لاشه‌های طیور رها شده در هفت‌سنگان به آنفولانزا مبتلا نبودند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 158770
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۲
رئیس دامپزشکی شهرستان قزوین:
شاخص : رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین گفت: لاشه های طیور رهاسازی شده در هفت سنگان قزوین از لحاظ ابتلا به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان منفی بود.

دکتر عیسی یزدی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت شاخص، اظهار کرد: برنامه های عملیاتی و اجرایی در راستای پیشگیری از بروز برخی بیماری‌های دامی و به ویژه بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در دستور کار دامپزشکی قرار دارد و به صورت ادواری و  با انجام اقدامات ترویجی، تلاش در راستای ارتقای سطح دانش عمومی همشهریان در این ارتباط در جریان است.

وی افزود: علی رغم اطلاع رسانی های قبلی متاسفانه بعضاً شاهد اقداماتی غیر قابل قبول از سوی تعداد اندکی از دامداران و مرغداران در سطح شهرستان هستیم که قطعاً عواقب سوء بهداشتی در پی دارد.

این مسئول با اشاره به رها سازی حدود ۵۰۰ کیلوگرم تلفات مرغ در منطقه هفت سنگان قزوین ابراز کرد: کارشناسان اداره دامپزشکی شهرستان علی رغم فقدان ابزار و ادوات مکانیکی حمل و دفن لاشه ها صرفاً با استفاده از وسایل اولیه و نیروی کارگری در محل حاضر و تا پاسی از شب ضمن اخذ نمونه از تلفات و ارسال به آزمایشگاه مرجع دامپزشکی استان، نسبت به انجام عملیات و نظارت بر دفن بهداشتی تلفات و ضدعفونی کردن محیط اقدام گردید.

 یزدی خاطر نشان کرد: متاسفانه معدودی از واحدهای مرغداری که به لحاظ مدیریتی ضعیف بوده و اغلب نیز به صورت غیر مجاز اقدام به پرورش می­کنند، هنگام بروز تلفات در واحد پرورشی به جای اطلاع رسانی به ادارات دامپزشکی به منظور  پیگیری علت تلفات و درمان مناسب، اقدام به رهاسازی تلفات و لاشه های مرغ ها خود در سطح شهر و در نزدیکی منازل مسکونی می­کنند که قطعاً معضلات جدی در پی خواهد داشت.

وی در پایان با اعلام اینکه خوشبختانه بر اساس گزارش آزمایشگاه اداره کل دامپزشکی نتیجه آزمایشات به روش تشخیص مولکولی (PCR) بر روی نمونه های ارسالی منفی بوده است ، از کلیه پرورش دهندگان دام و طیور خواست: به مجرد وقوع تلفات غیر متعارف در واحد، نسبت به اطلاع رسانی به اداره دامپزشکی و یا ارسال پیام از طریق سامانه پیامکی ۵۰۰۰۱۵۱۲ اقدام نمایند و از سایر همشهریان نیز درخواست کرد در صورت مشاهده تلفات رها شده در حاشیه جاده ها و شهرها از طریق پل ارتباطی فوق موضوع را در اسرع وقت به اداره کل دامپزشکی استان اطلاع رسانی نمایند. 

انتهای پیام/ ۱۳۰۰/د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار