ایران جانبی

فعالیت ۷۰ کانون «سلامت محله» در قزوین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 195300
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱:۴۷
قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی در امور مشارکت‌های مردمی خبر داد
شاخص : قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی در امور مشارکت‌های مردمی گفت: کانون‌های سلامت مردمی در راستای ارتقای سطح سلامت و اجتماعی کردن سلامت فعالیت می‌کنند که این تعداد در استان قزوین ۷۰مورد است و انتظار می‌رود تا پایان سال ۹۹به ۱۲۰مورد برسد.
به گزارش خبرنگار سلامت شاخص، علی عزیزخانی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد، درباره کانون‌های سلامت روستایی و شهری استان اظهار کرد: امید به زندگی از شاخصه‌های مهم در جامعه است و این آمار در ایران ۷۶سال و در استان ۷۸سال است؛ این عدد در ابتدای انقلاب ۵۵ بود و در میانگین دنیا ۷۱سال است.
وی ادامه داد: ۱۶سال آخر زندگی انسان‌ها با بیماری همراه است و ۲۰درصد ژنتیک و جنس، ۳۰درصد رفتاری مردم و ۵۰درصد نیز عوامل اجتماعی در آن تاثیرگذار است و ۲۵درصد مردم در این سه مورد سهیم هستند.
قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی در امور مشارکت‌های مردمی ابراز کرد: هم اکنون بیماری‌های غیرواگیر همچون سرطان، دیابت و فشارخون درحال افزایش است و مردم قزوین سالی ۳۳کیلوگرم شکر مصرف می‌کنند در راستای کنترل این عوامل و برای اجتماعی شدن سلامت به همکاری خود مردم نیاز شدید وجود دارد که فعالیت کانون‌های سلامت در این مؤثر است.
وی ادامه داد: این کانون به‌عنوان تشکل اجتماع محور و محلی که مردم در آن با هدف ارتقای سلامت خود محله و جامعه مشارکت می‌کند.
این مسئول افزود: تاکنون ۷۰کانون در استان راه‌اندازی شده که ۲۴کانون در قزوین، ۲۰ مورد در تاکستان، ۹مورد در البرز، هشت مورد در بوئین زهرا، سه مورد آبیک و شش مورد در آوج را شامل می‌شود و پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۹۹این میزان به ۱۲۰برسد.
کانون‌ها به‌صورت داوطلبانه و با هدایت بخش علوم پزشکی شکل می‌گیرد
وی عنوان کرد: محل استقرار کانون می‌تواند خانه بهداشت، خانه سلامت شهرداری‌ها یا هر محلی که توسط بخش خصوصی و دولتی به آن اختصاص پیدا کند؛ در محله‌ها با محوریت مرکز بهداشتی و درمانی یا خانه بهداشت است و در هسته اولویت آن رابطان، سفیران، گروههای خودیار و افراد محلی در آن نقش دارند و اعضا از طریق رای گیری انتخاب می‌شوند.
عزیزخانی بیان کرد: دبیر انتخابی به مدت یک سال فعالیت می‌کند و در قدم بعدی مشکلات سلامت و آسیب محله احصاء می‌شود، فراخوان جهت عضویت در کانون، آموزش، ارائه مشاوره، مداخله‌های محلی، برگزاری مجمع سلامت محله با مشارکت سه گروه مردم، دولتی‌ها و خیرین و افراد متکمن از دیگر فعالیت‌های کانون سلامت است.
قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیان کرد: کانون‌ها به‌صورت داوطلبانه و با هدایت بخش علوم پزشکی شکل می‌گیرد و تحت نظر مراکز جامع سلامت شکل می‌گیرند و بازوی آن‌ها هستند و کمیته راهبری وضعیت کانون، تولید محتوای علمی و نطارت بر کانون‌ها را به عهده دارند.
وی عنوان کرد: توانمندسازی مردم محلات جهت حفظ سلامت خود، مردم و جامعه مورد تاکید صریح ریئیس دانشگاه علوم پزشکی است.
انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار