فعالیت در فضای مجازی باید توأم با قانون‌مداری باشد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 147110
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۶ - ۹:۴۴
دادستان قزوين:
شاخص : دادستان عمومي و انقلاب قزوين گفت: كساني كه در فضاي مجازي فعاليت مي كنند بايد خود را به قواعد حقوقي، قوانين كشور و همچنين مباني و اعتقادات ديني پاي بند باشند در واقع اين فضا هم بايد توأم با قانون مداري باشد.

حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص نیوز؛ اظهار کرد: متأسفانه فضای مجازی با استفاده هایی که می شود به یک معضل و آسب تبدیل شده است حال آنکه باید چنین بستری برای خدمت به جامعه و تسهیل در امور مردم مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: در حالی که انتظار می رود افراد مختلف در جامعه برای آرامش و امنیت جامعه تلاش کنند؛ برخی افراد در شبکه های مجازی مطالب غیرواقعی و غیر منطقی را با توجه به تمایلات شخصی نشر می دهند.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین اضافه کرد: حتی برخی افراد اخبار نادرست را نشر می دهند در حالی که واقعیت چیز دیگری است.

وی افزود: کسانی که در فضای مجازی فعالیت می کنند باید به قواعد حقوقی، قوانین کشور و همچنین مبانی و اعتقادات دینی پایبند باشند در واقع این فضا هم باید توأم با قانون مداری باشد.

حجت الاسلام صادقی نیارکی عنوان کرد: برخی از اقدامات و فعالیت افراد در فضای مجازی حتی با قوانین مرتبط با جرائم رایانه ای نیز در تضاد آشکار است که باید این انطباق در اقدامات افراد رعایت شود.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر فضای مجازی خود به عنوان یکی از ابزارهای رسانه ای در دنیای امروز مطرح است، این در حالی است که بسیاری از کسانی که در فضای مجازی فعالیت دارند، با شیوه های اطلاع رسانی و مهارت های آن آگاهی چندانی ندارند که لازم است کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند با علم و دانش توأم با تعهد اخلاقی و قانونی در این حوزه وارد شوند.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین اعلام کرد: امروز دستگاه قضایی استان با استفاده از فن آوری و نیروهای متخصص اشراف لازم قانونی را بر فضای مجازی استان دارد و اجازه داده نمی شود تا کسی از فضای مجازی برای تخلف قانونی و تضییع حقوق فردی یا اجتماعی جامعه استفاده کند.

وی خاطرنشان کرد: امروز دستگاه قضا هشدار لازم را به متخلفان و منحرفان از مسیر قانونی می دهد تا به اقدامات غیرقانونی خویش پایان دهند بدیهی است کسانی که به این هشدارها بی توجهی می کنند جز اقدام جدی و قاطع قانونی را شاهد نخواهند بود بنابراین هیچ گونه اغماض قانونی در خصوص آنها روا نخواهد شد.

حجت الاصلام صادقی نیارکی توضیح داد: فضای مجازی ظرفیت گرانقدر و خوبی است که باید با حضور مناسب و شایسته، بستری فراهم شود تا مردم بیش از آنکه مواجه با تهدیدهای این فضا شوند، با فراهم آمدن زمینه خدمتی در این فضا حضور پررنگ و منتفع و سالمی داشته باشند.

وی با انتقاد از برخی از دستگاه های فرهنگی، اظهار کرد: وقتی رهبر معظم انقلاب می فرماید اگر فرصت بود مسئولیت فضای مجازی را بر عهده می گرفتم، یعنی مسئولان در هر رده و سازمانی به خصوص در فضای فرهنگی هوشیار باشند و لازم است فعالیتشان به نسبت قبل از بیانات رهبری متفاوت و برجسته تر شده باشد.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین یادآورشد: دستگاه قضایی در این حوزه اقدامات پیشگیرانه را از طرق مختلف انجام داده و پیگیری می کند ولی متخلفان از قانون و مجرمان متجاوز به حقوق شخصی و عمومی افراد جامعه بدانند که استمرار بی توجهی یا کم توجهی آنها نتیجه ای جز مجازات و برخورد بدون ملاحظه را نخواهد داشت.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰/ د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار