استعمال سیگار در قزوین به سنین ابتدایی رسید
کد خبر: 101704
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۷
کارشناس مسئول بیماری‌های غیرواگیر:
شاخص : کارشناس مسئول بیماری‌های غیرواگیر استان با اشاره به اینکه قزوین رتبه چهارم مصرف سیگار کشور را دارد، گفت: متاسفانه استعمال سیگار در استان قزوین امروزه به سنین ابتدایی رسیده است.

به گزارش خبرنگار سلامت شاخص، طبق شواهد به دست آمده در سال‌های اخیر گرایش به مصرف سیگار در بین افراد جامعه و به خصوص جوانان گسترش روز افزونی داشته است.

 ۸۴ درصد سیگاری‌ها در کشورهاى در حال توسعه زندگی می‌کنند و جالب‌تر آن است که بدانیم حتی در کشورهاى توسعه یافته نیز طبقات پایین جامعه بیشترین مصرف سیگار را دارند که بیشترین بار اقتصادى و بهداشتی سیگار را بر دوش می‌کشند.

این آمار گوشه‌اى از جدیدترین گزارش سازمان بهداشت جهانی است که به مناسبت ۳۱ ماه می (روز جهانی بدون سیگار) منتشر شده است.

بدین ترتیب سیگار با گسترش فقر چرخه‌اى را ایجاد کرده که در دنیاى امروز ، روز به روز مستحکم‌تر شده و از مرکز به پیرامون در جهان معاصر در حال تکرار است.

خبرنگار سلامت شاخص، برای بررسی این موضوع در استان قزوین به گفت و گو با دکتر راحله صادق  کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی قزوین پرداخته است.

hhh464

قزوین رتبه چهارم مصرف سیگار در کشور را دارد

صادق با بیان اینکه یک فرد سیگاری ۱۳ سال از عمر خود را به علت مشکلات و بیماری‌های ناشی از استعمال سیگار از دست می‌دهد اظهار کرد: بر اساس آخرین پیمایش کشوری سال ۱۳۸۹ در استان قزوین نزدیک به ۲۵ درصد از مردان روزانه سیگار می‌کشند.

وی افزود: طبق آخرین پیمایش عوامل خطر که در سال ۸۹ گزارش شده، ۱۳ درصد افراد قزوینی سیگار می‌کشند و درصد مصرف خانم‌ها در همین سال یک درصد برآورد شده است.

کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر با اشاره به اینکه قزوین رتبه چهارم مصرف سیگار در کشور را دارد ادامه داد: سیگار جزء مواد دخانی محسوب می شود و حاوی ۴۰۰ ماده سمی است که ۴۰ مورد از این مواد سرطان‌زا بوده به طوری که ۳۰ درصد کل سرطان‌ها نشات گرفته از سیگار هستند.

این کارشناس با بیان اینکه ابتلا به سرطان در افراد سیگاری ۱۰ تا ۲۰ برابر افراد عادی است، اضافه کرد: از هر ۱۷ نفری که در دنیا می‌میرند یک نفر به علت سرطان ناشی از سیگار جان خود را از دست می‌دهد.

۹۰ درصد مبتلایان به سرطان ریه سیگاری هستند

وی  با بیان اینکه ۹۰ درصد افرادی که سرطان ریه دارند سیگاری هستند، تشریح کرد: حدود ۷۰درصد برونشیت‌های مزمن ریوی معمولاً در افراد سیگاری رخ می دهد و ۲۵ درصد سایر بیماری‌های ریوی مرتبط با سیگار هستند.

کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر در ادامه گفت: سیگار به جز بیماری‌های ریوی و سرطان‌ها روی سایر اعضا و دستگاه‌های بدن تاثیر می‌گذارد و موجب تغییر رنگ، تیرگی و چین و چروک‌های پوست می‌شود زیرا سیگار آنتی اکسیدان‌ها و مواد مفید برای سلامت پوست را از بین می‌برد.

صادق با اشاره به اینکه سیگار به علت ایجاد تغییر روی تارهای صوتی، موجب گرفتگی صدا می‌شود، افزود: همچنین سیگار موجب فساد دندان‌ها و منجر به تغییر رنگ لب‌ها و پوست دهان می‌شود از طرفی سرطان‌های مهمی همچون سرطان لب، حنجره، زبان و حفره دهانی را به وجود می‌آورد.

این کارشناس خاطرنشان کرد: التهاب و زخم‌های معده و روده از جمله بیماری‌های دستگاه گوارش در اثر استعمال سیگار است و سرطان‌های دستگاه گوارش شامل معده، مری و روده بزرگ است.

وی با بیان اینکه سیگار در کارکرد غدد اصلی بدن مانند تیروئید و لوزوالمعده اختلال ایجاد می‌کند، گفت: سیگار به دلیل تغییراتی بر روی دیواره عروق بدن موجب تصلب شراین و سفتی عروق شده که همین مسئله می‌تواند عامل بیماری‌های قلبی، عروقی و سکته‌های مغزی باشد.

rie2

استعمال سیگارخطر قطع اندام را به دنبال دارد

کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر توضیح داد: عروق بدن در اثر مصرف سیگار دچار اختلال و رگ‌ها بسته می‌شود و موجب بروز بیماری برگر، قطع اندام‌های تحتانی یا اندام‌های انتهایی بدن شده و انگشتان دست و پا، گوش و بینی را در گیر می کند.

صادق یادآور شد: سیگاری بودن خانم‌ها به دلیل شرایط جسمی متفاوت از آقایان و به عنوان عضوی که فرزندان از نظر عاطفی و جسمی به او وابسته هستند مشکلات بیشتری را در خانواده ایجاد می‌کند.

این کارشناس با اشاره به اختلالات روانی سیگار در فرایند فرزند آوری و همسرداری زنان، عنوان کرد: با توجه به دوره بارداری در خانم‌ها سیگار به طور مستقیم روی جنین اثر گذاشته و موجب مشکلاتی مانند به دنیا آمدن نوزاد کوچک و با وزن کم‌تر خواهد شد و عوارض تنفسی و مواد سمی را به جنین منتقل می‌کند که در سال‌های بعد منجر به  بروز بیماری‌های تنفسی در کودک می‌شود.

وی در ادامه گفت: ضرر دود سیگار در دسته اول به خود فرد و دسته دوم به اطرافیان می رسد و دود دسته سوم روی اشیاء اطراف فرد سیگاری می‌نشیند.

کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر تصریح کرد: دود دست دوم  به اندازه دود دسته اول تمام عوارض و بیماری‌ها ناشی از استعمال سیگار را به افراد دیگرمنتقل می‌کند.

صادق افزود: برخی از افراد سیگاری ادعا دارند که دچار سرطان و بیماری‌های ناشی از سیگار نمی‌شوند اما باید توجه داشت که عوامل سرطان زا در مدت زمان کافی و با مقدار کافی بروز می‌کند بنابراین هر چه فرد سال‌های بیشتری سیگار بکشد احتمال بروز سرطان بیشتر خواهد بود.

۱۵۵۴۲۴

مصرف سیگار در استان به سنین ابتدایی رسیده است

وی بیان کرد: علت یابی اینکه چرا جوانان به سمت سیگار جذب می‌شوند اهمیت بسزایی دارد لذا مشکلات عاطفی و روانی در جامعه می‌تواند از علل کشیده شدن جوانان به سمت سیگار باشد از طرفی باید دید سیگار با چه قیمتی در جامعه عرضه و توسط چه کسانی مصرف می‌شود.

کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر عنوان کرد: بر اساس آخرین پیمایش کشوری که در سال ۸۹ انجام شده سن متوسط مصرف سیگار در شهر قزوین ۱۹ سال اعلام شده اما متاسفانه طبق آمارهای امروز مصرف سیگار به سنین ابتدایی و دبستان کشیده شده و این نشانه کاهش سن مصرف سیگار در استان است.

صادق با بیان اینکه قیمت سیگار در کشور ما بسیار پایین‌تر از کشورهای همسایه و سایر کشورها است گفت: علت عمده این مسئله میزان پایین مالیات بر سیگار در کشور ایران است.

این کارشناس خاطرنشان کرد: متاسفانه قوانینی مرتبط با سیگار مانند منع استعمال دخانیات در مکان‌های عمومی و عدم فروش در سوپرمارکت‌ها و ممنوعیت فروش به افراد زیر ۱۸ سال در کشور ما رعایت نمی‌شود از این رو جوانان و نوجوانان به راحتی در معرض سیگار هستند.

وی ادامه داد: متاسفانه جوانان و نوجوانان امروزه از سیگار به عنوان یک ماده تفننی در مهمانی‌های دوستانه خود مصرف می‌کنند در حالی که بیش از ۷۰ درصد افراد سیگاری معتقدند مصرف‌های تفننی عامل اصلی سیگاری شدن آن‌ها بوده است.

این کارشناس یادآور شد: نیکوتین موجود در سیگار به شدت اعتیاد آور است و با یکی دوبار مصرف تفننی موجب می‌شود فرد تمایل به مصرف مجدد آن داشته باشد.

۲۷۲۷۲۶

سیگار منشا اعتیاد به دیگر مواد مخدر است

کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر با بیان اینکه سیگار منشا اعتیاد به دیگر مواد مخدر است، ابراز کرد: بسیاری از افراد به خصوص در سنین نوجوانی پس از مصرف سیگار کنجکاو می‌شوند ماده مخدر جدیدتری را امتحان کنند که شروعی برای ابتلاء آن‌ها به مواد اعتیادآور دیگر خواهد بود.

صادق با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی در کاهش مصرف سیگار، تاکید کرد: افراد ارزشی و الگو در جامعه مانند هنرمندان، ورزشکاران و افراد علمی اگر سیگار مصرف کنند قطعا در افزایش تمایل  مصرف در جوانان تاثیر بالا خواهد داشت.

این کارشناس تصریح کرد: فرد نباید به تنهایی اقدام به ترک کند زیرا نیکوتین ماده اعتیاد آوری است که سیستم بدن را دچار اختلال کرده و ترشح مواد نشاط آور را وابسته به نیکوتین می‌کند لذا ترک سیگار باید تحت نظر پزشک و با داروهای کمکی و روش های علمی صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: کلینیک‌های ترک اعتیاد و ترک سیگار متفاوت از هم هستند و باید دارای مجوز و زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی باشند لذا توصیه می‌شود از مراجعه به کلینیک‌های زیرزمینی خودداری شود چون موادی که برای ترک استفاده می‌کنند ممکن است اعتیاد جدیدی به وجود آورد.

صادق در پایان یادآور شد: در حال حاضر تنها یک کلینیک ترک سیگار در بیمارستان ولایت شهر قزوین وجود دارد که تحت نظر روانپزشک فعالیت می‌کند.

سخن آخر؛

طبق بررسی‌های انجام شده سیگار یکی از ابزارهایی است که شخص با مصرف آن دچار انواع بیماری‌ها، سرطان‌ها و در نتیجه مرگ تدریجی می‌شود که متاسفانه امروزه دامنه مصرف آن در کشور و استان قزوین به سنین پایین رسیده است.

استعمال دخانیات به خصوص سیگار و روزافزونی مصرف آن، تنها به زیان‌های بهداشتی و اقتصادی ختم نمی‌شود بلکه مشکلات و آسیب‌های اجتماعی متعددی را به دنبال دارد.

امید است؛ بررسی معضلات و مضرات سیگار متصدیان امور را بر آن بدارد تا تدابیری جهت رفع یا کاهش این معضلات بیاندیشند چراکه جوانان به عنوان سرمایه‌های انسانی با ارزش کشور محسوب می‌شوند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار