مجلس ایران در بررسی توافق‌نامه تحت تاثیر شورای امنیت قرار نخواهد گرفت - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 63929
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۸
نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس:
شاخص : نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دخالت‌های شورای امنیت و تصویب موارد خارج از توافق‌نامه گفت: مجلس ایران در بررسی توافق‌نامه تحت تاثیر مصوبات این شورا قرار نخواهد گرفت.

روح‌الله عباسپور، نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی شاخص با اشاره به حضور وزیر امور خارجه کشور و دکتر صالحی در مجلس برای ارائه گزارش و بیان توضیحات در رابطه با توافق‌نامه اظهار کرد: آقای ظریف بیان کردند که این توافق‌نامه مطلوب ما نیست و در عین حال نیز معایبی دارد.

وی افزود: این توقع از جانب نمایندگان وجود داشت، زمانی که آقای ظریف برای ارائه توضیحات و گزارش عملکرد در مجلس حاضر شدند نمایندگان بتوانند سوالات و مباحث مدنظر خود را در رابطه با مذاکرات و توافق‌نامه مطرح کنند و ایشان پاسخگو باشند که این اتفاق نیفتاد.

عباسپور در ادامه عنوان کرد: آقای ظریف متن ترجمه شده توافق‌نامه را که خود وزارت خارجه انجام داده در اختیار مجلس قرار دادند اما طبق قانون دولت باید جمع‌بندی‌ها را در قالب لایحه به مجلس ارائه کرده و نمایندگان آن را مورد بررسی قرار دهند.

نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس با اشاره به پذیرش قطعنامه از جانب شورای امنیت سازمان ملل تصریح کرد: سرعت در تصویب این توافق‌نامه نشان داد که به نظر می‌رسد شورای امنیت برای دور زدن مجالس کشورها و گرفتن ابتکار عمل از آن‌ها دست به چنین کاری زده و درواقع کشورهای دوطرف را در عمل انجام شده قرار داده است.

این مسئول تاکید کرد: شورای امنیت دخالت‌هایی هم داشته‌ و موارد خارج از توافق‌نامه را به تصویب رسانده‌ است؛ اینکه تحریم‌ها تنها با اعتراض یک نفر و هر موقع که یکی از اعضای ۱+۵ اراده کنند برگردد و این موضوع را آنلاین کرده‌اند که در آینده دیگر نیازی به تشکیل شورا هم نباشد.

عباسپور ابراز کرد: قطعا مجلس جمهوری اسلامی تحت تاثیر مصوبات شورای امنیت سازمان ملل قرار نخواهد گرفت.

وی اضافه کرد: مجلس سعی می‌کند ماموریتی را که قانون برای آن تعیین کرده به درستی انجام دهد اگرچه خیلی‌ها تمایل دارند که مجلس به این مقوله ورود پیدا نکند.

نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه هیچ‌گاه نباید منافع ملی تحت تاثیر تصمیمات شورای امنیت قرار گیرد، گفت: این شورا در مسائل امنیتی و دفاعی ایران دخالت کرده است.

این مسئول در ادامه ابراز کرد: آن‌ها ظرفیت هسته‌ای ایران را مورد هدف قرار داده‌ و فراتر از آن قصد دارند حوزه دفاعی و توان موشکی کشور را تحت‌الشعاع قرار دهند.

عباسپور تشریح کرد: مقام معظم رهبری تاکید داشتند که ما جز مسائل هسته‌ای مذاکره نمی‌کنیم اما امروز می‌بینیم در مذاکرات طرف مقابل به تجهیزات نظامی ایران نیز ورود پیدا کرده است که نباید این وضعیت را دولتمردان کشور بپذیرند.

عمر تحریم‌ها رو به پایان بود حتی اگر توافقی صورت نمی‌گرفت

وی با بیان اینکه دولت، هم موافقینی دارد و هم منتقدینی تصریح کرد: جو عمومی مجلس بیشتر منتقد این روند است تا موافق؛ هر چه جلوتر می‌رویم انتقادات نسبت به مذاکرات بیشتر می‌شود.

نماینده مردم بوئین زهرا و آوج در مجلس با اشاره به روشن شدن حقیقت مذاکرات و شکل‌گیری انتقادها نسبت به این موضوع ادامه داد: یک وقت ترجمه‌ای از توافق‌نامه را خود وزارت خارجه در اختیار مردم قرار می‌دهد اما گاهی کارشناسان مباحث مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهند و بسیاری از حقایق بیان می‌شود.

وی افزود: در متن ترجمه شده توسط ایران حرف از لغو تحریم‌هاست اما گروه ۱+۵ از تعلیق حرف می‌زنند.

عباسپور با بیان اینکه دولتمردان ایران خواستار انجام مذاکره در هر شرایطی هستند، یادآور شد: گاهی حتی در روند مذاکرات به خط قرمزها توجه نداشتند تا زمانی که مقام معظم رهبری بر این موضوع تاکید کردند.

این مسئول خاطرنشان کرد: واقعیت این است اگر توافقی هم صورت نمی‌گرفت عمر تحریم‌ها رو به پایان بود چراکه بخش خصوصی کشورهای اروپایی همانند آلمان و اسپانیا دولتمردان خود را برای داشتن ارتباط تجاری با ایران تحت فشار قرار داده بودند.

وی با بیان اینکه دیدگاه قبل از توافق و بعد از توافق دولتمردان تفاوت فاحشی پیدا کرده است، اظهار کرد: قبل از توافق اعلام می‌شد که پول‌های بلوکه شده ایران ۱۸۰ میلیارد دلار است و امروز حرف از ۲۹ میلیارد دلار در میان است.

انتهای پیام/۲۰۰/ت۱/م

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “مجلس ایران در بررسی توافق‌نامه تحت تاثیر شورای امنیت قرار نخواهد گرفت”

  1. اميران گفت:

    نمایندگان مجلس اگر نمیخواهند مانند دولت یازدهم آیندگان از آنها همانند امضا کنندگان عهد نامه ترکمانچای نام ببرند باید این توافقنامه ننگین را باطل اعلام کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار