فرهنگ پژوهش محوری هنوز جایگاه خود را در جامعه پیدا نکرده است
کد خبر: 120667
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۸:۳۹
رییس دانشگاه امام خمینی(ره) قزوین:
شاخص : رییس دانشگاه امام خمینی (ره) قزوین گفت: متاسفانه فرهنگ پژوهش محوری هنوز جایگاه خود را در جامعه پیدا نکرده و ارتباطی که باید بین صنعت و بدنه کشور در امر پژوهش باشد، محقق نشده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، ابوالحسن نائینی، رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) صبح امروز در نشستی که به مناسبت هفته پژوهش در سالن همایش جلسات مدیریت بحران استانداری برگزار شد، اظهار کرد: پژوهش بنیادی در پاسخ نیازهای بشر و رفاه زندگی انسان‌ها نقش مهم و موثری را ایفا می‌کند.

وی با بیان اینکه چهارمین هفته آذر به نام هفته پژوهش از سوی وزارت علوم نامگذاری شده است، افزود: این نامگذاری به منظور آشنایی با نقش و تاثیر پژوهش در ادارات، سازمان‌ها، جامعه و بهبود وضع زندگی شهروندان است.

رییس دانشگاه بین المللی قزوین بیان کرد: در این روز مردم و دوستداران علم و پژوهش با یکدیگر تعامل دارند تا با آنچه که باعث توسعه و بهره‌ وری در کشور می‌شود آشنا شوند.

نائینی تاکید کرد: بهره‌وری زمانی تحقق می‌یابد که پژوهش و  پژوهش محوری در دستور کار همه ارگان‌های کشور قرار گیرد و به صورت یک فرهنگ عمومی نهادینه شود.

دبیر هفته پژوهش با بیان اینکه دانشگاه‌های کشور باید ماموریت گرا و کارآفرین باشند ،افزود: دانشجویان باید کارآفرینی را بیاموزند و زمانی که فارغ التحصیل شدند بتوانند به عنوان یک کارآفرین برای خود و چندین نفر دیگر شغل ایجاد کنند.

این مسوول اذعان داشت: الویت دولت یازدهم ارتقاء فعالیت مراکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان است به طوری که شاهد حمایت بی دریغ دولت از این مراکز هستیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تجربه در شرکت‌های تولیدی جایگاهی ندارد و توسعه براساس دانش و پژوهش بدست می‌آید.

رییس دانشگاه بین المللی قزوین با بیان اینکه باید جوانان نخبه را در تولید علم و ثروت آموزش دهیم، گفت: باید اختراعات جوانان را به ثبت برسانیم و سعی در تشویق سرمایه گذاران و تبدیل خلاقیت‌ها به تولید و ثروت داشته باشیم.

نائینی تصریح کرد: متاسفانه فرهنگ پژوهش محوری هنوز جایگاه خود را در جامعه پیدا نکرده و ارتباطی که باید بین صنعت و بدنه کشور در امر پژوهش باشد، محقق نشده است.

وی در پایان افزود: باید با همت مسئولان سعی در نهادینه کردن این فرهنگ داشته باشیم تا شاهد توسعه کشور در زمینه های مختلف باشیم.

انتهای پیام/۱۰۰۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار