فرق «صدق الله» با علی و بدون علی از نظر رهبر انقلاب
کد خبر: 100299
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۰
شاخص : رهبر انقلاب در پاسخ به ابهام خانواده شهید درباره قرائت قرآن می‌فرمایند: «صدق الله العلی العظیم» با «صدق الله العظیم» یکی است.
به گزارش شاخص نیوز ؛ در خاطرات منتشر شده از دیدار رهبر انقلاب با خانواده شهید در مشهد، سؤال جوابی بین رهبر انقلاب و خانواده شهید به وجود می‌آید که ذکر آن خالی از لطف نیست.

در قسمتی از این خاطرات آمده است:

پدر شهید از سال‌های قدیم، جلسات قرائت قرآن کریم داشته است و سعی می‌کرده از اساتید دعوت کند تا به جوان‌ها و کودکان قرآن بیاموزند.

مدت زیادی در خانه و بعد که مأموران رژیم شاه اذیت می‌کنند، در مسجد محل این جلسات را برگزار می‌کرده. حمیدرضا هم در همین جلسات رشد کرده و این‌طور بار آمده است. او مدتی است که از رادیو گلایه‌ای دارد که حالا به خاطر فرمایشات آقا به یادش می‌آید و می‌گوید:

خانواده مشهدی: ما یک گلایه‌ای از رادیو داریم؛ یعنی اکثراً در موقع اذان، با آنکه ما قرای فارسی‌زبان بسیار خوبی داریم، قرائت قرای عرب را پخش می‌کنند و این‌ها «صدق الله العظیم» می‌گویند و این باعث رنجش خیلی‌هاست.

رهبر انقلاب: … فرقی نمی‌کند؛ «صدق الله العلی العظیم» با «صدق الله العظیم» یکی است، هیچ فرقی نمی‌کند. آن علی که در «صدق الله العلی العظیم» هست، علی ما نیست، علی همه است!

خانواده مشهدی: بله متوجه هستم، ولی درعین‌حال، خاصه در مشهد، انتظار هست که این مسئله اصلاح بشود دیگر.

رهبر انقلاب: نه فرقی نمی‌کند، «صدق الله العظیم» هم درسته، «صدق الله العلی العظیم» هم درسته. در قرآن هم هر دوی این‌ها هست. هیچ فرقی نمی‌کند، این مهم است.

البته، شما توجه داشته باشید ما این روش قرائت جدید را که بین جوان‌های ما حالا باب شده و این‌ها بحمدالله خواندشان خیلی خوب شده، به‌طوری که در دنیا، در مجامع جهانی وقتی شرکت می‌کنند، همه قرّا، حضار، اهل فن و عامه مردم نسبت به این‌ها احساس خضوع می‌کنند؛ این را از مصری‌ها یاد گرفتند.

من خودم جزو کسانی هستم که اولین بار، این مفاهیم قرآنی را بین جوان‌ها رایج کردم، در مشهد و غیر مشهد. ما همین قرّای مصری را دادیم دست این جوان‌ها. جوان‌ها از این‌ها یاد گرفتند. آن‌ها در واقع اساتیدی هستند که معلمین جوانان ما هستند و این‌ها روزی که بتوانند مثل آن‌ها بخوانند، آن روز این‌ها قرّایی هستند که خودشان استادند، البته الان هستند کسانی که از بعضی از قرّای مصری خیلی بهتر می‌خوانند؛ یعنی هر قاری عربی معلوم نیست که خیلی خوب باشد. نه! بعضی از قرّای ما، مخصوصاً مشهدی‌ها که بینشان قرّای خیلی خوبی هست، از بعضی از مصری‌ها بهتر می‌خوانند، اما اساتید مصری، آن‌هایی که واقعاً استادند، آن‌ها هم بخوانند، چه ایرادی دارد؟! بعضی اوقات این‌ها را بگذارند، بعضی اوقات آن‌ها را بگذارند. اصل قضیه این است که قرآن را مردم یاد بگیرند، گوش کنند، بفهمند. عمده این است. معنای قرآن را بفهمند، استفاده کنند. اگر این بشود، آن وقت دنیا، به معنای حقیقی کلمه، اصلاح خواهد شد. اگر قرآن، مفاهیم قرآن، حقیقتاً رایج بشود، همه‌چیز درست می‌شود.

منبع: مشرق

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “فرق «صدق الله» با علی و بدون علی از نظر رهبر انقلاب”

 1. محمد گفت:

  سلام
  اینکه هر دو این عبارت در قران هست در ان حرفی نیست اما مطلبی وجود دارد که باید به ان دقت کرد.
  ۱- اگر منظور شیعه از تاکید بر گفتن علی در این عبارت، وجود مقدس حضرت علی علیه السلام باشد این امر خلاف قران است و اینجا علی ظاهرا از الفاظ متصف به خدا است و این نوع نیت خلاف شرع است.
  ۲- اگر نیت سنی از تاکید بر نگفتن علی را الصاق به حضرت علی علیه السلام تلقی کرده و عمدا انرا حذف کند این معنی از دو منظر قابل تامل است.
  الف : پس نام حضرت علی در قران هست و همین امر کفایت بر امامت ایشان دارد که میگویند اگر ایشان جانشین رسول خدا هستند چرا نامی از ایشان در قران برده نشده؟ و این حذف به معنی تحریف معنی قران تلقی شده و کفر است. در عین حال نشانه دشمنی با ولی خداست که نامش در قران هم ذکر شده است.
  ب : اکر این لفظ متصف به خدا باشد باز هم برای جلوگیری از شبه وصف حضرت علی علیه السلام حذف شود هم در معنی قران تحریف ذهنی بوجود امده و هم نوعی بغض را تداعی می کند که بدور از سنت حضرت رسول بوده و خلاف شرع هم هست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار