر نگرش ایجاد شود.

در خواست‌ها و نیازهای مردم ما را بر آن داشت تا به سراغ مسوولان مرتبط در حوزه عمران و آبادانی شهر رفته و خواسته‌های شهروندان را به گوش آن‌ها برسانیم.

اتوبوس های وارد شده به استان جایگزین تعدادی از اتوبوس‌های فرسوده شدند

محمدحسن ایرانخواه رییس سازمان اتوبوسرانی استان قزوین اظهار کرد: طی برنامه‌ریزی صورت گرفته ۴۰ دستگاه اتوبوسی که به تازگی به استان وارد شده در چهار خطBRT به کار گرفته خواهد شد.

وی افزود: خط BRT اول از میدان مینودر(غریب کش) تا نسیم شمال و میدان ۲۲ بهمن جاده رشت خواهد بود.

ایرانخواه یاد آور شد: مسیر دوم از صدا و سیما تا میدان آزادی در نظر گرفته شده و برای سوم BRT  از ترمینال تا انتهای میدان مینودر در نظر گرفته شده است‌.

رییس سازمان اتوبوسرانی قزوین با اشاره به اینکه خط BRT چهارم که مسیر خیابان سعدی تا خیابان مجاهد را پوشش می‌دهد در حال حاضر راه‌اندازی نشده گفت: در تلاش هستیم که سه مسیر دیگر را نیز به سرعت راه اندازی کنیم.

خاموش کردن سیستم های سرمایشی ممنوع است

رییس سازمان اتوبوسرانی قزوین با بیان اینکه ۱۰۰ دستگاه اتوبوس در سطح شهر قزوین وجود دارد که دارای سیستم سرمایشی است گفت: خاموش کردن و یا محدود کردن در استفاده از سیستم‌های سرمایشی ممنوع است.

ایرانخواه افزود: برخلاف تصور بعضی مردم همه اتوبوس‌های موجود در سطح شهر دارای کولر نیستند بلکه تنها ۱۰۰ اتوبوس کولردار هستند که یکی از این اتوبوس‌ها به جهت خرابی کمپرسور، سیستم سرمایشی آن دچار مشکل است.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه هزینه راه‌اندازی و تعمیر سیستم‌های سرمایشی توسط سازمان اتوبوسرانی انجام می‌شود، رانندگان حق خاموش کردن کولر را ندارند.

ایرانخواه تاکید کرد: امسال با توجه به کمبود منابع مالی، ۱۰۰ میلیون تومان برای راه‌اندازی و تعمیر اتوبوس‌ها هزینه شده است بنابراین در صورت مشاهده عدم استفاده از کولر اتوبوس‌ها به شدت با راننده برخورد و جریمه خواهیم کرد.

آن چه که مشخص است در مسیرهای درون‌شهری، اتوبوس‌های دارای سیستم‌های سرمایشی حق خاموش کردن کولرهای خود را ندارند و در صورت مشاهده با آن‌ها برخورد خواهد شد و البته این در حالی است که محدودیت‌های زمانی اعلام شده در اتوبوس‌های برون شهری ارتباطی با سازمان اتوبوس‌رانی شهر قزوین ندارد و باید توسط شهرداری‌های هر شهرستان مورد بررسی قرار گیرد .

رییس سازمان اتوبوسرانی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۰۰ اتوبوس فرسوده و قدیمی در استان وجود دارد گفت: با توجه به اینکه این اتوبوس‌ها فاقد کولر هستند بنابراین مردم هنگام استفاده از این وسایل چاره‌ای جز تحمل کردن نخواهند داشت.

ایرانخواه اعلام کرد: در تلاش هستیم تا تعدای اتوبوس به کشور وارد و جایگزین اتوبوس‌های فرسوده کنیم.

وی توضیح داد: ۴۰ اتوبوس وارد شده به استان موجب شد تا ۴۰ اتوبوس از خط خارج شوند و اکنون ۶۰ اتوبوس فرسوده باقی مانده است.

ایرانخواه تصریح کرد: ۵ ایستگاه اتوبوس در سطح شهر قزوین وجود دارد که دارای سیستم‌های سرمایشی هستند و سیستم سرمایشی همه این ۵ ایستگاه در طول روز روشن است.

وی ابراز کرد: باتوجه به گرمای شدید هوا سیستم‌های سرمایشی جوابگو نیستند چراکه همه ایستگاه‌های موجود دارای درب‌های مکانیزه بوده و با هر بار باز و بسته شدن، تمامی انرژی و هوای خنک به بیرون منتقل می‌شود.

ایرانخواه اذعان داشت: گرمای شدید هوا سبب شده تا در بعضی مواقع کولرها پاسخگوی نیاز مردم نباشد وگرنه هیچ گونه محدودیت و عدم استفاده از سیستم‌های سرمایشی در شهر قزوین وجود ندارد.

طبق جمع بندی که از صحبت‌های رییس سازمان اتوبوسرانی صورت گرفت؛ با توجه به گرمای هوا بعضی سیستم‌های سرمایشی پاسخگوی نیازهای مردم نیست اما چاره‌ای دیگر وجود ندارد.

اگرچه تلاش‌های گسترده ای در حوزه اتوبوسرانی و عمران و آبادانی استان صورت گرفته اما لازم است تا مسوولان مرتبط تا حدودی تلاش‌های خود را افزایش دهند زیرا با تمامی تاکیداتی که بر  روی فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه صورت می‌گیرد اما هنوز با شرایط مطلوب این وسایل فاصله زیادی وجود دارد.

دستگاه های خدماتی اقدامات خوبی در زمینه اطلاع رسانی داشته اند

علی فرخ‌زاد معاون عمرانی استانداری قزوین اظهار کرد: با توجه به افزایش دما در تابستان اقداماتی در جهت فرهنگ سازی برای کاهش مصرف انرژی در میان شهروندان صورت گرفته و خوشبختانه مردم هم ما را در این راستا همراهی کرده‌اند.

وی با اشاره به تمهیدات و برنامه‌ریزی‌های متعدد در فصل گرما افزود: در خصوص بعضی از مشکلات موجود در فصل گرما اقداماتی انجام گرفته که از جمله آن می‌توان به بحث غرق شدگی‌ها اشاره کرد.

این مسوول ادامه داد: با برگزاری جلساتی با عنوان مدیریت بحران برای رفع این معضل تلاش کردیم و برنامه‌هایی را در دستور کار قرار دادیم.

وی عنوان کرد: دستگاه‌های دولتی نیز با برگزاری مانورهایی آمادگی خود را برای مقابله با بحران ها و نبود انرژی برق اعلام کردند.

مردم در مصرف انرژی و سبک زندگی خود دقت بیشتری کنند

معان عمرانی استانداری قزوین اظهار کرد: مردم در مصرف انرژی و سبک زندگی باید دقت بیشتری داشته باشند تا بتوانیم به خوبی بازه زمانی گرم سال را سپری کنیم.

فرخ زاده توضیح داد: ما ۴۰ دستگاه اتوبوس درون شهری با همکاری شهرداری و سازمان اتوبوسرانی اضافه کردیم که یکی از ویژگی‌های اصلی این اتوبوس‌ها سیستم خنک کنندگی آن‌ها است.

معاون عمرانی استانداری قزوین گفت: در تلاش هستیم تا با وارد کردن تعدادی اتوبوس جدید جایگزینی برای اتوبوس‌های فرسوده داشته باشیم.

اگر چه همه ساله توصیه های متعددی مبنی بر استفاه از وسایل نقلیه عمومی توسط مسوولان صورت می گیرد اما تا کنون تلاش برای فراهم کردن شرایط ایده آل به قدر کافی صورت نگرفته و بسیای از مردم به جهت مشکلات موجود ترجیح می دهند تا از وسایل نقلیه شخصی و بعضا تک سرنشین استفاده کنند که البته این اقدام می تواند اثرات سوئی بر محیط زیست و آب و هوا داشته باشد.

آنچه که لازم است تا بکار گرفته شود توجه مطلوب در زمینه فراهم کردن بسترهای لازم جهت استفاه مردم از وسایل نقلیه عمومی است چراکه با این اقدام می توان تا حد زیادی در کاهش انرژی و آلودگی های زیست محیطی گام برداشت.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار