مشکلات مالی گریبان‌گیر ورزش پهلوانی در قزوین/ مسئولان خارج از گود نشسته‌اند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 167583
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۶
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : بسیاری از زورخانه‌ها با هزینه شخصی افراد اداره می‌شود و حتی آموزش به صورت رایگان در برخی از رده‌های سنی در اختیار افراد قرار می‌گیرد لذا این پهلوانان نیازمند توجه و همیاری بیشتری از سوی مسوولان استانی هستند.

به گزارش خبرنگار شاخص، ورزش پهلوانی و باستانی ورزشی آمیخته با خصلت‌هایی همچون فداکاری، جوانمردی، فروتنی، خودشکنی و پرهیز از خودخواهی است به گونه‌ای که همواره پهلوانان در این ورزش به دنبال حق‌طلبی و حق‌جویی بوده‌اند.

زورخانه مکانی است که در آن ورزشکاران علاوه برتقویت روحیه ورزشکاری، پهلوانی و دوری از تکبر را فرامی‌گیرند.

همان گونه که در گذشته شاهد احترام و اهمیت ویژه پهلوانان این ورزش در کشور بوده ایم؛ این ورزش به اعتلای معنویت همراه با پرورش جسم و افزایش قدرت جسمانی می‌پردازد.

همواره پهلوان و فرهنگ پهلوانی در گذشته به عنوان تکیه‌گاهی قابل اعتماد برای ضعفا  و مظهر شجاعت، ایستادگی و مقاومت در برابر ظالمان زمانه مطرح بوده‌ است.

به همین منظور مقام معظم رهبری با اشاره به مردانگی و جوانمردی جاری در این ورزش آن را جزیی از تاریخ و فرهنگ کشور دانسته‌اند.

دهم تیرماه به عنوان روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای نامگذاری شده است که به این منظور در قالب گزارش اجمالی به وضعیت این ورزش در استان قزوین پرداخته‌ایم؛

 

*فعالیت بیش از ۱۰۰۰  ورزشکار باستانی‌کار در استان قزوین

ابوالفضل خسته‌بند رییس هیئت ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای استان قزوین در گفت وگو با خبرنگار ورزشی شاخص اظهار کرد: این ورزش نسبت به سال‌های گذشته وضعیت بهتری در استان دارد و به ورزشی آکادمیک تبدیل شده است.

وی با اشاره به برگزاری کلاس‌های داوری و مربی‌گری با حضور مربی تیم ملی برای علاقه‌مندان، بیان کرد: وزرشکاران این رشته تا فصل پاییز به طور کامل رتبه‌بندی و ساماندهی خواهند شد.

این مسوول تصریح کرد: استان قزوین در حال آماده‌سازی شرایط به منظور میزبانی مسابقات تیم‌های جوانان و امید در شهریور ماه سال جاری است.

خسته بند با بیان اینکه هنوز استان‌ها برای شرکت در مسابقات کشوری اعلام آمادگی نکرده‌اند، افزود: رده سنی جوانان و امید دارای جذابیت‌های خاصی در این ورزش است و به احتمال قوی بیش از ۲۰ استان در این مسابقات شرکت خواهند داشت.

رییس هیئت ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای استان ابراز کرد: در هفته جاری جوانان استان برای شرکت در مسابقات قرآن و اذان در راستای ورزش‌های زورخانه‌ای به استان شیراز اعزام می‌شوند.

*۱۱ زورخانه در استان قزوین فعالیت می‌کنند

این مسوول عنوان کرد: ۱۱ زورخانه در استان قزوین فعالیت می‌کنند که ۹ مورد آن‌ها به صورت گود و ۲ واحد دیگر به صورت همکف است.

وی در ادامه بیان کرد: یک هزار و ۲۰۰ نفر در استان در ورزش پهلوانی فعالیت دارند اما اسامی ۳۲۰ نفر به عنوان ورزشکار این رشته در سامانه فدراسیون ثبت شده‌ است زیرا بسیاری از ورزشکاران به صورت فصلی حضور دارند.

رییس هیئت ورزش‌های پهلوانی با اشاره به حضور قهرمانان استانی در این ورزش، افزود: در سال ۹۶ مهدی سلیمی رتبه برتر کشوری، حامد امینی رتبه سوم در رشته مرشدی و حسن حاتمی در دو ماده مجزا مقام اول و دوم را کسب کردند.

خسته‌بند تصریح کرد: تیم نوجوانان استان در مسابقات کشوری مقام پنجم و تیم نیروی انتظامی مقام اول در مسابقات کشوری ناجا در سال ۹۶ را به دست آوردند.

این مسوول تشریح کرد: برای ترویج این ورزش در جامعه هنگام تعطیلات نوروز طبق تعاملی که با شهرداری انجام شده بود همراه تیم جوانان در بوستان‌ها برای عموم اجراهایی را برگزار کردیم.

وی تاکید کرد: آموزش این ورزش و لباس‌های مورد نیاز برای رده سنی نونهالان، خردسالان و جوانان کاملا رایگان ارائه می‌شود و مربی کشوری نیز به جوانان استان آموزش خواهد داد.

*آشنایی ورزشکاران با منش پهلوانی یکی از اهداف ما در این ورزش است

رییس هیئت ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای استان گفت: طبق تعامل با مسوولان آموزش و پرورش استان، آغاز سال تحصیلی ۹۷-۹۸ برای شناساندن این ورزش به جوانان و والدین با ضرب و زنگ زورخانه ای انجام خواهد شد.

خسته بند عنوان کرد: هزینه مربی و مکان آموزش به ورزشکاران به صورت خودجوش توسط افراد پراخته می‌شود لذا برای تهیه ادوات و مکان ورزشکاران این حوزه نیاز به کمک مسوولین و افراد دغدغه‌مند وجود دارد.

این مسوول خاطر نشان کرد: سعی ما همواره آموزش تاریخچه این ورزش و پیوند آن با اسلام و فرهنگ و منش ورزشکاری در کنار آموزش‌های فیزیکی به جوانان بوده است.

وی در پایان بیان کرد: اجازه گرفتن از بزرگترها، یاد ائمه اطهار و ذکر صلوات نکات مثبتی است که در کنار آن‌ها این ورزش معنا می‌گیرد در غیر این صورت تاثیر گذار نخواهد بود.

ورزش باستانی سابقه دیرینی در استان قزوین دارد و پیشکسوتان بسیاری در این عرصه  فعالیت دارند .

بسیاری از این  پیشکسوتان به عنوان مربی در داخل کشور و یا سایر کشورها فعالیت می‌کنند و این افراد با توجه به عشق بی مثالشان به این ورزش علاوه بر این که زندگی خود را وقف ورزش باستانی کرده‌اند همواره جوانان را به حضور در زورخانه و فراگیری این ورزش دعوت می‌کنند.

*حمایت از ورزش زورخانه‌ای باید مورد توجه مسوولان قرار گیرد

علی مافی چگینی یکی از پیشکسوتان ورزش باستانی در استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار ورزشی شاخص در رابطه با وضعیت کنونی این ورزش در استان قزوین اظهار کرد: این ورزش در سال‌های اخیر در استان پیشرفت‌های بسیاری داشته است و حضور آقای خسته‌بند به عنوان یکی از دغدغه‌مندان این رشته قدم مثبتی در جهت اعتلا ورزش زورخانه‌ای در استان بوده است.

وی افزود: ورزش زورخانه‌ای ریشه در سنت و فرهنگ ما ایرانیان دارد و یک ورزش اسلامی برای آموزش منش ورزشکاری و پهلوانی به جوانان است.

این پیشکسوت ورزش زورخانه‌ای استان تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از کشورهای نپال، تاجیکستان، آذربایجان، عراق ،انگلستان، آلمان و کانادا در این ورزش فعالیت دارند لذا ورزشکاران ما می‌توانند در مسابقات برون مرزی نیز شرکت داشته باشند.

مافی بیان کرد: در گذشته استقبال از ورزش زورخانه ای نسبت به امروز بیشتر بود اما اگر زورخانه‌ها تجهیز شوند مکان مناسبی برای حضور جوانان در اوقات بیکاری خواهند بود.

وی تاکید کرد: در زورخانه همواره ذکر صلوات و نام ائمه اطهار جاری است و این تاثیر مثبتی در روح و روان ورزشکاران این رشته ایجاد می کند.

این پیشکسوت ورزش زورخانه‌ای در ادامه اضافه کرد: افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند با عشق و علاقه بسیار به این ورزش دارند و هیچگونه مبلغی در قبال آموزش دریافت نمی‌کنند لذا باید از سوی مسوولان حمایت شوند.

*آموزش ورزش باستانی به صورت رایگان است

وی بیان کرد: من به عنوان عضوی از کمیته فنی ورزش‌های پهلوانی و پیشکسوتی که عمرم را در این مسیر گذاشتم از مسوولان استان همچون آقای استاندار و رییس محترم اداره ورزش تقاضای همکاری در زمینه ساخت و تجهیز زورخانه‌های استان را دارم.

مافی خاطر نشان کرد: این ورزش با پیشینه فرهنگی و اسلامی خود می تواند بسیاری از جوانان را کارهای نادرست دور کرده و در مکانی امن و پاک گرد هم آورد.

این پیشکسوت ورزش پهلوانی با اشاره به ناتمام ماندن ساخت زورخانه شریفیه، عنوان کرد: این شهرستان ورزشکاران بسیار خوبی در سطح کشور دارد و ساخت این زورخانه می‌تواند فرصتی برای حضور جوانان این منطقه و استان در مسابقات جهانی ایجاد کند.

در سطح استان بسیاری از زورخانه‌ها با هزینه شخصی افراد اداره می‌شود و حتی آموزش نیز به صورت رایگان در برخی از رده های سنی در اختیار افراد قرار می‌گیرد لذا این پهلوانان نیازمند توجه و همیاری بیشتری از سوی مسوولان استانی هستند.

*مسوولان استان برای ساخت زورخانه شریفیه مساعدت کنند

محسن  بهتویی مسوول یکی از زورخانه‌های شهرستان شریفیه در گفت و گو با خبرنگار ورزشی شاخص اظهار کرد: فوندانسیون و پی‌ریزی زورخانه شریفیه به پایان رسیده است و پیمانکار جهت ادامه کار از اداره ورزش و جوانان استان اعزام شده است اما برای تکمیل کار نیاز به همکاری استاندار محترم وجود دارد.

وی افزود: طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در صورت پایان پروژه مجموعه کاملی از زورخانه و محل تمرین و برگزاری مسابقات در اختیار ورزشکاران استان قرار خواهد گرفت.

بهتویی بیان کرد: هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای تکمیل این ورزشگاه برآورد شده و فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای قول مساعدت در زمینه خرید تجهیزات مجموعه را به استان داده است.

وی با اشاره به حضور قهرمانان و ورزشکاران نامی این رشته در شریفیه، عنوان کرد: ساخت این زورخانه ، پیشرفت پروژه و حمایت از ورزشکاران استان نیاز به همکاری و مساعدت مسوولان  دارد.

وی در پایان گفت: در حال حاضر مسابقات کشوری در استان‌های مجهزی همچون کرمان و کردستان برگزار می‌شود اما در صورت ساخت این مجموعه برای برگزاری مسابقات کشوری مشکلی نخواهیم داشت و این زورخانه بدون شک برندی برای استان خواهد بود.

*ورزش باستانی در سایه بی‌توجهی مسوولان در خطر فراموشیقرار دارد

ورزش رورخانه ای ورزشی دیرینه و آمیخته با فرهنگ ایرانی است که متاسفانه طی سال‌های اخیر بی توجهی بسیاری از سوی مسئولین به این ورزش صورت گرفته است و رشد سایر ورزش‌های نوین بر این ورزش سایه افکنده است.

در این ورزش متاسفانه هیچگونه درآمدزایی وجود ندارد و تنها هزینه برای جذب جوانان و نوجوانان انجام می شود که غالبا این هزینه توسط علاقه مندان و فعالان این رشته ورزشی تامین می‌شود.

با توجه به اینکه این ورزش علاوه بر تمرینات فیزیکی آموزش منش ورزشکاری، فداکاری و جوانمردی را به جوانان و نوجوانان رادر دل خود دارد لذا در دوره‌ای که آموزه‌های تربیتی  و معنوی در میان جوانان کمرنگ شده است، ورزش و کار تیمی می تواند روش مناسبی برای آموزش این مسائل به جوانان باشد.

بنابراین مسوولان باید حمایت خود را از این ورزش دریغ نکنند و توجه بیشتری به ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای داشته باشند.

انتهای پیام/۱۰۰۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار