لزوم شناسنامه‌دار شدن سازمان مدیریت بحران برای رفع خلاء بودجه‌ای/ ۱۳هزار نفر در روزهای برفی استان مدیریت شدند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 157852
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۸:۱۰
مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین تاکید کرد
شاخص : مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین با بیان اینکه این سازمان اعتباراتی از خود ندارد گفت: باید با شناسنامه‌دارشدن سازمان مدیریت بحران در مجلس، خلاء بودجه‌ای رفع شود.

ایرج زاهدپور در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در روزهای برفی که پشت سر گذاشتیم اظهار کرد: استان قزوین دارای یک موقعیت استراتژیک از نظر جاده‌های مواصلاتی دارد.

وی افزود: خوشبختانه در هفته گذشته شاهد بارش نزولات آسمانی بودیم که جای شکر دارد اما یکی از مشکلاتی که استان قزوین با آن مواجه است بحث کولاک‌گیر بودن همه راه‌ها و وزش باد از سوی منطقه منجیل است که همه استان را فرا می‌گیرد.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین گفت: به علت کولاک و وزش بادهای شدیدی که در استان داشتیم همین موضوع موجب بسته شدن راه‌های اصلی و فرعی در زمان بارش برف طی هفته اخیر شد.

قزوین حدود ۶ گردنه برفگیر دارد

این مسئول ادامه داد: نزدیک به ۱۳ هزار نفر طی ۲ شب (شنبه و یکشنبه) در راه‌ها مانده بودند که توسط ارگان‌های مختلف از جمله اوقاف، شهرداری‌ها، هلال احمر و حتی خود مردم استان اسکان داده شدند.

وی بیان کرد: خوشبختانه تا روز دوشنبه ۹ بهمن ماه تمامی جاده‌های مواصلاتی استان بازگشایی شدند که در این عملیات بیش از ۷۰ دستگاه ماشین آلات راهداری به کارگیری شد.

زاهدپور با بیان اینکه در منطقه قزوین حدود ۶ گردنه برفگیر داریم ادامه داد: با برگزاری جلسات مدیریت بحران استان به ریاست استاندار قزوین، تصمیمات و تقسیم کار میان دستگاه‌ها به خوبی صورت گرفت و برنامه‌ها به اجرا درآمد.

این مسئول خاطرنشان کرد: نیروهای ارتش، سپاه و بسیج نهایت همکاری را با تمامی دستگاه‌ها داشتند و از همان ساعات اولیه برای کمک به در راه‌ماندگان و بازگشایی مسیرها اقدام کردند.

حدود ۵۶۹ کیلومتر طول جاده‌های آزادراهی و بزرگراهی استان قزوین است

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه بسیاری از هموطنانمان که در جاده‌ها بودند نکات ایمنی را رعایت نکرده و حتی تجهیزات اولیه از جمله لباس گرم، آذوقه، سوخت و زنجیر چرخ به همراه نداشتند.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین افزود: برف و کولاک یک عملیات سنگینی بود که همه دستگاه‌ها با اقدامی جهادی به میدان آمده و این بحران را در مدت زمان کوتاهی رفع کردند.

این مسئول تشریح کرد: حدود ۵۶۹ کیلومتر طول جاده‌های آزادراهی و بزرگراهی استان قزوین است و در طی چند روز برف و کولاک تقریبا ۵۰ مورد تصادف جزئی داشتیم اما هیچ مورد فوتی و یا خسارت جانی جدی نداشتیم.

ماشین‎آلات راهداری قزوین باید به روز شود

زاهدپور عنوان کرد: طی روزهای برفی در مناطق صعب العبور ۷ مورد خانم باردار توسط نیروهای امدادی هلال احمر به مراکز درمانی و بهداشتی انتقال یافتند.

وی با اشاره به سوخت رسانی به رانندگان در برف و کولاک افزود: ساعت یک بامداد روز یکشنبه هشتم بهمن ماه با توجه به کولاک شدیدی که بین اقبالیه و تاکستان حاکم بود، ۴ دستگاه نفتکش به همراه یک لودر را به طرف تاکستان راهی کردیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین ادامه داد: با توجه به اینکه مشکل سوخت در محدوده تاکستان و ضیاء آباد ایجاد می‌شد، توانستیم به صورت شبانه سوخت لازم را به این منطقه ارسال کنیم.

این مسئول با تاکید بر لزوم مجهزشدن استان قزوین به ماشین‌آلات و تکنولوژی روز در حوزه راهداری افزود: یکی از مسائلی که وجود دارد این است که باید در بحث تجهیز و به روز کردن ماشین آلات راهداری استان اقدام کنیم.

بیش از یک هزار نیرو در روزهای برفی فعالیت داشتند

زاهدپور خاطرنشان کرد: کاشت درخت در مسیرهای کولاک‌گیر یکی از راه‌‌های کنترل برف و کولاک در استان است که می‌توان برای آن برنامه جدی داشت.

وی بیان کرد: بیش از ۴۰۰ نیروی اداره راه و ۹۰۰ نفر از نیروهای هلال احمر استان قزوین در این چند روز فعالیت داشتند.

سازمان مدیریت بحران اعتبارات اختصاصی ندارد

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین با اشاره به میزان اعتبارات تخصیص یافته به این سازمان اظهار کرد: سازمان مدیریت بحران به طور اختصاصی هیچ نوع اعتباراتی ندارد و فقط براساس پروژه‌های انجام شده توسط دستگاه‌های اجرایی است که تعریف می‌شود.

این مسئول افزود: اعتبارات بین دستگاه‌ها تقسیم می‌شود برای مثال در سال ۹۵ فقط به خاطر وقوع سیل در اسفرورین اعتباراتی به دستگاه‌های متولی مانند بنیاد مسکن و اداره برق اختصاص یافت که ناچیز بود.

زاهدپور ادامه داد: هر ساله مشکلاتی از قبیل بحران آب و تامین آب در دستگاه‌های مختلف، سرمازدگی و خشکسالی در استاتن را برآورد و گزارش می‌کنیم که اگر به تصویب دولت برسد و اعتباراتب را ابلاغ کند فراخور آن به دستگاه‌های مربوطه تخصیص داده می‌شود.

شناسنامه‌دار شدن سازمان مدیریت بحران، خلاء بودجه‌ای را رفع خواهد کرد

وی تصریح کرد: امیدواریم با قانونمند شدن و تصویب قانونی سازمان مدیریت بحران در مجلس بتوانیم این خلاء بودجه‌ای را پر کنیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین در پایان عنوان کرد: با شناسنامه‌دار شدن سازمان مدیریت بحران به صورت قانونی قطعا این موضوع می‌تواند بیشتر کمک کند که بتوانیم از پتانسیل بودجه کشوری استفاده کنیم.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار