فری بیکن: چراغ سبز کاخ‌سفید به تهران برای ساخت دو نیروگاه هسته‌ای
کد خبر: 110417
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۱
شاخص : یک وبسایت آمریکایی در مطلبی نوشت: مقامات دولت اوباما می‌گویند ایران مجاز است طبق مفاد برجام، ساخت دو نیروگاه هسته‌ای را آغاز کند.

به گزارش شاخص نیوز؛ وبسایت آمریکایی «فری بیکن» با انتشار مطلبی نوشت: مقامات دولت «باراک اوباما،» رئیس‌جمهور آمریکا، می‌گویند طبق مفاد برجام (برنامه جامع اقدام مشترک)، ساخت دو نیروگاه هسته‌ای از سوی ایران بلامانع است. کاخ‌سفید به فری بیکن اطمینان داده احداث این دو نیروگاه به هیچ وجه ناقض توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی –که در تابستان گذشته به امضا رسید- نیست.
«علی‌اکبر صالحی،» معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران، روز گذشته (پنج‌شنبه)، اعلام کرد «حسن روحانی،» رئیس‌جمهور این کشور، دستور ساخت دو نیروگاه هسته‌ای جدید را صادر کرده است. صالحی خاطر نشان کرد عملیات اجرایی احداث این دو نیروگاه به‌زودی با سرمایه‌گذاری  ۱۰ میلیارد دلار آغاز خواهد شد.
در ادامه گزارش آمده است: یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا پس از اظهارات صالحی در گفتگو با فری بیکن اعلام کرد توافق هسته‌ای ساخت این نوع نیروگاه‌ها را منع نکرده است. وی افزود طبق برجام، ساخت رآکتورهای جدید آب سبک از سوی ایران بلامانع است. این مقام وزارت امور خارجه آمریکا با این حال، تصریح کرد تمامی رآکتورهای جدید ایران تحت نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد بود.
اعضای کنگره که از منتقدان دیپلماسی اوباما در برابر ایران به‌شمار می‌روند، با محکومیت احداث این دو نیروگاه، از کاخ‌سفید به دلیل آنچه آن‌ها نادیده گرفتن تلاش‌های ایران برای پیگیری مخفیانه فناوری هسته‌ای و برنامه ساخت سلاح هسته‌ای می‌خوانند، به شدت انتقاد کرده‌اند.
«تد کروز،» سناتور آمریکا از ایالت «تگزاس،» در گفتگو با فری بیکن با تکرار ادعاهای بی‌اساس مخالفان برجام علیه جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: از زمان امضای توافق هسته‌ای هیچ نشانه‌ای مبنی بر تغییر رفتار ایران مشاهده نمی‌شود که به ما این اطمینان را بدهد این کشور تنها به دنبال برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای است. وی در ادامه افزود «جان کری،» وزیر امور خارجه آمریکا، تصور می‌کند تهران از انرژی هسته‌ای تنها برای درمان سرطان و اهداف غیرنظامی استفاده خواهد کرد؛ اما آزمایش‌های موشک‌های بالستیک نشان می‌دهد ایران این موشک‌ها را برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای نیاز دارد.

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار