ایران جانبی

» محرومیت‌زدایی باید هدف همه مردم باشد/ تا جایی که توان دارم، پای کار جهادی ایستاده‌ام
کد خبر: 201231
تاریخ انتشار: 9 ژانویه 2020 - 7:16
یک طلبه جهادی در مصاحبه با شاخص:
شاخص : یک طلبه جهادی گفت: تا جایی که جسمم یاری کند و نفس در سینه داشته باشم پای کار جهادی ایستاده‌ام و اگرهمه مردم بسیج شوند و به میدان بیایند بدون شک بحث فقر و محرومیت از بین می‌رود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، برای موثر بودن همیشه لازم نیست آستین بالا بزنیم و کاری‌های بزرگ خلق کنیم بلکه گاهی برای موثر بودن کافیست دست هم نوع خود را گرفته و به فکر افراد در مناطق محروم و مظلوم که هدف اصلی امام راحل و انقلاب اسلامی است، باشیم و گره‌ایی باز کرده و دلی را نیز شاد سازیم.

از این رو مصاحبه‌ای ترتیب دادیم با یکی از جهادگرانی که ۱۰سال از زندگی خود را صرف کمک به مناطق محروم کرده است؛ علی اصغر رضایی از طلاب و روحانیون استان قزوین و معاون آموزشی حوزه علمیه است که دغدغه مردم مستضعف و مناطق محروم به او اجازه نداده است تا نسبت به این قشر بی‌تفاوت باشد.

این روحانی جهادگر اظهار کرد: از سال ۹۰ به طور متمرکز و مستقل اردوهای جهادی را شروع کرده‌ و یک تیم جهادی را در قزوین تشکیل دادیم که طلاب آقا و خانم در آن فعالیت می‌کنند و این ارد‌وهای جهادی به صورت تلفیقی و اشتراکی بین حوزه و دانشگاه است.

وی افزود: ما به شهرهای مختلف برای اردوی جهادی رفته‌ایم که هم درون استانی و هم برون استانی بوده است، استان‌های گلستان و گیلان از مقصدهای ما بود که هم برادران اهل سنت و هم برادران شیعه در آنجا حضور داشتند که بسیار پروژه جالبی بود.

معاون آموزشی حوزه علمیه قزوین با بیان اینکه روستاهای استان زنجان هم از دیگر پروژه‌های برون استانی بود، گفت: روستاهای الموت، کوهین، نارین‌ده، سفیدآب هم از دیگر پروژه‌های ما در استان قزوین بود.

رضایی ادامه داد: همچنین در بحث سیل اخیری که در استان لرستان رخ داد تیم ما به صورت جهادی در آنجا حضور یافت؛ این اردوها براساس حوادث غیرمترقبه ارضی و سمائی برگزار می‌شود.

این روحانی جهادگر ادامه داد: در مواقع بحران و حوادث به صورت آتش به اختیار بسیج شده و عمل می‌کنیم اما در اردوهای جهادی که برنامه‌ریزی می‌شود به طور دقیق و کارشناسی شده وارد می‌شویم؛ اولین قدم در اردوی جهادی عرصه شناسی است به طوری که چند روستا و چند منطقه را اولویت‌بندی می‌کنیم و براساس نیازها اقدام می‌کنیم.

وی در ادامه بیان کرد: قدم دوم ما ارتباط گرفتن با ارگان‌های مختلف است به طوری که حوزه علمیه، سازمان تبلیغات، ارشاد، دفتر نماینده فقیه استان در این راه از نظر معنوی و مالی ما را همراهی می‌کنند.

معاون آموزشی حوزه علمیه قزوین افزود: وظیفه اردوی جهادی فقط بحث عمرانی آن نیست چراکه به صورت تلفیقی کارهای فرهنگی هم اجرا می‌شود؛ دیدار با خانواده شهدا، بیان مطالب بینشی، بصیرتی، سیاسی، تربیتی، الهی و مشاوره از جمله فعالیت‌های فرهنگی است.

این روحانی قزوینی اظهار کرد: بانوان طلبه هم در مباحث فرهنگی از قبیل بیان مسائل اخلاقی و احکام برای بانوان منطقه و آموزش مهارت‌هایی از قبیل گلدوزی و خیاطی فعالیت دارند.

رضایی با بیان اینکه مهارت‌ها را رصد کرده و از آن‌ها استفاده بهینه می‌کنیم، افزود: برنامه ویژه‌ای هم از قبیل برنامه‌های تفریحی و آموزشی برای کودکان، نوجوانان و خردسالان داریم.

وی خاطرنشان کرد: پروژه‌های عمرانی از جمله ساخت غسالخانه در یکی از روستاهای دور افتاده ابهر و آبرسانی به مناطق صعب‌العبور همچون روستای نارنده است که بازخوردهای خوبی از سوی مردم دارد.

معاون آموزشی حوزه علمیه قزوین افزود: از دیگر فعالیت‌های ما مرمت مدرسه‌ها است و در استان گلستان هم مدرسه سازی کرده‌ایم و همچنین در منطقه الموت به مرمت مسجد پرداختیم؛ ساخت سرویس بهداشتی عمومی و لای روبی جوی‌های آب از دیگر پروژه‌ها بود.

وی ادامه داد: در هر اردو یک الی دو پروژه را در دست می‌گیریم و مدت زمانی که در این اردوها حضور داریم ۱۰ الی ۲۰ روزه است؛ اردوهای جهادی به قدری لذت بخش است که خود را نزدیک‌تر از همیشه به خدا احساس می‌کنم به طوری که حاضرم ۳۶۵ روز زندگیم را در آنجا بگذرانم.

این روحانی جهادگر تصریح کرد: اردوهای جهادی مرا یاد دوران جبهه و جنگ می‌اندازد، گویا از همه جا بریده‌ای و در خدمت به خلق هستی. سختی‌هایش به جا اما شیرینی‌های خودش را دارد که باعث می‌شود سختی‌ها را احساس نکنیم.

رضایی در ادامه گفت: اگر در زندگی‌ام توفیقی داشته‌ام به برکت همین خدمت‌ها بوده، در ایام عید وقتی همه به دنبال تفریح هستند نیز یکسری از افراد دغدغه‌مند به اردوهای جهادی می‌آیند لذا توصیه‌ام به افراد این است که به این اردوها بیایند و زندگی دشوار دیگران را مشاهده و درک کنند.

وی در رابطه با علت حضورش در اردوهای جهادی بیان کرد: مهمترین علت حضورم در این اردوها لبیک به فرامین مقام معظم رهبری است و از طرفی درست است که دولت یکسری وظایف دارد اما مردم، روحانیت، طلاب هم یکسری وظایف دارند و هر کسی باید یک گوشه‌ای از کار را بگیرد.

معاون آموزشی حوزه علمیه قزوین ابراز کرد: بدون شک ساخت پروژه‌های عمرانی توسط نیروهای جهادی بسیار کم هزینه‌تر است در حالی که ممکن است توسط دولت هزینه چند برابری در بر داشته باشد.

این روحانی جهادگر عنوان کرد: هر کسی که در مسیر ولایت باشد عاقبت بخیر می‌شود و ما باید تابع محض رهبر معظم انقلاب اسلامی باشیم و در مسائل سیاسی، فرهنگی و علمی، اقتصادی و راهبردی نباید جناحی عمل کنیم.

رضایی در پایان گفت: تا جایی که جسمم یاری کند و نفس در سینه داشته باشم پای کار جهادی ایستاده‌ام و اگر همه مردم بسیج شوند و به میدان بیایند بدون شک بحث فقر و محرومیت از بین می‌رود.

انتهای پیام/۱۵۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار