معماری ایرانی اسلامی در صنعت ساختمان عمیق‌تر شود
کد خبر: 101108
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹
رئیس سازمان نظام مهندسی عنوان کرد؛
شاخص : رئیس سازمان نظام مهندسی با اشاره به نقش معماری در صرفه‌جویی انرژی گفت: متاسفانه طبق آمارها نقش صنعت ساختمانی در مبحث 19 صرفه‌جویی انرژی تنها 6 درصد بوده که معماری در این زمینه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، علی فرج زاده‌ها در نخستین جشنواره بناهای ارزشمند معماری استان قزوین که امروز پنج‌شنبه ( ۹ اردیبهشت) در سالن آمفی‌تئاتر کتابخانه امام‌ خمینی(ره) این استان برگزار شد، با بیان اینکه معماری از رشته‌های اصلی حوزه صنعت ساختمان محسوب می‌شود اظهار کرد: معماری چند ویژگی منحصر به فرد دارد که آن را از سایر رشته‌های حوزه ساختمان مجزا می‌کند.

وی با اشاره به حضور تمام وقت متخصصان رشته معماری در ساختمان سازی افزود: شروع ساختمان‌‌سازی با دیدگاه معماران آغاز و در انتها هم با نظر آن‌ها به اتمام می‌رسد و به عبارتی ابتدا، میانه و انتهای پروژه به طور خاص در اختیار معماران قرار دارد در حالی که سایر رشته‌ها فقط در بخش میانی پروژه موثر هستند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ابراز کرد: از این جهت معماران انرژی، تخصص و وسواس بیشتری برای تولید یک ساختمان به عنوان یک محصول مهم صرف می‌کنند.

این مسئول گفت: معماری و سایر رشته‌های صنعت ساختمان از تخصص و تکنیکال کامل برخوردارند اما ویژگی که معماری را متمایز می‌کند این است که معماری یک هنر و ذوق است که اگر از آن جدا شود دیگر تاثیرگذاری در تولید بناهای معاصر نخواهد گذاشت.

فرج زاده‌ها اذعان داشت: هم راستا بودن رشته معماری با آموزه‌های دینی ویژگی انحصاری این رشته است که آن را از سایرین مجزا می‌کند؛ باید سعی کنیم این موضوع پررنگ‌تر شود.

وی یادآور شد: بر اساس سیاست‌های کلی معماری ایرانی اسلامی که از سوی مقام معظم رهبری در سال ۸۹ ابلاغ شده است باید در این راستا اقدامات لازم را در حوزه معماری و ساختمان سازی انجام دهیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی با اشاره به اهمیت تاثیرگذاری حوزه ساختمان از جمله معماری در بهینه سازی انرژی بیان کرد: متاسفانه طبق آمارها نقش رشته‌های ساختمانی در مبحث ۱۹ تنها ۶ درصد برآورد شده که معماری در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است.

این مسئول ادامه داد: اگر معماری نتواند نقش خود را به طور بهینه در زمینه صرفه جویی انرژی ایفا کند قطعا تلاش سایر رشته‌ها از جمله تاسیسات ساختمانی بی‌فایده خواهد بود که نظام مهندسی باید در این مسئله به طور جدی ورود کند.

 فرج زاده‌ها با اشاره به آئین‌نامه کنترل ساختمان مطرح کرد: وزارت راه و شهرسازی از ۶ ماه پیش آئین‌نامه‌ای را به استناد ماده ۳۳ در دستور کار خود قرار دادند.

وی در ادامه گفت: طی آئین‌نامه کنترل ساختمان نگرانی‌هایی در خانواده بزرگ مهندسین ایجاد شد که فعالیت مهندسین و حوزه مهندسین در آن کم رنگ دیده شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی گفت: این آئین نامه ۳ راس مهم در حوزه ساختمان از جمله وزارت کشور، شهرداری‌ها، راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی را مورد مخاطب قرار داده است.

این مسئول با اشاره به تلاش برای ارتقاء کیفیت ساختمان عنوان کرد: طی تعاملات با کمیسیون زیربنایی دولت و بازبینی دوباره آئین‌نامه کنترل ساختمان بخش قابل توجهی از وظایف نظام مهندسی استخراج و بازآفرینی شد که همچنان این جلسات ادامه دارد.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار