ایران جانبی

» فعالیت ۲۹۷ بانوی کارآفرین در قزوین/ سهم اشتغال زنان در استان ۱۱/۱ درصد است
کد خبر: 193108
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۹:۰۰
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خبر داد
شاخص : مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین گفت: میزان اشتغال زنان در استان پایین و ۱۱/۱ درصد است در حالی که این رقم برای مردان در استان ۸۸/۹ درصد است.

صدیقه ربیعی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به وضعیت زنان استان در زمینه جمعیت، اشتغال و اقتصاد اظهار کرد: دو موضوع مهم نیز وضعیت زنان استان را نشان می‌دهد که شامل نزدیکی شهر قزوین به مرکزیت سیاسی کشور و دیگری سابقه صنعتی و قابلیت‌های دشت قزوین است.

وی افزود: مزایای جغرافیایی و موقعیت اقتصادی و اجتماعی قزوین موجب شده تا شاهد مهاجرت بالا از تمامی نقاط کشور به این استان باشیم و این مهاجرت باعث شده تا تغییراتی را در بافت سنتی و تحول کیفی اندیشه و سبک زندگی در زنان این استان را داشته باشیم.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین گفت: زنان در وضعیتی قرار گیرند که تغییرات اندکی که به وجود آمده در بهبود زندگی آن‌ها با نیازها و آرمان‌هایی که دارند نیز فاصله زیادی داشته باشد.

ربیعی ادامه داد: تعداد جمعیت استان قزوین براساس سرشماری سال ۹۶ نیز یک میلیون و ۲۷۳ هزار و ۷۶۱ نفر است که از این جمعیت ۶۲۳هزار و ۲۶۹ نفر زن هستند.

وی اضافه کرد: بخش عمده جمعیت ساکن در استان قزوین در بین زنان و مردان در مناطق شهری در سن فعالیت ۱۵الی ۶۴ سال قرار دارند که نشان می‌دهد استان قزوین ظرفیت بالایی در نیروی انسانی برای اشتغال دارد.

این مسئول ابراز کرد: سهم استان قزوین در تولید ناخالص ملی براساس آمار سال ۹۲ نیز ۱/۷۵ درصد است که در سال‌های اخیر روند صعودی داشته است که نقش زنان در تولید ناخالص کشور، امری مهم و آشکار است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین گفت: در سال‌های ۸۵ تا ۹۵ نرخ مشارکت اقتصادی زنان استان روند افزایشی داشته است، بررسی‌ها نشان داده سهم زنان استان در نیروهای شاغلی که فعالیت می‌کنند نیز نرخ پایینی است.

زنان ۴۱درصد از نیروی دستگاه‌های اجرایی استان را تشکیل می‌دهند

وی بیان کرد: میزان اشتغال زنان در استان پایین و ۱۱/۱ درصد است در حالی که این رقم برای مردان در استان ۸۸/۹ درصد است.

ربیعی ادامه داد: ۲۵درصد زنان با تحصیلات عالی، ۹درصد با تحصیلات دیپلم و پیش دانشگاهی، ۲درصد فاقد دیپلم و سیکل متوسطه و متوسطه دوم، ۴درصد متوسطه اول و راهنمایی و ۵ درصد ابتدایی در استان دارای اشتغال هستند.

این مسئول با اشاره به نرخ بیکاری زنان استان براساس سطح سواد عنوان کرد: ابتدایی، پایان ابتدایی و سوادآموزی ۳/۷درصد، مقطع سیکل، اول راهنمایی، پایان راهنمایی و متوسطه اول ۵/۱ درصد، مقطع متوسطه دوم و فاقد مدرک دیپلم ۲/۷ درصد، دیپلم و پیش دانشگاهی ۲۲/۳ درصد و تحصیلات عالیه نیز ۶۴/۸ درصد جمعیت بیکار زنان در استان را به خود اختصاص می‌دهد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین گفت: اشتغال زنان استان در بخش کشاورزی ۲۲/۳ درصد، صنعت ۲۳/۴ درصد و خدمات ۵۴/۳ درصد است.

وی افزود: تعداد کارکنان دستگاه‌های اجرایی استان ۴۰هزار و ۱۴۶نفر است که از این تعداد ۱۶هزار و ۶۹۱ نفر به بانوان اختصاص دارد که شامل ۴۱درصد است.

ربیعی خاطرنشان کرد: بانوان کارآفرین استان به تفکیک رشته‌هایی که فعالیت می‌کنند نیز شامل ۱۱۵نفر در حوزه صنایع دستی، ۳۲نفر در صنایع تبدیلی، ۲۳نفر در حوزه کشاورزی و دامپروری و صنایع کوچک و متوسط ۷۵نفر، گردشگری ۱۳نفر، بازرگانی ۸نفر و خدماتی ۳۱ نفر است که به طور کلی ۲۹۷ نفر هستند.

۲میلیارد و ۵۷۴ میلیون تومان تسهیلات خود اشتغالی به بانوان سرپرست خانوار پرداخت شد

این مسئول ادامه داد: تعداد کل خانوار استان ۳۹۶هزار و ۴۶۵ نفر است که از این آمار ۱۰/۷۵ درصد زنان سرپرستی خانوار را برعهده دارند که عدد ۴۲هزار و ۶۰۴ نفر هستند.

وی بیان کرد: بیشترین زنان سرپرست خانوار را در گروه‌های سنی بالا داریم که دلایل مختلف تغییرات الگویی جمعیت، تغییرات اجتماعی و فرهنگی، بالا بودن امید به زندگی در زنان و افزایش طلاق و کاهش نرخ ازدواج نیز این موضوع را تحت تاثیر گذاشته است.

ربیعی عنوان کرد: ۷۹۲ نفر از بانوان استان تحت پوشش کمیته امداد و ۱۱۰ نفر از بانوان فعال و سرپرست خانوار هم تحت پوشش بهزیستی هستند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین گفت: تسهیلاتی که در حوزه خوداشتغالی در استان به بانوان سرپرست خانوار اعطا شد ۱۴۳ مورد بود که بالغ بر ۲میلیارد و ۵۷۴ میلیون تومان است.

این مسئول یادآور شد: در سال گذشته ۱۱میلیارد و ۲۷۸ میلیون تومان تسهیلات اشتغال از سوی کمیته امداد و ۱۰میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان وام کارگشایی به بانوان سرپرست خانوار پرداخت شد.

وی ادامه داد: ۱۷درصد تسهیلات مشاغل خانگی به مردان و ۸۳درصد هم به زنان اختصاص پیدا کرده است؛ ۲۲میلیارد تسهیلات اشتغال روستایی به زنان استان پرداخت شد.

ربیعی بیان کرد: آمار پست‌های مدیریتی در استان ۲هزار و ۵۵مورد است که از این میزان ۸۳/ ۶۸ درصد در اختیار مردان و ۱۶درصد هم در اختیار زنان است.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار