قزوین از نظر تولید پسته رتبه سوم کشور را دارد
کد خبر: 115327
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۳
در دومین جشنواره پسته مطرح شد؛
شاخص : دبیر برگزاری دومین جشنواره پسته بویین زهرا گفت: استان قزوین از نظر تولید پسته در رتبه سوم کشور و از نظر مرغوبیت در جایگاه نخست قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، نادری در دومین جشنواره پسته بویین زهرا که در روستای خونان برگزار شد، اظهار کرد: ارتقاء کیفی و کمی محصولات کشاورزی از دستاوردها و نتایج به کارگیری الگوهای مناسب، یافته های علمی و دانش نوین است.

دبیر برگزاری جشنواره پسته با بیان اینکه از چهار هزار و ۵۰۰ هکتار باغ پسته بارور در استان ۸۵ درصد آن در بویین زهرا قرار دارد، افزود: کشاورزان بویین زهرایی سه هزار و ۸۰۰ هکتار باغ پسته دارند که سالانه حدود سه هزار تن محصول برداشت می کنند.

نادری اعلام کرد: ارقام موجود پسته در این شهرستان به دو دسته داخلی و خارج استانی تقسیم می شود که ارقام محلی آن پسته قرمز، سفید، کال خندان، کله بزی، بقالی و تجاری و ارقام خارج استانی هم رقم اوحدی، اکبری، احمدآقایی، کله قوچی، خنجری است.

وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد پسته بویین زهرا از ارقام بومی شامل قرمز پسته، کال خندان، خنجری و آق پسته است، خاطرنشان کرد: استان قزوین از نظر تولید پسته در رتبه سوم کشور و از نظر مرغوبیت در جایگاه نخست قرار دارد.

روح الله بابایی صالح نماینده بویین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی هم در این جشنواره، پسته را از محصولات استراتژیک منطقه یاد کرد و خواستار برنامه ریزی برای صادرات شد.

انتهای پیام/ ۱۰۰۰/پ۲/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار