مجازات تبلیغ دروغین محصولات غذایی، بهداشتی و دارویی ۵ برابر شد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 162325
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۳:۱۸
شاخص : بر اساس مصوبه مجلس در صورتی که بر اثر تبلیغات دروغین محصولات غذایی ،داروی و بهداشتی به مصرف کننده خسارتی وارد شود تبلیغ کننده ...

به گزارش شاخص نیوز: بر اساس مصوبه مجلس در صورتی که بر اثر تبلیغات دروغین محصولات غذایی ،داروی و بهداشتی به مصرف کننده خسارتی وارد شود تبلیغ کننده علاوه نبر جبران خسارت بین ۲ الی ۵ برابر جریمه می‌شود.

در جهت تامین نظر شورای نگهبان در خصوص طرح ممنوعیت تبلیغات محصولات غیر مجاز در رسانه‌های ارتباط جمعی، مجلس شورای اسلامی مصوب کرد که فریب مشتری در تبلیغات دروغین ۲ تا ۵ برابر جریمه دارد.

در جلسه علنی امروز مجلس نمایندگان در جهت رفع ایراد شورای نگهبان از طرح ممنوعیت تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات غیر مجاز و آسیب‌رسان به سلامت در رسانه‌های ارتباط جمعی داخلی، بین‌المللی و فضاهای مجازی، تبصره یک این طرح را اصلاح و یک ماده به قبل از ماده ۴ الحاق کردند.

براساس مصوبه مجلس، تبصره ماده یک اصلاحی به شرح زیر است:مصادیق اطلاعات نادرست و تبلیغ خلاف واقع عبارتند از اطلاعات یا ادعاهای اثبات نشده یا تایید نشده‌ای است که توسط وزارت بهداشت و درمان درباره روش فراوری، تولید، نامگذاری تجاری، خواص، ترکیب، منشاء سودمندی، ارزش غذایی، ‌ روش درمانی و خدمات، آثار و منافع ناشی از ارائه خدمات یا درمان یا دارا بودن گواهی یا مجوز از مراجع داخلی یا خارجی در خصوص کالا‌ها و موضوع این قانون مشخص می‌شود.

همچنین براساس ماده یک این طرح در صورتی که به مصرف کننده خسارتی وارد شود، علاوه بر جبران آن معادل ۲ تا ۵ برابر خسارت وارده به عنوان جزای نقدی مجازات در نظر گرفته می‌شود.

همچنین نمایندگان یک ماده به قبل از ماده ۴ مصوبه مذکور الحاق کردند که به موجب آن در اجرای این قانون رعایت مفاد سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی مصوب ۲۵ تیر ۹۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی الزامی است.

منبع: ایران جیب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار