فرهنگ سازی و نظارت عامل مهم پیشگیری از آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 181692
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۸:۲۳
دادستان شهرستان آبیک:
شاخص : دادستان شهرستان آبیک گفت: از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی می‌شود در راستای فرهنگ سازی برای شناخت بهتر آسیب‌ها و تهدیدها استفاده کرد.

سعید احمدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: فضای مجازی همان طور که می‌تواند بستری برای فرصت‌ها و فایده باشد همان اندازه هم آسیب‌هایی را به دنبال دارد.

وی افزود: باتوجه به نوع فرهنگ سازی که در جامعه اتفاق میفتد و سطح سواد و آگاهی مردم دلیل این می‌شود که آیا از فضای مجازی در مسیر درست بهره‌مند می‌شوند و یا بیشتر درگیر آسیب‌های آن خواهند شد.

دادستان شهرستان آبیک گفت: به نظر می‌رسد که حتی از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی می‌شود در راستای فرهنگ سازی برای شناخت بهتر آسیب‌ها و تهدیدها استفاده کرد.

احمدزاده با اشاره به علت‌های آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی عنوان کرد: نحوه نظارت‌ والدین و خانواده‌ها یکی از عوامل مهم در پیشگیری از آسیب‌های فضای مجازی است.

وی تصریح کرد: نوع و روش‌های نظارت خانواده‌ها بر فرزندان در سال‌های قبل را طبیعتا نمی‌توان برای نسل امروز اجرا کرد و قابل مقایسه نیست و باید توجه داشت که شیوه تربیتی، درست و مطابق با تغییرات جامعه پیش برود.

این مسئول قضایی بیان کرد: متاسفانه امروز که زندگی‌ها به سمت صنعتی شدن پیش می‌رود مقداری از آموزه‌های دینی فاصله گرفته شده و باعث می‌شود که شیوه تربیتی به درستی شکل نگیرد.

دادستان شهرستان آبیک افزود: امربه معروف و نهی از منکر صرفا این نیست که ما بخواهیم فقط دیگران را امر به معروف و نهی از منکر کنیم بلکه موثرترین نوع آن برای اعضای خانواده است.

وی بیان کرد: آموزه‌های دینی و علما درباره تربیت فرزندان را باید در فضا امرزوی هم جاری کنیم و اگر صحبت‌ها مستند و مستحکم به دلایل دینی و عقلی باشد بدون شک اثرگذار خواهد بود.

احمدزاده گفت: یکی دیگر از دلایل بروز آسیب‌های فضای مجازی مربوط به فضای اجتماعی و جامعه ما است؛ از طرفی برخی مشکلات اقتصادی و جسمی والدین مانع از اشراف کامل آن‌ها برای نظارت بر فرزندان در این فضا است.

این مسئول قضایی ادامه داد: متاسفانه برخی از والدین به لحاظ مشکلاتی که وجود دارد تمام تلاش خود را می‌کنند تا بتوانند فقط تمهیدات اولیه و ضروری زندگی را فراهم کنند و دیگر فکر و زمانی برای فرهنگ سازی و یا بحث تربیتی فرزندان ندارند.

وی ابراز کرد: رسانه یکی از بزرگترین ابزارهایی است که هم می‌تواند مخرب باشد و هم بسیار سازنده عمل کند که غیرقابل انکار است و باید از ظرفیت رسانه به درستی استفاده کرد.

دادستان شهرستان آبیک گفت: بدون شک یکی از وظایف دستگاه قضایی مطابق با قانون اساسی پیشگیری از وقوع جرم است اما این می‌طلبد که همه دستگاه‌ها این اعتقاد را داشته باشند که پیشگیری را در اولویت قرار دهند.

وی بیان کرد: دستگاه قضایی در دهه اخیر فعالیت‌ها خوبی در حوزه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی داشته است؛ معاونت پیشگیری از وقوع جرم و معاونت‌هایی که در دادگستری استان در این راستا تشکیل شده نیز موثر بوده است.

احمدزاده خاطرنشان کرد: شورای پیشگیری از وقوع جرم در حوزه‌های موردتاکید و سیاست گذاری‌های کلان حاکمیت و دستگاه قضایی تشکیل شده که نتیجه مطلوبی را در پیشگیری به دنبال داشته است.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار