لایحه FATF راه تسلط بیگانگان بر اقتصاد کشور‌ را تسهیل می‌کند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 174341
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۶
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:
شاخص : نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نباید برای مسائل داخلی به قوانین بیگانگان متوسل شویم چراکه با اجرایی کردن برنامه‌ آن‌ها درواقع راه را برای تسلط و نفوذ دشمن باز خواهیم کرد.

حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شاخص، با اشاره موضوع تصویب لایحه FATF اظهار کرد: تعدادی از لوایح مرتبط با FATF در مجلس به تصویب رسیده و جهت تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شده است.

وی با بیان اینکه وظیفه نمایندگان در مورد لایحه FATF مشخص است افزود: اگر به قوانین مبارزه با پولشویی نیاز داریم باید در داخل کشور برای این موارد قانون‌گذاری کنیم.

موسوی لارگانی گفت: نباید برای مسائل داخلی به قوانین بیگانگان متوسل شویم چراکه با اجرایی کردن برنامه‌ آن‌ها درواقع راه را برای تسلط و نفوذ دشمن باز خواهیم کرد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: دولت در برنامه ششم موظف شده تا سامانه‌ای را تعریف کند که مردم بتوانند به آن دسترسی داشته باشند و از دریافتی‌های مسئولین نظام مطلع شوند.

اصرار دولت بر تصویب FATF تامل‌برانگیز است

این نماینده مجل اضافه کرد: تا کنون دولت حاضر نشده است این سامانه را که یک رویکرد داخلی دارد، اجرایی نماید؛ پس چرا امروز برای تصویب لایحه‌ای که اطلاعات کشور را در اختیار بیگانگان می‌گذارد اصرار می‌ورزد.

وی عنوان کرد: در روزهای اخیر شاهد بودیم طرحی به عنوان شفاف سازی را ۱۶۰ نفر از نمایندگان امضا کردند در حالی که متاسفانه ۵۲ نفر به آن رای موافق دادند و به نوعی با شفافیت مخالفت کردند.

موسوی لارگانی با بیان اینکه FATF ضربه سنگینی به کشور است افزود: وقتی عده‌ای در کشور حاضر نیستند مردم از اطلاعات مالی و عملکرد آن‌ها مطلع باشند چطور حاضر می‌شوند که کلیه برداشت‌ها، پرداخت‌ها و تراکنش‌های مالی ایران بلافاصله به صورت آنلاین در اختیار آمریکا قرار گیرد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با تصویب لایحه FATF دشمن اطلاعات مالی و اقتصادی کشور را زیر نظر خواهد داشت و جای تعجب دارد که بعضی‌ها برای تصویب این لایحه عجله می‌کنند و دولت هم به طور جدی پیگیر تصویب آن است.

وی با بیان اینکه دو لایحه پولشویی و پالرمو در صحن علنی مطرح شده و در شورای نگهبان در حال بررسی است افزود: هنوز کنوانسیونی در ارتباط با FATF در صحن علنی مطرح نشده است.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار