ایران جانبی

» لذت نجات جان انسان‌ها قابل مقایسه با هیچ دستمزدی نیست/ هر عملیات ممکن است آخرین دیدار با خانواده‌مان را رقم بزند
کد خبر: 207737
تاریخ انتشار: 3 اکتبر 2020 - 9:23
آتش‌نشان جوان قزوینی در گفت‌وگو با شاخص:
شاخص : آتش‌نشان جوان قزوینی گفت: می‌توان گفت آتش‌نشانی شغل نیست بلکه یک عشق است و کار در این حرفه سخت را هر فردی نمی‌تواند به راحتی انجام دهد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، همه مشاغل سختی‌های ویژه خود را دارند اما در این میان مشاغلی هستند که با جان افراد ارتباط تنگاتنگی دارد؛ آتش‌نشانان جهادگران بی‌ادعایی هستند که در کارشان از جان خود مایه می‌گذارند.

اگر به هیجان و نجات زندگی دیگران علاقه زیادی دارید، شغل آتش نشانی برای شما شغل مناسبی است، آتش‌نشانی یا اطفا حریق مجموعه اقداماتی است که برای مقابله با آتش به وسیله خاموش کردن، کنترل یا هدایت آتش‌های ناخواسته انجام می‌گیرد.

اهداف آتش‌نشانی حفاظت از سلامت افراد، جلوگیری از آسیب به اموال و حفاظت از محیط زیست است؛ در همه کشورها سازمان آتش نشانی وجود دارد که وظیفه مقابله با آتش، سوانح و حوادث مختلف را برعهده دارد و در ایران اولین سازمان آتش نشانی توسط روس‌ها در شهر تبریز ایجاد شد.

آتش‌نشانان افرادی هستند که از روز اولی که این شغل را انتخاب کرده‌اند پذیرفته‌اند که باید با آتش دست و پنجه نرم کنند.

یوسف برزگر جوان 35 ساله‌ قزوینی است که اکنون 13سال سابقه کار در آتش‌نشانی دارد.

در شغل آتش‌نشانی اگر عشق نباشد، قطعا درجا می‌زنیم

وی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، در خصوص نحوه ورود خود به سازمان آتش نشانی اظهار کرد: از سال 87 وارد این کار شدم که تقریبا اتفاقی بود؛ باتوجه به تنوع حوادث و حریق‌هایی که وجود دارد نیز می‌توان گفت آتش‌نشانی شغل نیست بلکه یک عشق است و کار در این حرفه سخت را هر فردی نمی‌تواند به راحتی انجام دهد.

برزگر افزود: زمانی که وارد این کار شدم مادرم استرس بسیاری داشت و به ویژه زمانی که در تلویزیون تصاویری مربوط به آتش‌نشانی را می‌دید، نگرانی و استرس او بیشتر می‌شد اما به دلیل علاقه‌ای که به کارم داشتم نیز سعی کردم تا خانواده‌ام را راضی کنم.

این آتش‌نشان جوان با بیان اینکه یکی از آیتم‌های اصلی برای ورود به سازمان، ورزشکاری بود، ابراز کرد: زمانی که فراخوان آتش‌نشانی به طور رسمی اعلام شد، با تست‌های انجام شده و آزمون ورودی مختلف موفق به ورود در این حرفه شدم.

وی بیان کرد: زمانی که وارد سازمان شدم مجرد بودم اما پس از مدتی که ازدواج کردم همسرم نه تنها مخالفتی با کارم بلکه مشوق اصلی من در این راه است و در هر موقعیتی که استرس و نگرانی زیادی برایم وجود داشته باشد، تمام سعی خود را می‌کند که هم‌پا و همدمم باشد.

همسرم همراه‌ترین رفیق روزهای سخت است

برزگر ادامه داد: شغل آتش‌نشانی به دلیل مواجه با صحنه‌های دل‌خراش، روحیات بسیار خاصی را می‌طلبد و افرادی که قصد دارند جزو این قشر کاری باشند باید روحیات قوی داشته باشند.

این آتش‌نشان جوان در خصوص سخت‌ترین موقعیتی که تا کنون در آن قرار گرفته است، گفت: خاطرات تلخ و شیرین بسیاری در سازمان ما وجود دارد و بخش قابل توجهی از آن حوادث دلخراشی است که در آن جان و مال مردم به خطر می‌افتد.

برزگر در خصوص یکی از خاطرات به یادماندنی خود، خاطرنشان کرد: تابستان تقریبا پنج سال پیش در پایگاه حضور داشتم که زنگ عملیات از طریق ستاد فرماندهی به صدا درآمد، این عملیات مربوط به محبوس شدن کودکی یک و نیم ساله در منزل بود که بعد از خارج شدن مادر برای چند دقیقه کوتاه از منزل، درب  بسته شده بود و کودک داخل خانه مانده بود.

وی افزود: زمانی که به محل عملیات رسیدیم، مادر این کودک دچار استرس شدیدی شده بود و به علت اینکه هر چه کودک را صدا می‌کردیم اما پاسخ نمی‌داد نیز نگرانی مادر او چند برابر شده بود.

این آتش‌نشان جوان ادامه داد: با استفاده از نردبان‌ کشویی وارد بالکن شدم و سپس به داخل منزل رفتم و پس از وارد شدن دیدم که آن دختربچه کیف شخصی مادر خود را برداشته و با وسایل آرایشی مشغول نقاشی کردن صورت خود شده که این صحنه جالب از آن کودک ماندگارترین خاطره در ذهن من است.

برزگر درباره روال کاری خود عنوان کرد: فعالیت در سازمان معمولا به صورت 24 ساعت کار و 48 استراحت است، طی 24 ساعتی که وارد آتش‌نشانی می‌شویم، تحویل وسایل آتش‌نشانی و چک کردن آن وسایل باید انجام شود و در هر شیفتی که ورود پیدا می‌کنیم با دستگاه‌هایی که جزو ملزومات است، دوره‌های بازآموزی را برگزار می‌کنیم و کاملا آماده‌باش در مرکز هستیم.

وی ادامه داد: فعالیت حوزه ما صرفا بحث خاموش کردن آتش سوزی نیست و در سازمان خدمات بسیار متنوعی مانند حوادث جاده‌ای، واژگونی خودرو، محبوس شدن در خودرو پس از تصادف و موارد بسیار دیگری انجام می‌دهیم.

این آتش‌نشان قزوینی بیان کرد: ملاک اصلی شغل آتش‌نشانی خدمت رسانی به شهروندان است اما موضوع امرار معاش در زندگی هر فردی مهم است که با توجه به سختی‌های این شغل و وارد شدن در صحنه‌های اضطراری که همه افراد از آن صحنه فرار می‌کنند اما حق و حقوقی که پرداخت می‌شود کمی در مضیغه است.

وی درباره توجه دولت به شغل آتش‌نشانی ابراز کرد: خوشبختانه طی یکی دوسال اخیر اتفاقات خوبی افتاد و بحث سختی کار و بازنشستگی پرسنل بعد از 20 سال کار، مورد تایید مجلس قرار گرفت و وعده‌هایی برای افزایش حق و حقوق داده شده که امیدواریم به سرانجام برسد.

برزگر گفت: موضوع آمادگی جسمانی یکی از ملاک‌های اصلی است که در آتش‌نشانان مد نظر است؛ لذا برای اینکه عملیات بهتری را داشته باشیم باید به ورزش‌هایی همچون فوتبال و والیبال بپردازیم به همین علت آتش‌نشانان معمولا کنار ایستگاه‌های آتش‌نشانی به چنین ورزش‌هایی مشغول می‌شوند.

شغل آتش‌نشانی روحیه فوق العاده بالایی را می‌طلبد

این آتش‌نشان جوان ابراز کرد: آمادگی جسمانی هر آتش‌نشان طی یک سال دو مرتبه مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر ضعفی در فرد وجود داشته باشد باید دوره‌های تخصصی بگذراند تا به آمادگی لازم برسد.

وی خاطرنشان کرد: در آتش‎نشانی‌ها زمانی طلایی برای رسیدن به عملیات مورد نظر تعیین می‌شود تا خدمت رسانی بهتری شکل گیرد؛ این زمان طلایی سه تا پنج دقیقه است بنابراین زمانی که مرکز حادثه ای را اعلام می کند باید همکاران سریع به محل اعزام شوند.

برزگر ادامه داد: همین سریع آماده شدن باعث می‌شود ضربان قلب یک آتش‌نشان بالا برود و استرس زیادی به او وارد شود، پس می‌توان گفت که یک آتش‌نشان علاوه‌بر خطر جسمی نیز از لحاظ روحی و روانی هم تحت تاثیر قرار دارد.

آتش‌نشان قزوینی گفت: شغل آتش‌نشانی روحیه فوق العاده بالایی را می‌طلبد اما همین که می‌توانیم به شهروندان خدمت رسانی کنیم لذتی دارد که با هیچ چیز دیگری حتی بحث مادی قابل مقایسه نیست.

وی تصریح کرد: با توجه به گسترش شهرها و ساخت ساختمان‌های بلند مرتبه طی سالیان آینده که مطمئنا معضل بزرگی برای شهر خواهد بود، این شرایط مستلزم این است که هر خانواده در منزل خود مجهز به تجهیزات و لوازم گسترده ایمنی باشد که تحقق این موضوع توجه مسئولین امر را می‌طلبد.

برزگر تاکید کرد: مدیران و ساکنین ساختمان‌ها باید اصول ایمنی و پیشگیری از آتش سوزی‌ها را رعایت کنند و خاموش کننده و جعبه‌های آتش‌نشانی در برج ها و ساختمان‌های بلند مرتبه وجود داشته باشد.

این آتشنشان جوان در پایان گفت: مردم باید موارد ایمنی را رعایت کنند تا اگر خدای نکرده اتفاقی افتاد بتوانند تا رسیدن نیروهای آتش‌نشانی، آتش را مهار کنند و از وقوع حوادث ناگوار جلوگیری شود.

انتهای پیام/ 1700

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار