قزوین از استان‌های بحرانی در زمینه طلاق
کد خبر: 105206
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۵
کارشناس امور خانواده عنوان کرد:
شاخص : کارشناس امور خانواده قزوین  را از استان‌های بحرانی در زمینه طلاق دانست و گفت: متاسفانه در سال‌های اخیر آمار تکان دهنده‌ای از طلاق به دست آمده که بیانگر گسترش نارضایتی همسران از یکدیگر به صورت طلاق ظاهری یا عاطفی است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، خانواده‌های ایرانی این روزها درگیر معضلات زیادی هستند، از افزایش سن ازدواج و تمایل به تجردگرایی گرفته تا لذت جویی و تنوع طلبی، پیمان شکنی، نارضایتی از زندگی زناشویی، طلاق‌های عاطفی و آمار بسیار بالای طلاق.

طلاق یک مسئله اجتماعی و آسیبی جدی در جامعه‌ امروز است، اگر چه در فرهنگ و تاریخ ایران عمومیت نداشته، اما رشد سریع و پیامدهای عمیق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، قانونی و روانی دارای ابعاد مختلفی است که این امر بسیار نگران‌کننده است.

درواقع خانواده امروز در مرحله‌ای حساس و برزخی قرار دارد که به طور گسترده‌ای طلاق را تجربه می‌کند به ویژه آنکه در سال‌های اخیر آمار رشد طلاق با ارقام نگران‌کننده‌ای ازحد طبیعی فراتر رفته است.

download

طلاق‌ها در ۵ سال اول زندگی اتفاق می‌افتد

حجت‌الاسلام محمد جواد زهرایی کارشناس امور خانواده در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: اسلام توجه ویژه‌ای به مقوله خانواده دارد چراکه فضای توام با نشاط و رضایت خانواده موجب تربیت مناسب فرزندان و آرامش روانی همسران می‌شود.

وی با بیان اینکه داشتن خانواده‌ای متعادل نیازمند آموزه‌های دینی و روانشناختی صحیح است، افزود: متاسفانه در سال‌های اخیر آمار تکان دهنده‌ای از طلاق به دست آمده که بیانگر گسترش نارضایتی همسران از یکدیگر به صورت طلاق ظاهری یا عاطفی است.

کارشناس امور خانواده عنوان کرد: سال گذشته ۱۶۳هزار طلاق در کشور رخ داده است که از این تعداد، ۱۴۶هزار طلاق مربوط به خانواده‌های شهری و ۱۷هزار سهم خانواده‌های روستایی بوده است.

زهرایی ادامه داد: تهران، خراسان رضوی، اصفهان، آذربایجان شرقی و  مازندران استان‌هایی هستند که بیشترین آمار طلاق را به خود اختصاص داده‌اند.

این کارشناس خاطرنشان کرد: بیشترین ترکیب سنی طلاق در سال گذشته ۳۰ تا ۳۴ سال برای مردان و ۲۵ تا ۲۹ سال برای زنان بوده است که این ترکیب در سال ۹۳ بین مردان ۲۵ تا ۲۹ سال و ۲۰ تا ۲۴ سال بین زنان بود که بالا رفتن سن ازدواج را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه بیشتر طلاق‌ها در ۵ سال اول زندگی اتفاق افتاده است، گفت: اکثر زوجینی که طلاق گرفته اند کمتر از یک سال با هم زندگی کرده‌اند.

قزوین از استان‌های بحرانی در زمینه طلاق است

کارشناس امور خانواده بیان کرد: اگر میانگین نسبت ازدواج به طلاق را در کشور بررسی کنیم هر ۳/۴ ازدواج یکی به طلاق می‌انجامد یعنی در ازای هر ۴ ازدواج یک طلاق ثبت شده است.

زهرایی اضافه کرد: بیشترین طلاق‌ها در پایتخت بوده که از هر۲/۸ ازدواج یک طلاق رخ داده و این میزان در استان قزوین از هر ۳/۹ ازدواج یک طلاق بوده است.

این کارشناس ضمن اینکه قزوین را از استان‌های بحرانی در زمینه طلاق می‌داند افزود : استان‌های سیستان و بلوچستان، ایلام، یزد و چهار محال و بختیاری کمترین طلاق را داشته اند.

وی تصریح کرد: متلاشی شدن یک خانواده آسیب‌های جدی به دنبال دارد که فرزندان طلاق، والدین زوجین و خود زوجین که از هم جدا شده‌اند را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کارشناس امور خانواده با بیان اینکه طبق تحقیق‌ها ۵۰ آسیب برای طلاق شناسایی شده است، گفت: طلاق، آسیب‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و بهداشتی را در خانواده و جامعه به دنبال دارد.

زهرایی تشرح کرد: ترس از تنهایی، افسردگی و منزوی شدن زوجین، گسترش فحشا و تن دادن به ازدواج‌های خارج از عرف به جهت اینکه زوجین بخصوص زنان در اثر جدایی موقعیت‌های ازدواج مناسب را از دست می‌دهند از جمله معضلاتی است که گریبان‌گیر خود زوجین می‌شود.

۲۸۳۹۴۰_۹۰۰

فرزندان طلاق از تربیت صحیح محروم می‌شوند

این کارشناس با اشاره به مشکلات فرزندان طلاق توضیح داد: مشکلات روحی و روانی در اثر اختلافات والدین، بزهکاری وجرائم فرزندان طلاق به دلیل تک والدی شدن و محروم شدن از تربیت صحیح و کامل معضلاتی است که بچه‌ها پس از طلاق پدر و مادر با آن مواجه می‌شوند.

وی در همین زمینه یادآورشد: فرزندان دختر خانواده به دلیل جدایی والدین و نداشتن پشتیبان و تکیه‌گاه مجبورند به ازدواج زود هنگام تن دهند.

کارشناس امور خانواده در ادامه گفت: خانواده‌های زوجین علاوه‌بر اینکه فشارهای مالی زیادی را تحمل می‌کنند، تعادل روحی خود را از دست داده و همچنین در ازدواج دیگر فرزندان خانواده اختلال ایجاد می‌شود.

زهرایی در ادامه آسیب‌های اقتصادی طلاق گفت: وقتی مادر پس از طلاق سرپرست خانواده می‌شود به دلیل فشارهای مالی مسئله تکدی‌گری و کودکان کار و دختران فراری پیش می‌آید.

وی با اشاره به آسیب‌های اقتصادی که طلاق در پی دارد عنوان کرد: امروزه به دلیل سبک زندگی تجمل‌گرایی و اسراف گرایانه‌ای که رواج پیدا کرده است معمولا ازدواج‌ها با هزینه‌های سنگین برگزار می‌شود.

کارشناس امور خانواده ادامه داد: متاسفانه این ازدواج‌ها کم‌تر از یک سال منجر به طلاق شده و پرداخت مهریه‌های بار مالی جدیدی روی دوش جوانان گذاشته و از طرفی زنان سرپرست خانوار برای تامین معیشت نیازمند شغل شده و گاهی مجبور می‌شوند در محیط‌های نامناسب قرار بگیرند.

پایین بودن آستانه تحمل زوجین عامل اصلی طلاق‌های امروز است

این کارشناس با بیان اینکه امروزه جدی‌ترین مساله در میان زوج‌های جوان پایین بودن آستانه تحمل است، افزود: متاسفانه با شیوع قبح زدایی از طلاق ، شاهدیم که با کوچک‌ترین و غیرمنطقی‌ترین دلایل زوجین تصمیم به طلاق می‌گیرند.

زهرایی خاطرنشان کرد: از دیگر آسیب‌های طلاق، مسائل مربوط به حوزه بهداشت است؛ بیماری‌های مقاربتی مانند ایدز، هپاتیت و…که در اثر روابط غیر‌ ضابطه‌مند جنسی گریبان‌گیر برخی از زوجین طلاق شده، مشکلاتی را به همراه دارد.

images

جشن‌های طلاق ارمغان شبکههای خانمان سوز ماهواره‌ای است

این کارشناس تصریح کرد: متاسفانه با شیوع طلاق، شاهد برگزاری مراسم نامبارک جشن طلاق نیز هستیم که ارمغان برخی از شبکه‎های خانمان‌سوز ماهواره ای و شبکه های اجتماعی است.

زهرایی ادامه داد: این پدیده در تهران و شهرهای بزرگ در حال گسترش است که در ادامه قبح زدایی از طلاق طراحی شده و به جوانان القاء می‌شود.

وی دلیل جشن‌های طلاق را در این دانست که جای کار زشت با کار زیبا عوض شده و گفت: زوج‌های جوان با کوچک‌ترین مشکل به راحتی از هم جدا شده و عمق فاجعه جایی است که این اقدام را نشانه فرهنگ بالا می‌دانند.

کارشناس امور خانواده در پایان بیان کرد: با توجه به آسیب‌هایی که برشمرده شد ، باید هشدار بدهیم که عدم توجه مسئولین به مسئله طلاق آسیب‌ها و هزینه‌های سنگین اقتصادی، فرهنگی و سیاسی را در پی دارد.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار