برجام بهایی گران قیمت برای تجربه کاپیتولاسیون دوباره بود
کد خبر: 117139
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۵ - ۲:۲۱
کارشناس مسائل سیاسی:
شاخص : کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه قراردادهای جدید نفتی هیچ توجیه امنیتی، اقتصادی و تجاری ندارد گفت: برجام تجربه‌ای بسیار گران قیمت برای ما بود، قراردادهای جدید نفتی و FATF همان پذیرش کاپیتولاسیون است.

رستم قنبرلو کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی شاخص، با اشاره به سالروز اعتراض و افشاگری حضرت امام خمینی(ره) علیه پذیرش کاپیتولاسیون اظهار کرد: این پدیده شوم به عنوان مصونیت قضایی مستشاران خارجی در کشورهای جهان سوم مطرح بود و امروزه نیز کاپیتولاسیون به صورت قانون نوشته یا نانوشته توسط کشورهای مستکبر اجرا می‌شود.

وی افزود: آمریکا در پاکستان، عراق و افغانستان و ده‌ها کشور دیگر مردم را به هیچ گناهی به رگبار گلوله می‌بندد، کسی هم جرات اعتراض ندارد و حتی سازمان ملل هم در برابر این جنایت‌ها سکوت می‌کند.

کارشناس مسائل سیاسی در ادامه گفت: قدرت‌های جهانی و استعمارگران به بهانه قراردادهایی که در کشورهای جهان سوم می‌بندند سلطه و نفوذ خود را به بهترین شکل اعمال می‌کنند؛ اصلی‌ترین اهداف آن‌ها منافع اقتصادی و غارت منابع کشورهای دیگر است.

قنبرلو تاکید کرد: در طول تاریخ تنها کشوری که توانست دست مستکبران را از کشور کوتاه کند، انقلاب اسلامی ایران بود و این امر تحقق نمی‌یافت مگر به برکت خون مطهر شهدا.

وی با بیان اینکه ملت ایران همواره باید در برابر حیله‌های دشمنان انقلاب اسلامی هوشیار باشند، ابراز کرد: برجام تجربه‌ای بسیار گران قیمت برای ما بود چراکه دیدیم آمریکا چگونه می‌خواهد از طریق مذاکره و دیپلماسی لبخند، حاکمیت و سلطه خود را دوباره به کشور برگرداند.

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: اگر مسوولین، سیاست‌مداران و دیپلمات‌های ما از این تجربه درس گرفته باشند دیگر نباید فریب دشمن را بخورند و کشور را به سمت استعمار پیش ببرند.

قنبرلو با تاکید بر اینکه دولتمردان باید پاسخگو اقدامات خود در مذاکرات باشند، عنوان کرد: آقایان که در زمان امضا قرادادها می‌گفتند همه تحریم‌ها رفع خواهد شد چرا امروز که نه تنها تحریمی برداشته نشده بلکه تحریم‌های جدید هم اعمال شده، سکوت کرده‌اند؟

قراردادهای جدید نفتی هیچ توجیه امنیتی، اقتصادی و تجاری ندارد

وی خاطرنشان کرد: کارشناسان هشدار داده بودند که همه مشکلات کشور با برجام رفع نخواهد شد و اگر برجام هم به طور کامل تحقق یابد تنها ۱۰ درصد از گره‌ها باز خواهد شد.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: حالا که دولتمردان با بدعهدی‌های طرف مقابل مواجه شده‌اند می‌گویند تحریم‌ها مربوط به قضیه هسته‌ای نیست، اگر اینگونه نبوده و بنا بود تحریمی برداشته نشود پس چرا تن به مذاکره دادید؟!

قنبرلو با تاکید بر این که توافق با FATF همانند پذیرش قرارداد ننگین کاپیتولاسیون است، بیان کرد: روشنگری این مسائل به عهده علما و نخبگان است چراکه اگر ملت ایران آگاه باشند هرگز تن به این خفت نخواهند داد همان گونه که در ۹ دی به صحنه آمده و حماسه آفرینی کردند.

وی با اشاره به اینکه عملکرد دولت رضایت بخش و قانع کننده نیست، گفت: قراردادهای جدید نفتی هیچ توجیه امنیتی، اقتصادی و تجاری ندارد؛ با شرکت‌های خارجی قرارداد می‌بندند در حالی که پیمانکاران و مهندسین ما بیکار هستند.

کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه این قراردادها جز برای برقراری ارتباط با آمریکا و غرب نیست، اذعان داشت: وقتی ظرفیت‌های با ارزش داخلی داریم چه معنی دارد به بهانه جذب سرمایه پای کشورهای خارجی را در اقتصاد کشور باز کنند آن هم درحالی که فقط جیب آن‌ها را پر پول می‌کنند.

قنبرلو در پایان افزود: پیمانکاران و مهندسین ما در سخت‌ترین شرایط دفاع مقدس امتحان خود را پس دادند بنابراین قابلیت‌های منحصر به فردی دارند که باید مورد توجه قرار گیرند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار