لفظ حکم خشن برای قصاص حرف دشمن است/ برخی رسانه‌ها آب در آسیاب دشمن می ریزند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 42640
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ۵:۲۶
دادستان قزوین در واکنش به اهانت سایت اصلاح طلب به حکم قصاص؛
شاخص : دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین با تاکید بر اینکه برخی رسانه‌ها آب در آسیاب دشمن می ریزند، تصریح کرد: فعالان رسانه‌ای باید بصیرت داشته باشند چراکه اطلاق قصاص به عنوان حکمی خشن؛ حرف دشمن است.

به گزارش شاخص، چندی پیش سایت وابسته به حزب به ظاهر اسلامی کار قزوین در یادداشتی اجرای حکم آسمانی قصاص را اقدامی خشن و برخاسته از نوعی خشونت حکومتی قلمداد کرد که در سال های اخیر در کشورمان رواج پیدا کرده است.

در همین راستا حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار شاخص، با اشاره به جایگاه قصاص در جامعه اسلامی اظهار کرد: در باور و اعتقاد دینی ما از قصاص به عنوان یک امر لازم و حیاتی نام برده شده است.

دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین با بیان اینکه به مقوله قصاص در نص صریح قرآن نیز اشاره شده است، اذعان داشت: اگر افراد بی‌قانون و بزهکار مردم را بکشند و در قبال آن قصاص صورت نگیرد این موضوع نسل بشریت را تهدید خواهد کرد و قصاص به عنوان یک دستور الهی می تواند عبرتی برای دیگران باشد.

صادقی نیارکی تصریح کرد: اگر کسی در جامعه اسلامی با قصاص مخالف باشد درواقع با اصول دین در تعارض است و با این تفکر پایبندی وی به احکام اسلامی زیرسوال می رود چراکه این موضوع چیزی نیست که به آسانی از کنار آن بگذریم.

خوشبختانه آمار قصاص در ایران بالا نیست

دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین گفت: خوشبختانه آمار قصاص در ایران بالا نیست و اکثر اعدام‌های دایره قضایی نیز مربوط به قاچاق مواد مخدر است.

وی با اشاره به تفاوت قصاص و اعدام توضیح داد: عمده موارد اعدامی که دشمن در تلاش است تا آن‌ها را پررنگ جلوه دهد به حوزه مواد مخدر مربوط می شود که دنیا نیز باید به تبعیت از ایران این روش مبارزه را اعمال کند تا با یک تلاش همگانی جلوی این بلای خانمان سوز گرفته شود.

صادقی نیارکی، جامعه بشری را در معرض بمباران مواد مخدر دانست و عنوان کرد: در مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر نباید اهمال صورت گیرد چراکه روزانه هزاران نفر به دام مواد مخدر گرفتار شده و با یک مرگ تدریجی به قتل می رسند.

وی افزود: کدام عقل و منطق می پذیرد در چنین فضایی که هزاران نفر به دست قاچاقچیان به مرگ می رسند؛ ساکت بایستیم و هیچ کاری انجام ندهیم؛ جدای از رویکرد اسلامی و در نگاه سایر کشورها نیز این غیرمنطقی است فردی را که هزاران نفر را در تیررس مرگ با مواد مخدر قرار داده رها کنیم.

دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین با بیان اینکه مواد مخدر با نسل انسان سر دشمنی دارد، ابراز کرد: همه باید در یک بسیج عمومی کمک کنند که دامنه مبارزه با مواد مخدر محدود نشود چراکه اگر دامنه این مبارزه محدود شود موجب تقویت افرادی است که در این حوزه فعالیت می کنند و به مصلحت جامعه انسانی نخواهد بود.

دستگاه قضایی در مقوله قصاص تابع اولیای دم است

این مسئول با اشاره به قصاص به عنوان حکمی حیات‌بخش خاطرنشان کرد: تصمیم‌گیری این موضوع طبق باور، اعتقادات، فقه و قانون به اولیای دم سپرده شده است و مطابق با این اصل ورثه مقتول بین دو امر صاحب اختیار هستند که قصاص را انتخاب کرده یا مسیر عفو را دنبال کنند.

صادقی نیارکی اذعان داشت: اگر اولیای دم خواستار اجرای حکم قصاص هستند ما نمی توانیم به نوع دیگری عمل کنیم و اگر ورثه مقتول به دنبال عفو و گرفتن دیه هستند دستگاه قضا نمی تواند بگوید قاتل رفتار بسیار خشنوت‌آمیزی داشته و باید قصاص شود.

وی اضافه کرد: البته از آنجایی که ما در یک جامعه اسلامی زندگی می کنیم و پایبند به آموزه‌های دینی هستیم اکثر قتل‌ها به رضایت و بخشش می انجامد.

۲۰۱۴۰۸۲۶۱۲۳۵۵۷-IMG13473027

دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین بیان کرد: بین قتل غیرعمد و قتلی که با تصمیم‌گیری قبلی و به طرز وحشیانه و خشونت‌ آمیزی صورت گرفته؛ تفاوت وجود دارد که گاهی جامعه هم انتظار ندارد در چنین پرونده‌هایی خانواده اولیای دم عفو و بخشش را دنبال کند و قصاص فرد بزهکار به یک مطالبه عمومی تبدیل می شود اما در این صورت هم باز اختیار با اولیای دم است چراکه طبق قانون؛ ورثه مقتول صاحب اختیار هستند.

این مسئول با بیان اینکه دستگاه قضایی هیچ‌گاه نظر خود را به اولیای دم تحمیل نمی کند؛ تصریح کرد: جامعه‌ای که می خواهد حیات خود را ادامه دهد نیازمند یک سری قوانین انتظام‌بخش است و در همین راستا باید مقابل کسی که به حقوق دیگران تعرض می کند؛ ایستاد.

صادقی نیارکی گفت: چطور می شود از فردی که مورد ظلم قرار گرفته دفاع نکنیم و بگوییم قصاص حکم خشنی است؛ نمی شود قصاص را خشن بنامیم و چشمانمان را روی خشونت قاتلی که به فجیع‎ترین شکل ممکن انسانی را به قتل می رساند ببندیم.

وی با بیان اینکه قانون مقابله با متجاوزان در تمام حکومت‌ها وجود دارد، اظهار کرد: اسلام نه تنها قصاص را خشونت‌ آمیز نمی داند بلکه حیات بشری و خیر جامعه را در اجرای این حکم می داند که حتی در نگاه عرفی نیز اجرای این حکم برای بقای جامعه است.

دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین تاکید کرد: امروز دشمن بعضی موارد این‌چنینی را بهانه می کند تا اصل نظام اسلامی را زیر سوال ببرد چراکه در جامعه ایران فراوانی قصاص آن میزان نیست که از آن به عنوان یک بحران نام ببریم.

زن یا مرد بودن در اجرای قانون مطرح نیست

این مسئول با اشاره به موجی که در بعضی موارد در پی اعدام یک زن به راه می افتد و مسئله تضییع حقوق زنان مطرح می شود، تصریح کرد: اگر مظلوم یک زن باشد مورد حمایت قرار می گیرد و اگر مرد باشد به همین شکل؛ در مقابل اگر بزهکار یک زن باشد باید مقابل وی ایستاد و اگر مرد باشد نیز به همین صورت.

صادقی نیارکی افزود: در اجرای قانون اصل جنسیت مطرح نیست و آنچه که مهم بوده و باید به آن توجه کرد بزه‌دیده و بزهکار است که باید از بزه‌دیده حمایت و با بزهکار برخورد کرد.

وی گفت: قطع‌یقین چنین توقعی از دشمن نیست که جمهوری اسلامی ایران را تبلیغ کند بلکه دشمن در تلاش است که مباحث کشور را در راستای اهداف و منافع خود به هم ارتباط داده و تحلیل های غلط خود را به خورد مردم دهد.

دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین با تاکید بر اینکه برخی رسانه‌ها آب در آسیاب دشمن می ریزند، تصریح کرد: فعالان رسانه‌ای باید بصیرت داشته باشند چراکه اطلاق قصاص به عنوان حکمی خشن؛ حرف دشمن است.

صادقی نیارکی اذعان داشت: فردی که قلم در دست می گیرد رسالت سنگینی برعهده دارد که باید ارزیابی‌ درستی از اوضاع و شرایط موجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه دین اسلام را باید با لوازم، آثار، ویژگی و بایدها و نبایدهای آن بپذیریم، ابراز کرد: اسلام دارای بایدها و نبایدهایی است که ما باید «بایدها» را تقویت و از «نبایدها» بپرهیزیم و دلیلی ندارد که در راستای تضعیف بایدهای دین قلم بزنیم.

صادقی نیارکی در پایان گفت: زیبنده نیست افرادی که در این رابطه قلم می زنند احکام اسلام را با نقدی که با تخریب همراه است زیرسوال ببرند و به نفع دشمن کار کنند.

انتهای پیام/۲۰۰/م۱/م

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار