لزوم مشارکت دستگاه‌های اجرایی در راستای احیای حقوق عامه - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 167004
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۳
معاون فرهنگی رییس قوه قضایی عنوان کرد
شاخص : معاون فرهنگی رییس قوه قضایی گفت: دستگاه‌های اجرایی باید در راستای احیای حقوق عامه با دستگاه قضایی مشارکت داشته باشند و قوه قضاییه به تنهایی نمی‌تواند عهده‌دار این امر باشد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حجت‌الاسلام والمسلمین هادی صادقی معاون فرهنگی رئیس قوه قضائیه در نخستین همایش نقش دستگاه قضایی و رسانه در احیای حقوق عامه که در سالن جلسات دادگستری قزوین برگزار شد، با اشاره به اینکه ابعاد احیاء حقوق عامه به خوبی تبیین نشده است، اظهار کرد: احیاء حقوق عامه به عنوان دومین وظیفه دستگاه قضایی است که باید مورد توجه قرارگیرد.

وی با بیان اینکه قوه قضاییه به تنهایی نمی‌تواند عهده‌دار احقاق حقوق عامه باشد افزود: دستگاه‌های اجرایی باید در راستای احیای حقوق عامه با دستگاه قضایی مشارکت داشته باشند.

این مسئول بیان کرد: فلسفه وجودی دادستانی مربوط به جرم است و دادستان باید در جهت احیای حقوق عامه از این زاویه وارد شود.

معاون فرهنگی رئیس قوه قضائیه در خصوص موضوع دلالی، ارز و سکه گفت: در این موضوع دادستانی شان دخالت ندارند اما اگر موجب برهم زدن نظم و امنیت جامعه شود دادستانی در راستای احیاء حقوق عامه وارد خواهند شد.

وی تصریح کرد: ما نباید عناوین مجرمانه را زیاد کنیم بلکه باید یک نهضت کاهش عناوین مجرمانه تشکیل دهیم.

این مسوول با اشاره به اینکه حبس غیرانسانی‌ترین  مجازات است، ابراز کرد: حبس جز اینکه مجرم را مجازات می‌کند گریبان‌گیر بی‌گناهان زیادی مانند خانواده‌های آنان نیز خواهد شد.

صادقی خاطرنشان کرد: شان دادستانی کیفری است اما در امور دیگر نیز نیاز به احیای حقوق عامه داریم؛ همان طور که یک مدعی‌العموم در امور کیفری داریم باید یک مدعی‌العموم در امور حقوقی نیز داشته باشیم.

معاون فرهنگی رئیس قوه قضائیه با اشاره به نقش رسانه در اذهان عمومی گفت: رسانه‌ها باید تابع واقعیت باشند چراکه در جهان امروز بسیار تاثیرگذار هستند.

این مسئول خاطرنشان کرد: رسانه‌ها می‌توانند در امر حقوق عامه نقش داشته باشد چراکه در زمینه امنیت روانی جامعه بسیار قدرتمند هستند.

صادقی با اشاره به موج گرانی‌های اخیر حاکم در کشور ابراز کرد: بخشی از موج گرانی‌ محصول اقدامات رسانه‌های غیررسمی بود.

معاون فرهنگی رئیس قوه قضائیه در انتها گفت: آرامش مهمترین حقوق مردم است که رسانه‌ها در برقراری آن نقش مهمی دارند.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار