فلوراید تراپی ۱۱۰ هزار دانش‌آموز قزوینی در سال گذشته
کد خبر: 104081
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۸:۴۳
رئیس مرکز بهداشت قزوین:
شاخص : رئیس مرکز بهداشت استان قزوین گفت: سازمان علوم پزشکی استان قزوین در سال گذشته ۱۱۰هزار دانش آموز را در ۲ نوبت وارنیش فلوراید تراپی کرده است.

دکتر سیدسعید اسکویی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به لزوم توجه والدین به بهداشت دهان و دندان فرزندان خود، اظهار کرد: وارنیش فلوراید، یکی از روش‌های کنترل پوسیدگی دندان است که این روش ۲ بار در سال برای دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی توصیه می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین افزود: والدین نباید سرخود و بدون معاینه پزشک متخصص اقدام به کشیدن دندان فرزندان خود کنند چرا که غالباً دندان‌های دائمی را با دندان شیری اشتباه می‌گیرند.

این مسئول خاطرنشان کرد: از آنجایی که هزینه های دندانپزشکی بسیار بالاست باید پیشگیری‌های لازم را در مورد دهان و دندان انجام داد.

اسکویی با اشاره به اهمیت  فلوراید در کنترل و پیشگیری از پوسیدگی دندان به ویژه در سطوح بین دندانی، بیان کرد: فلوراید تراپی به صورت دوره‌ای بر روی دندان‌های کودکان به منظور افزایش مقاومت آن‌ها در برابر پوسیدگی است.

وی با اشاره به طرح وارنیش فلوراید تراپی اجراشده در سال۹۴  گفت: سازمان علوم پزشکی استان قزوین در سال گذشته  ۱۱۰ هزار دانش آموز را در ۲ نوبت وارنیش فلوراید تراپی کرده است.

رئیس مرکز بهداشت استان قزوین اضافه کرد:  با توجه به اینکه هزینه هر وارنیش فلوراید تراپی ۵ هزار تومان است دانشگاه علوم پزشکی سال گذشته بیشتر از یک میلیارد تومان (هر نوبت ۵۵۰ میلیون تومان) جهت اجرای این طرح هزینه کرده است.

این مسئول با بیان اینکه آب به عنوان یکی از موارد لازم جهت تامین فلوراید دندان است، تشریح کرد: فلوراید تراپی توسط کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی در مدارس انجام می‌شود.

اسکویی افزود: ۲ یونیت سیار برای معاینه دندان‌های دانش آموزان در استان در نظر گرفته شده که همکاران با مراجعه به مدارس و معاینه دندان دانش آموزان در صورت نیاز و تشخیص پوسیدگی به صورت رایگان پر می‌کنند.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در ادامه گفت: سال گذشته کل دانش آموزان استان در ۲ نوبت به صورت رایگان وارنیش تراپی شده‌‌اند که در سال جاری نیز اجرای این طرح در دستور کار قرار دارد.

 وی با بیان اینکه این طرح هیچ عارضه ای ندارد، تاکید کرد: قبل از وارنیش فلوراید تراپی بهتر است دانش‌آموزان غذای کافی میل کرده  و مسواک بزنند و بعد از وارنیش فلوراید تراپی تا نیم ساعت چیزی نخورند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰/ت۱/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار