ایران جانبی

» لزوم اصلاح آبیاری فضای سبز در قزوین/ بحران کم‌آبی نیازمند چاره‌اندیشی اساسی مردم و مسئولین
کد خبر: 97784
تاریخ انتشار: ۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۵
شاخص گزارش می‌دهد
شاخص : باید این امر را در نظر داشته باشیم که گذر از بحران کم‌آبی در کشور نیازمند چاره‌اندیشی اساسی و ارائه راهکارهای مناسب و آینده‌نگری علمی در این زمینه می‌باشد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، بی‌تردید آب همواره به عنوان یکی از عناصر اصلی حیات نقش مهمی را برای ادامه زندگی بشر ایفا می‌کند و همه مسئولین و حتی مردم موظف به صرفه‌جویی و استفاده بهینه از این موهبت الهی هستند.

در این راستا همه ارگان‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط با درج قوانین و نظارت ویژه به این موضوع می‌توانند برای خروج کشور از بحران کم‌آبی سازنده باشد.

با وجود مصوبه‌های شورای عالی آب مبنی بر عدم استفاده شهرداری‌ها از آب شرب در آبیاری شهری همچنان در برخی مناطق آب به صورت بی رویه آن هم در ساعت غیر معمول به هدر می‌رود و هیچ نظارتی نیز برای این موضوع وجود ندارد.

thumb2_17538

لذا در این خصوص با سید مهدی کاظمی مدیرعامل پارک‌ها و فضای سبز شهرداری به گفت و گو پرداختیم.

این مسئول، با اشاره به اینکه ۹۵ درصد از آب‌هایی که در قزوین جهت آبیاری فضای سبز استفاده می‌شود آب‎های غیرقابل شرب است، اظهار کرد: بیش از ۹۰ درصد فضای سبز شهری به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز است.

کاظمی افزود: آبیاری با روش‌های سنتی مانند شلنگ‌ها و تانکرها موجب هدر رفت آب و آلودگی هوا می‌شد ولی در سیستم تحت فشار این میزان به حداقل رسیده است.

مدیرعامل پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قزوین با اشاره به اینکه مقدار آبیاری متناسب با نیاز گیاه است، ابراز کرد: این سیستم‌ها به تایمر مجهز هستند تا در زمان مشخص شروع به کار و خاموش شوند.

وی در خصوص جداول نامناسب کنار این فضاها،عنوان کرد: رسیدگی به این بخش برعهده شهرداری است.

این مسئول با اشاره به اقدامات سازمان پارک‌ها و فضای سبز به مناسبت فرارسیدن سال جدید، ابراز کرد: حدود ۱۰ هزار متر مربع از بسترهای پارک‌ها و میادین شهر گل‌کاری فصلی انجام شده است.

کاظمی با اشاره به اینکه سیاست و برنامه‌های سازمان مربوطه وی از سوی شهرداری ابلاغ می شود، بیان کرد: سازمان تابع تصمیمات شهرداری مرکزی بوده و نمی‌تواند به صورت مستقل برنامه‌ای داشته باشد.

مدیرعامل پارک‌ها و فضای سبز شهرداری با بیان اینکه سازمان پارک‌ها و فضای سبز قزوین وظیفه زیباسازی و حفاظت از فضای سبز شهری را بر عهده دارد، افزود: اجرای برنامه‌هایی چون “عمو باغبان” برای آموزش کودکان به زبان ساده و هنری به منظور فرهنگ‌سازی در این سازمان صورت گرفته است.

وی یادآور شد: بخش عمده این فرهنگ‌سازی‌ها برعهده سازمان فرهنگی و ورزشی است که با برپایی برنامه‌های مختلف تحت عنوان “محله ما” سعی در مدیریت پسماندها و فضای سبز داشته است.

نکته پایانی

باید این امر را در نظر داشته باشیم که گذر از این بحران کم آبی نیازمند چاره اندیشی اساسی و ارائه راهکارهای مناسب و آینده‌نگری علمی در این زمینه می‌باشد.

توجه مسئولین به این بخش و مرتفع‌سازی مشکلات آن می‌توانند موجب حفظ سرمایه ملی، استفاده بهینه و جهت‌دار شدن مصارف آبی در کشور شود.

esraf (2)

نکته مهم اینکه ادامه روند مصرف غیراصولی از آب شرب ادامه حیات قریب به سه میلیارد نفر را در ۲۰۲۵ با مخاطره جدی روبرو می سازد لذا ما به عنوان یک کشور اسلامی که در آن اسراف را امر نا پسند می‌داند باید در استفاده صحیح از این نعمت الهی حرکت کنیم.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار