قزوینی‌ها 2 سال بیشتر از سایر ایرانی‌ها به زندگی امیدوارند
کد خبر: 118398
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۵
مسوول دبیرخانه سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی قزوین:
شاخص : مسوول دبیرخانه سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی گفت: میزان امید به زندگی در استان قزوین 2 سال بیشتر از میانگین کشوری است و به 77سال ارتقاء یافته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، نوروزعلی عزیزخانی مسوول دبیرخانه سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی قزوین در تور رسانه‌ای استان قزوین که روز گذشته در محل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی این استان برگزار شد، اظهار کرد: امید به زندگی در استان قزوین ۲ سال از میانگین کشوری بالاتر و به میزان ۷۷سال  رسده است.

وی با بیان اینکه میزان امید به زندگی در کشور ۵۸ سال است، افزود: همه اقدامات و آموزش‌هایی که در حوزه سلامت صورت می‌گیرد برای افزایش امید به زندگی توام با سلامتی و افزایش طول عمر است.

عزیز خانی ادامه داد: امید به زندگی در سال ۵۷ حدود ۵۷ سال بوده است اما در سال ۹۴ این مقدار در استان به ۷۷/۳ سال رسیده است؛ این میزان در آقایان ۷۶ سال و در خانم‌ها ۷۸/۶ سال است.

مسوول دبیرخانه سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی اذعان داشت: ۲۵ درصد از فعالیت‌های حوزه سلامت مربوط به وزارت بهداشت و علوم پزشکی و ۷۵ درصد آن برعهده دامپزشکی‌ها، مواد غذایی و رسانه‌ها است.

این مسوول اضافه کرد: رسانه‌ها همان طور که می‌توانند نثش موثری در جهت ارتقا سلامت داشته باشند با استفاده تبلیغ کالاهای مضر نیز می‌توانند به سلامت افراد آسیب برسانند.

وی ادامه داد: نظام سلامت پس از انقلاب اسلامی سیر صعودی را داشته و موفق عمل کرده است و این امر از  آمارهایی که بانک جهانی WDI هرساله ارائه می دهد قابل تشخیص است.

عزیزخانی با اشاره به اینکه امروز سرطان دومین عامل مرگ و میر در ایران است، بیان کرد: یک سوم سرطان‌ها قابل پیشگیری، یک سوم آن‌ها نیز اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان و یک سوم دیگر درمانی ندارد و تنها کمک برای کاهش درد است.

مسوول دبیرخانه سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی اضافه کرد: حدود ۴۰هزار نفر سالانه در ایران از بیماری سرطان می میرند و ۹۰هزار نفر به این میزان هرساله اضافه می‌شوند که یک سوم این جمعیت در صورت تشخیص به موقع می‌توانند کاملا درمان بشوند.

عزیزخانی گفت: اگر می خواهیم امید به زندگی خود را همچون مردم ژاپن به ۸۵ سال برسانیم باید مصرف دخانیات را کنترل و رژیم غذایی مناسب را در پیش بگیریم همچنین فعالیت فیزیکی خود را نیز افزایش دهیم.

وی تصریح کرد:۳۰درصد سرطان‌ها مربوط به مصرف دخانیات و الکل است بنابراین استفاده از الکل باید به طور کلی منع شود و همچنین افرادی که در محیط شغلی خود با مواد سمی در ارتباط هستند و یا مجاورت طولانی مدت با نور خورشید دارند، باید بسیار کنترل شده عمل کنند.

عزیز خانی با بیان اینکه آموزش درست مسائل جنسی و همچنین سن بارداری نیز در بروز سرطان‌ها موثراست، ادامه داد: پمب بنزین ها سالانه ۳۰۰ میلیون لیتر بخار بنزین وارد هوا می‌کنند که سرطان زا است.

مسوول دبیرخانه سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اینکه نوشیدن آب آلوده نیز باعث ابتلا به سرطان می‌شود، خاطرنشان کرد:خوشبختانه آب استان هیچگونه مشکلی ندارد و سلامت آن تایید شده است.

عزیز خانی درپایان گفت: پیشگیری از سرطان امر بسیار مهمی است که اهالی رسانه  به عنوان همراهان حوزه سلامت باید سعی کنند در اشاعه روش‌های پیشگیری و مطالب آموزشی اهتمام بورزند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار