قدرت سرمایه‌گذاری بزرگ‌ترین تهدید برای معماری و شهرسازی است/ مسکن مهر مهرگان همانند یک بمب ساعتی است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 59790
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۳
رئیس کانون معماران ایران:
شاخص : رئیس کانون معماران ایران با بیان اینکه مهندسان معمار امروزه براساس نیازها و دستورات سرمایه‌گذار کار می‌کنند، گفت: قدرت سرمایه‌گذاری بزرگ‌ترین تهدید برای معماری و شهرسازی است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، در حال حاضر در شهرسازی جدید؛ معماری سنتی و اسلامی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و معماران ما با الگوبرداری از معماری مدرن در سایر کشورها و کلان‌شهرها در نوع معماری شهرهای کوچک تغییراتی را به وجود آورده‌اند که می‌تواند موجب کاهش گردشگری شود.

۸۱۴۴۴۶۲۸-۶۱۷۰۷۲۵

در معماری و شهرسازی جدید کسی مخالف مدرن شدن شهرها نیست اما با توجه به فرهنگ غنی که در کشور ما وجود دارد، باید معماری ایرانی و اسلامی هم جایگاه ویژه خود را داشته باشد.

محمدرضا نوروزیان، رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی مهندسان معمار ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار شاخص با بیان فاصله گرفتن معماری اسلامی و سنتی در شهرسازی کشور اظهار کرد: معماری امروز را نمی‌توان یک معماری طراحی شده دانست بلکه به نوعی معماری تصادفی است و سرمایه‌دار هر کاری دلش بخواهد انجام می‌دهد و موجب ایجاد آشفتگی وسیعی در معماری شهرسازی امروز در جامعه شده است.

وی همچنین افزود: معماری برای تمام تمدن بشری از ابتدا تا امروز در راستای تامین نیازهای مختلف انسان‌ها به وجود آمده است و راهکار ارائه می‌دهد. معماری می‌تواند آن چیزی که براساس باور افراد است را چه در محیط‌های خصوصی و خانوادگی و چه در محیط‌های عمومی شهری، هم رشد دهد و هم نابود کند.

memari22

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی مهندسان معمار ایران گفت: آن چیزی که امروزه به نام آپارتمان وجود دارد نه برگرفته از معماری شرق است و نه معماری غرب بلکه یک نوع خوابگاه است که متاسفانه همه در آن فقط زندگی می‌کنند.

این مسئول افزود: اگر ما طبق ضوابط و روابطی که فضاهای یک خانه در گذشته داشته است آن را براساس نیازهای امروز برنامه‌ریزی می‌کردیم، با هر گرایشی چه مذهبی و چه غیرمذهبی قطع‌یقین امروز خانواده‌های شادتری داشتیم؛ اما متاسفانه در حال حاضر خانه‌هایی داریم که نه خانواده مذهبی در آن راحت است و نه غیرمذهبی.

نوروزیان خاطرنشان کرد: کانون صنفی معماران ایران می‌تواند با آسیب‌شناسی و بیان مشکلات و هم‌چنین گاهی با چشم‌پوشی از مال و وقت خود کمک کند تا این آسیب‌ها به وسیله رسانه‌ها به گوش مسئولین و مردم برسند، زیرا خیلی از مردم نمی‌دانند در چه جایی زندگی می‌کنند.

وی تصریح کرد: این آسیب‌ها همانند غذا نیست که شما بخورید و بعد از مدت کوتاهی متوجه شوید که مسموم شده‌اید بلکه آسیب‌های معماری و شهرسازی نادرست بعد از دو تا سه دهه آثار خود را نشان خواهند داد.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی مهندسان معمار ایران اذعان داشت: هر مسئولی که از ما در این کار دعوت کند ما با گشاده‌رویی دعوتشان را خواهیم پذیرفت و  برای بالندگی ایران به نحو مطلوبی کمک خواهیم کرد.

modern-house-architecture-23

اجرای معماری کلان‌شهرها در شهرهای کوچک موجب بی‌هویتی است

نوروزیان بزرگ‌ترین تهدید برای معماری امروز را قدرت سرمایه‌گذاران در شهرسازی دانست و اذعان کرد: بزرگ‌ترین تهدید برای معماری کشور این است که سرمایه‌گذار هرطوری دوست داشته باشد دستور می‌دهد و متاسفانه مهندسان معمار براساس نیازها و دستورات آن سرمایه‌گذار کار انجام داده و طراحی می‌کنند و نه براساس ضوابط درست و منطقی.

وی تصریح کرد: اگر مردم احساس نیاز شدیدی کنند و یک معمار براساس ضوابط اصول طراحی عمل کند، قطع‌یقین می‌تواند اثر خوبی در جامعه و سیمای شهری داشته باشد.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی مهندسان معمار ایران بیان کرد: متاسفانه سرمایه‌دار طبق میل خود عمل می‌کند و شهرداری با فروش تراکم و تخلفات ساختمانی کمیسیون ماده ۱۰۰ به این نابسامانی دامن می‌زند و تا زمانی که این مشکل اصلاح نشود این آشفتگی که در معماری استان و کشور می‌بینید هر روز بیشتر خواهد شد.

۶۳۴۶۲۸_۴Tq50dNC

نوروزیان با بیان اینکه اجرای معماری کلان‌شهرها در شهرهای کوچک از جمله قزوین موجب نابودی فرهنگ آن منطقه می‌شود و بیان کرد: کلان‌شهرهایی همانند تهران هیچ معماری ندارد و در حال حاضر تهران یک شهر بی‌هویت از نظر معماری است و هرکسی یک ساز می‌زند و متاسفانه مدیران براساس ناآگاهی شبیه آن مدل را در شهر قزوین انجام می‌دهند و این شهر که دارای سابقه تاریخی مستقل است توسط مدیریت نابکار و تخریب‌های بی‌جا از بین خواهد رفت.

وی تصریح کرد: من قول می‌دهم که اگر این روندساخت و ساز ادامه پیدا کند تا ۱۰ سال آینده قزوینی نخواهیم داشت و قزوین به یک شهر بی‌هویت مثل کرج تبدیل خواهد شد.

این کارشناس معماری با اشاره به آسیب‌های اجتماعی که متوجه شهرک مسکونی مهرگان است، عنوان کرد: مدیران با تصمیمات اشتباه و شتاب‌زده خود بدون درنظر گرفتن ظرفیت شهری در یک زمان جمعیت عظیمی را وارد شهر می‌کنند، این موجب نابودی روستاها و تولید کشور می‌شود.

وی افزود: هم‌چنین تخریب‌های محیط زیستی و نابسامانی شهرها براساس خرده فرهنگ‌های مختلف موجب نابودی فرهنگ شهری می‌شود.

Bby

نوروزیان یادآور شد: مسکن مهر مهرگان که با یک آمار بالا؛ بیشتر از سطح تراکم انسان در هکتار در آنجا مستقر شده نمونه بارز این تصمیمات نادرست است و در حال حاضر این منطقه همانند بمب ساعتی عمل می‌کند و معلوم نیست این بمب ساعتی کی انفجار بحران اجتماعی را ایجاد کند و هم‌چنین این مسئله تاثیر مستقیمی در هویت شهری دارد.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی مهندسان معمار ایران در ادامه تاکید کرد: نزدیکی بسیار زیاد واحدها و نداشتن نورکافی و نزدیک بودن پنجره‌ها از دیگر آسیب‌ها ساختمان‌های مهرگان است که جمعیت ناهمگون و از هر فرهنگی در آنجا جمع شده‌ است.

این مسئول در پایان اذعان کرد: معماری که به سمت پایداری نزدیک‌تر باشد قطع‌یقین استقامت بیشتری در برابر بحران‌های طبیعی و اجتماعی خواهد داشت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در گذشته معماری هر شهر براساس فرهنگ و آب و هوای آن منطقه طراحی و ساخته می‌شد اما امروزه به این امر توجه نمی‌شود.

انتهای پیام/۸۰۰/م۲/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار