قایق‌های ایرانی با سرعت به کشتی آمریکایی نزدیک شدند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 111705
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۰
شاخص : یک مقام آمریکایی از نزدیک‌شدن 4 قایق ایرانی به کشتی «نیتز» آمریکا خبر داد.

به گزارش شاخص: به نقل از سی‌ان‌ان، یک مقام نیروی دریایی ارتش آمریکا اعلام کرد روز سه شنبه، ۴ قایق متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به ناو آمریکایی “یو‌اس‌اس نیتز” در نزدیکی تنگه هرمز با سرعت بالا نزدیک شدند. وی این اقدام قایق‌های ایرانی را “خطرناک و غیرحرفه‌ای” خواند.

این مقام در ادامه گفته‌هایش توضیح داد دو قایق ایرانی پس از آن‌که حدود ۳۰۰ متر به کشتی آمریکایی — که مسئولیت دفاع در برابر موشک‌های هدایت شونده را دارد — نزدیک شدند، مسیر خود را تغییر دادند.
این رویداد آخرین رویارویی نزدیک نیروهای نظامی ایران و آمریکا بود که از ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ (۳۱ روز منتهی به ۱۱ دی ۱۳۹۴) آغاز شده است.
به ادعای این مقام نیروی دریایی آمریکا، قایق‌های ایرانی با سرعت به کشتی نیتز نزدیک می‌شدند و به اخطارها نیز توجهی نمی‌کردند. این امر جوی خطرناک و تحقیر کننده را به وجود آورد. وی گفت کشتی نیتز ممکن بود برای دفاع از خود دست به اقداماتی بزند که می‌توانست تنش‌ها میان ایران و آمریکا را افزایش دهد.
همچنین ادعا شده است خدمه این کشتی از هشدارهای بصری استفاده کرده اند. این مقام آمریکایی مدعی شد خدمه کشتی از ۱۰ منور برای هشدار به قایق‌های ایرانی استفاده کرده اند؛ ولی همچنان پاسخی دریافت نکردند.
علی‌رغم نزدیکی نیتز به سکوهای نفتی دریایی، این کشتی برای جلوگیری از رویارویی با قایق‌های ایرانی مسیر خود را تغییر داد.
این رخداد، تازه‌ترین تنش میان نیروهای نظامی ایران و آمریکا طی سال گذشته بوده است. در ژانویه سال جاری میلادی، نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۱۰ تفنگدار نیروی دریایی آمریکا را بازداشت کرده بود.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار