قومیت‌گرایی و سیاسی‌بازی گریبان‌گیر اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین/ فرهنگیان از بی‌تدبیری مدیران رنج می‌برند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 163069
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۹:۳۹
رئیس کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین عنوان کرد
شاخص : رئیس کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین گفت: انتصاب مدیران در کلیه سطوح اداره کل آموزش و پرورش قزوین بر اساس قومیت‌گرایی و خویشاوند سالاری است.

محمدرضا بهنام نژاد رئیس کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین در سال ۱۳۷۷ فعالیت خود را آغاز کرد و انجمنی صنفی، علمی و غیر سیاسی است.

وی افزود: کانون با ایجاد وحدت و هم بستگی بین فرهنگیان سعی در فراهم نمودن زمینه‌های مشارکت آن‌ها در تصمیم گیری‌های آموزش و پرورش دارد.

رئیس کانون صنفی فرهنگیان قزوین بیان کرد: کانون‌ها خواهان ایجاد عدالت در برخورداری از حقوق مادی و معنوی بین معلمان و سایر کارکنان دولت هستند.

بهنام نژاد عنوان کرد: کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین ارتقاء سطح علمی دانش آموزان و حق برخورداری آنان از آموزش‌های باکیفیت را از اهداف خود قرار داده است.

وی یادآور شد: همه معلمان و متخصصان امر آموزش که شاغل در آموزش و پرورش هستند می‌توانند به عضویت کانون صنفی در بیایند.

حدود ۲۲ هزار فرهنگی شاغل و بازنشسته در استان وجود دارد

بهنام نژاد تشریح کرد: استان قزوین در حال حاضر دارای حدود ۲۲ هزار فرهنگی شاغل و بازنشسته است که تمام تلاش ما عضویت و حضور حداکثری آن‌ها در کانون صنفی فرهنگیان می‌باشد.

رئیس کانون صنفی فرهنگیان قزوین افزود: آموزش و پرورش با کیفیت یکی از عوامل توسعه کشورهاست؛ کیفیت پایین آموزش و مطالبات برآورده نشده فرهنگیان معضلی ریشه‌دار است.

وی با بیان اینکه مشکلات فرهنگیان چندین دهه است که وجود دارد و برطرف نشده گفت: تمام دولت‌ها در برخورد با مطالبات معلمان به یک شیوه عمل کرده‌اند.

بهنام نژاد افزود: مطالبات و مشکلات فرهنگیان را به طور کلی می‌توان به دو دسته مالی، حقوقی و بودجه‌ای آموزش و پرورش و کیفیت پایین آموزش و نامتناسب بودن آموزه‌ها با نیازهای دانش آموزان تقسیم کرد.

رئیس کانون صنفی فرهنگیان قزوین تصریح کرد: مهمترین دغدغه فرهنگیان در مورد مطالبات مالی، عدم اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری است.

وی در ادامه گفت: اجرای طرح رتبه‌بندی فرهنگیان نیز می‌تواند کمکی در جهت بهبود معیشت فرهنگیان باشد.

طرح رتبه‌بندی فرهنگیان به فراموشی سپرده شد

بهنام نژاد خاطرنشان کرد: بطحایی وزیر آموزش و پرورش در نخستین مصاحبه‌های خود بعد از تصدی وزارت، اجرای طرح رتبه بندی معلمان به شیوه جدید را یکی از برنامه‌های اصلی خود برشمرد.

وی با بیان اینکه قرار بود پیش‌نویسی از اجرای طرح رتبه بندی معلمان در سال جدید به مجلس ارائه شود گفت: این پیش نویس تهیه نشد و بودجه آموزش و پرورش در سال ۹۷ ظرفیت اجرای طرح را ندارد و عملا به فراموشی سپرده شد.

رئیس کانون صنفی فرهنگیان قزوین توضیح داد: هزینه‌هایی همچون مهدکودک فرزندان فرهنگیان، لباس خدمتگزاران، فوق العاده نوبت دوم مدیران مدارس، بخشی از بیمه تکمیلی کارکنان از مطالبات عقب افتاده است.

وی اضافه کرد: بخشی از خرید خدمات و برون‌سپاری هنرستان‌ها، هزینه‌های جاری اداری نواحی و مناطق، حق الزحمه یکساله راهبران آموزشی و سنوات ارفاقی ۹ ساله معلمان استثنایی بخش دیگری از مطالبات است.

شفافیت مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان دیده نمی‌شود

بهنام‌نژاد با اشاره به عدم شفافیت مالی صندوق ذخیره و پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۹۶ گفت: سرانه و تغذیه مدارس شبانه روزی، شیر و سرانه مدارس بخش دیگری از مشکلات فرهنگیان را تشکیل می‌دهد.

وی عنوان کرد: ۶ ماه مطالبات حق التدریس سال تحصیلی ۹۷-۹۶، هزینه سفر از سال ۹۰، یارانه مسکن، حق ماموریت چندین ساله و حق امتحانات از سال ۹۵ از دیگر مشکلات قشر فرهنگیان است که لزوم پیگیری جدی مسئولان را طلب می‌کند.

رئیس کانون صنفی فرهنگیان قزوین با اشاره به کیفیت آموزش در مدارس گفت: متاسفانه خروجی‌های این نظام آموزشی پس از اتمام تحصیل به مهارت مناسب و شایسته‌ای برای ورود به بازار کار دست پیدا نمی‌کنند.

۶ هزار نفر بازنشسته فرهنگی در استان قزوین وجود دارد

بهنام‌نژاد با بیان اینکه ۶ هزار نفر بازنشسته فرهنگی در استان قزوین وجود دارد ابراز کرد: بازنشستگان خواهان رفع تبعیض میان فرهنگیان و سایر کارمندان هستند اما با گذشت ۱۱ سال از تصویب این قانون، متاسفانه دولت‌ها از اجرای آن سر باز می‌زنند.

وی با اشاره به اینکه همترازی حقوق بازنشستگان کشوری و فرهنگیان مطالبه دیرینه قشر بازنشسته است تصریح کرد: با توجه به تورم و رکود حاکم بر اقتصاد، حقوق بازنشستگان کشوری و فرهنگیان کفاف زندگی آنان را نمی‌دهد.

رئیس کانون صنفی فرهنگیان قزوین افزود: حتی برخی از بازنشستگان فرهنگی با حقوق ماهی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان روزگار را به سختی می‌گذرانند.

حقوق بازنشستگان هیچ تناسبی با هزینه‌های آنان ندارد

وی ادامه داد: حقوق فعلی بازنشستگان هیچ تناسبی با هزینه‌های آنان ندارد و دولت و مجلس باید تمهیداتی از قبیل همترازی و افزایش متناسب حقوق با تورم و اجرای قانون خدمات کشوری را در برنامه‌های خود قرار دهد.

بهنام‌نژاد تشریح کرد: وزارت آموزش و پرورش در جهت جبران کمبود نیرو از نیروهای حق التدریس استفاده می‌کند که با مشکلاتی مواجه هستند.

رئیس کانون صنفی فرهنگیان قزوین افزود: گلایه همیشگی معلمان حق التدریس، پایین بودن حقوق در مقابل مدرک تحصیلی و مهارت و عدم امنیت شغلی این نیروها است و همین حقوق اندک هم ماه‌ها به تعویق می‌افتد.

وی بیان کرد: خوشبختانه مطالبات حق‌التدریس‌ نیروهای آزاد و سرباز معلم به طور کامل‌ پرداخت شده است اما مشکل نیروهای بسته‌های حمایتی و عدم دریافت مطالبات مزدی همچنان به قوت خود باقی است.

بهنام‌نژاد ادامه داد: دغدغه دیگر این معلمان عدم همخوانی ساعات تدریس و ساعت بیمه شدن آن‌ها از سوی کارفرمایان است و شاید گاهی نامی از آن‌ها در لیست بیمه مدارس وجود نداشته باشد و جایگزین آن‌ها، فرزندان اقوام و آشنایانی هستند که خود حق بیمه را به موسسان پرداخت می‌کنند.

رئیس کانون صنفی فرهنگیان قزوین با اشاره به نقش مدیریت در پیشبرد اهداف سازمان گفت: آموزش و پرورش استان در برخی زمینه‌ها از جمله تجهیز و تکمیل درمانگاه فرهنگیان شهر قزوین، ساخت اردوگاه‌های تفریحی، دانش آموزی موفقیت‌هایی داشته است اما در حوزه مدیریتی ضعف‌هایی مشاهده می‌شود که مورد نقد قرار می‌گیرد.

معیار انتصاب‌ مدیران در آموزش و پرورش قزوین قومیت‌گرایی است نه شایسته‌سالاری

وی تشریح کرد: در انتخاب مدیران و انتصاب‌های اداراه کل آموزش و پرورش قزوین در سطوح و مناطق مختلف شاهد قومیت سالاری و خویشاوند سالاری به جای شایسته سالاری هستیم.

بهنام نژاد ادامه داد: انتصاب کارشناسان اداره در سمت مدیریت مدارس برای برخورداری از حق مدیریت در دو سال آخر خدمت و بی‌توجهی در شایسته سالاری در این انتصاب‌ها از معضلات موجود در آموزش و پرورش قزوین است.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش قزوین باید از امور تبلیغاتی و ارائه آمارها و گزارش‌های ساختگی بپرهیزد گفت: انتظار می‌رود که سازمان با ایجاد کمیته‌های مختلف جهت پیگیری مشکلات فرهنگیان در سطح استان اقدام کند.

آموزش و پرورش قزوین سیاست‌زده است

رئیس کانون صنفی فرهنگیان قزوین بیان کرد: شاهد نوعی سیاست‌زدگی و سفارش‌پذیری در آموزش و پرورش قزوین هستیم که باید اصلاح شود.

بهنام نژاد تاکید کرد: از آموزش و پرورش استان قزوین انتظار داریم با رسانه‌های محلی ارتباط موثری داشته باشد و وضعیت کنونی این سازمان را به درستی بیان کند.

وی با اشاره به عدم نظارت دقیق و تخصصی بر فعالیت‌های آموزشی مدارس دولتی و غیر دولتی در استان گفت: شاهد استفاده از رانت‌های خویشاوندی در مدارس از جمله مدارس بسته‌های حمایتی هستیم.

رئیس کانون صنفی فرهنگیان قزوین افزود: برنامه‌ریزی مناسب و بلند مدت جهت جذب منابع مالی مختلف برای رفع مشکلات سرانه مدارس دولتی در استان وجود ندارد.

آموزش و پرورش استان با کمبود نیرو مواجه است

بهنام نژاد با اشاره به کمبود نیروهای آموزشی در مدارس به ویژه مدارس خاص قزوین گفت: در بخش نیروهای مشاوره، ورزش و بهداشت در مدارس با توجه به آمار به ویژه در مناطق استان کمبودهایی داریم.

وی ابراز کرد: امیدواریم آموزش و پرورش استان قروین با استفاده از خرد جمعی و پذیرش نظرات منتقدان نسبت به رفع مشکلات اقدام جدی داشته باشد.

بهنام نژاد یادآور شد: تهیه و تجهیز سخت افزاری و نرم افزاری دفتر کانون، عضو گیری و صدور کارت شناسایی، برگزاری انتخابات اعضا هیات مدیره و بازرسین کانون و برگزاری روز معلم در سال ۹۶ و تقدیر معنوی از ۱۵ پیشکسوت صنفی از جمله فعالیت‌های کانون بوده است.

جامعه فرهنگیان دچار رخوت و ناامیدی از شرایط هستند

وی بیان کرد: کانون صنفی فرهنگیان قزوین در جهت انتقال مشکلات و درخواست‌های کتبی فرهنگیان به اداره کل و پیگیری آن‌ها اقدام کرده است.

رئیس کانون صنفی فرهنگیان قزوین عنوان کرد: امسال در شرایطی وارد روز معلم می شویم که رخوت و ناامیدی در شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی فرهنگیان مشاهده می‌شود که چالش جدیدی به دنبال دارد.

بهنام نژاد در پایان افزود: از این رو همه درخواست فعالان صنفی فرهنگیان بر این است که تصمیم گیرندگان کشور با درک درست شرایط، تدابیری اتخاذ کنند که این گسل بین فرهنگ و جامعه بیش از پیش عمیق‌تر نشود.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار