آمریکا پشت پرده شهادت شیخ النمر است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 88957
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۴ - ۷:۴۴
کارشناس مسائل سیاسی:
شاخص : کارشناس  مسائل سیاسی با اشاره به اینکه آمریکا پشت پرده شهادت شیخ النمر است، گفت: قطع رابطه عربستان با ایران  از لحاظ سیاسی و صنعتی  برد جهانی چندانی ندارد.

محمد رجبی دهکی کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار سیاسی شاخص، با اشاره به اقدام عربستان در شهادت شیخ النمر اظهار کرد: عربستان به پشتیبانی از آمریکا دست به چنین جنایتی زد، پشت پرده تمااین جنایات‌ها قدرت‌های غربی قرار دارند.

وی با بیان این‌که شیخ نمر همواره در راستای اصلاح جامعه خود تلاش می کرد، گفت: آیت الله نمر به روند حکومت آل سعود اعتراض داشت و در برابر ظلم خاندان آل سعود نه تنها در حمایت از شیعیان بلکه همه کسانی که در عربستان زیر سلطه آل سعود هستند اعتراض داشت.

این کارشناس سیاسی با اشاره به اینکه آل سعود به دنبال فرصتی بر ای از میان برداشتن این روحانی مجاهد بود، افزود: دولت عربستان با این اقدام شکست خود را در کشورهای سوریه، لبنان، عراق و یمن رقم زده است.

رجبی دهکی با بیان اینکه در بیشتر فتنه های منطقه از آل سعود ردپایی وجود دارد، گفت: آل سعود به دنبال کینه‌ورزی است چراکه میخواهند اختلافات بین شیعه و سنی را جریحه دار کرده تا بتوانند روابط بین ایران و کشورهای دیگر منطقه را بر هم بزنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: عربستان و چند کشور حاشیه خلیج فارس در روند پیشرفت کشور تاثیرگزار نیستند بنابراین قطع رابطه کردن آن‌ها با ایران از لحاظ سیاسی و صنعتی برد جهانی چندانی ندارد.

این مدرس دانشگاه افزود: شاید در قطع رابطه با کشورهای منطقه مسائلی ناچیزی رخ دهد اما در برنامه های کشور نمی‌تواند موثر باشد اما در مشوش کردن افکار جهان بی تاثیر نیست که باید با حفظ انسجام داخلی در ایران از ایجاد تشویش جلوگیری کنیم.

رجبی دهکی با اشاره به اوضاع منطقه بعد از توافق برجام گفت: با توجه به بد عهدی های آمریکا نباید به تعهدات آنها دلخوش بود، غربی‌ها به تعهدات خود پای بند نبوده و همواره به دنبال برهم زدن آن هستند .

وی در خصوص حمله عربستان به سفارت ایران در یمن تصریح کرد: عربستان همواره به دنبال مخالفت و  راه انداختن جنگ نیابتی است، هدف اصلی این کشور از عدم همکاری با کشورهای دیگر در اوپک در ضربه زدن به انقلاب اسلامی ایران بود .

این مدرس با بیان اینکه تاکنون عربستان موفق به ضربه زدن به ایران نشده است، خاطرنشان کرد: طبق توافقات در جنگ نیابتی حمله به کشور مستقل ممنوع است و عربستان به دنبال بهانه ای بود تا بتواند از بحث اشغال سفارت عربستان در ایران به نفع خود استفاده کند.

وی ادامه داد: متاسفانه اقدامات بعضی افراد در داخل با افکار آل سعود مطابقت دارد؛ حمله بعضی ها به سفارت عربستان در مشهد و تهران کار عاقلانه ای نبود و شاید بهتر بود از راه های دیگر اعتراض به جنایت های عربستان انجام شود.

رجبی دهکی در پایان تاکید کرد: نه تنها ملت ایران بلکه هر انسان آزاده و حتی غیر مسلمان به کشته شدن انسانی مظلوم معترض می‌شود حال آنکه شیخ نمر انسانی دیندار و آزادی‌خواه بود.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار