فضای مجازی سلامت جسمی و روانی کودکان و نوجوانان را تهدید می‌کند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 119156
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۰
استاد دانشگاه خوارزمی:
شاخص : استاد دانشگاه خوارزمی با اشاره به اینکه میزان کاربری تلفن همراه در ایران 5 برابر غرب است گفت: فضای مجازی عاملی مهم در افزایش میزان افسردگی، اضطراب و پرخاشگری کودکان و جوانان است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، مرتضی منطقی محقق، پژوهشگر و استاد دانشگاه خوارزمی صبح امروز در همایش استانی پیشگیری از آسیب‌های فضای مجازی که در سالن آمفی تئاتر دانشگاه فرهنگیان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: فضای مجازی آمیزه‌ای از فرصت‌ها و تهدیدهاست که با مدیریت صحیح می‌تواند به فرصتی برای یادگیری دانش آموزان بهتر تبدیل شود.

وی افزود: امروزه ۷۱ درصد از مردم ایران کاربران فضای مجازی هستند که این حضور به نوعی به شهروندان تحمیل شده‌است.

منطقی با بیان اینکه یادگیری از طریق موبایل در غرب غوغا به پا کرده است،گفت: امروز با این واقعیت مواجه هستیم که دانش آموزان زیادی از تلفن همراه استفاده و یا به صورت پنهانی آن را در مدارس حمل می کنند.

این محقق اضافه کرد: در نظرگرفتن سیم کارت‌های دانش آموزی همچون کشورهای غربی یکی از روش های مقابله با این مشکل است.

وی ادامه داد: این سیم‌کارت‌ها وسیله‌ای برای تعامل دروس بین معلم و شاگردان را ایجاد و تنها کتاب‌های الکترونیکی ، موسیقی و فیلم‌هایی را در اختیار کودکان می‌گذارد که مناسب گروه سنی آن‌ها باشد.

استاد دانشگاه خوارزمی بیان کرد: میزان کاربری تلفن همراه در ایران ۵ برابر غرب است و به دلیل داشتن پرتو های مخرب اثرات مخربی همچون سرطان‌ها و افزایش دمای مغز را برای دانش آموزان به وجود می آورد.

منطقی با اشاره به این موضوع که فضای مجازی موجب افزایش افسردگی، اضطراب و پرخاشگری در کودکان می‌شود، گفت: امروزه افسردگی در کودکان دبستانی نیز به چشم می‌خورد زیرا میزان حضور کودکانم در فضای مجازی مورد مقایسه قرار می‌گیرد.

وی با بیان این جمله که شکاف نسلی در حال وقوع است،ادامه داد: دانش آموزان دهه هشتاد سبک زندگی ایرانی را به چالش می کشند و این باعث به خطر افتادن بهداشت روانی آن‌ها می شود.

این محقق و پژوهشگر اذعان داشت: به هر میزان که تاثیر خانواده در تربیت کودکان کمتر شود در مقابل تاثیر غرب میزان افزایش می‌یابد؛ مدیران و معلمان با همکاری آموزش و پرورش باید سعی کنند دانش آموزان را به مسیر درستی هدایت نمایند.

وی یادآور شد: در کنار تمام تهدیدهای فضای سایبر، در دسترس قرار گرفتن کتاب‌های الکترونیکی و ارتقا آموزشی قشر جوان از فواید اینترنت به شمار می رود.

منطقی تصریح کرد: امروز ما در شرایطی قرار داریم که دانش آموزان و بسیاری از فرزندانمان از فضای مجازی استفاده می‌کنند پس باید با یک بسترسازی مناسب فرهنگی در فضای مجازی دانش آموزان را به راه درست رهنمون کنیم.

استاد دانشگاه خوارزمی ادامه داد: باید ارتقا سواد رسانه‌ای افراد در رده‌های سنی مختلف صورت بگیرد و رسانه‌هایی را در اختیارشان بگذاریم که متناسب سن افراد باشد.

وی در پایان بیان کرد : باید با برگزاری جشنواره‌هایی در زمینه ساخت سایت، ایمیل و انیمیشن توسط دانش آموزان در جهت سلامت بخشی به فضای مجازی قدم برداریم و آن‌ها را به استفاده درست از این فضا تشویق نماییم.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “فضای مجازی سلامت جسمی و روانی کودکان و نوجوانان را تهدید می‌کند”

  1. آرش گفت:

    سلام. چرا نام کوچک دکتر را ننوشته اید؟ این اصل مهمی در حوزه خبر نویسی است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار